Jdi na obsah Jdi na menu
 


aktualita ke kauze úřední deska Hajany - zápisy

20. 9. 2009

Bez dlouhého úvodu čtěte rovnou  zde: z poradny na www.otevrete.cz

 
Autor Zpráva
v.f.beran



Založen: 19. 09. 2009
Příspěvky: 2
Bydliště: Hajany
PříspěvekZaslal: so září 19, 2009 1:00 pm    Předmět: Anonymizace osobních údajů v zápisech a usneseních obce Odpovědět s citátem Upravit/Odstranit tento příspěvek

Dobrý den, žiji v malé obci (cca 100 obyvatel). Občané byli o zasedání zastupitelů informováni vyvěšením zápisu na desce umístěné na úřadu. Na jaře obec zřídila webové stránky i s rubrikou "úřední deska", avšak zveřejňovala jen termíny odvozu popelnic. Zřídila jsem si v létě své osobní stránky, kde jsem to kritizovala a zčásti i s úmyslem tento stav změnit (upozorňovala jsem na to i e-mailem starostku odkazem na citaci o povinnosti obce mít obsah na obou deskách stejný), jsem zveřejnila fotografii zápisu z desky, na které ovšem nebyl, dle mého názoru žádný chráněný osobní údaj - vyjma jména starostky a tři jmen zastupitelů, tam nebylo žádné jméno občana, žádná adresa občana, natož jeho nacionále. Je mi vyčítáno, že je to nezákonné, je tomu tak?

Reakce se dostavila, starostka z dalšího zasedání zveřejnila už jen Usnesení a anonymizovala,"citlivé údaje", jak je označila. Opět bylo jen na fyzické desce a teprve den po tom, co jsem na svých stránkách zveřejnila obsah (žádné ztotožnitelné ani choulostivé údaje), objevil se dokument na webu obce.
Došla jsem na úřad se žádostí o kopii celého zápisu a bude mi vyhověno.
Neshodli jsme se se starostkou v náhledu na to, co jsou chráněné osobní údaje a co ne, proto mám následující dotazy:
Je chráněným osobním údajem název firem, která se zúčastnili a té, která byla vybrána v soutěži o zakázku opravy Obecního domu?
Obec zveřejnila výsledky a anonymizování zúčastněných odůvodnila starostka tím, že podnikají pod svým jménem.
Je chráněným osobním údajem jméno firmy, které obec zadala projektové a inženýrské práce na obecním pozemku?
Je chráněným údajem jméno toho, kdo bude za úhradu malovat v obecním domě?
Je chráněným údajem jméno žadatele, kterému obec schválila žádost o změnu regulačního plánu obce?
Nebylo ale uvedeno nic konkrétního o této schválené změně,je to v pořádku?
Mohu na svém webu zveřejnit to, co zveřejnila obec na svých stránkách?
Mohu zveřejňovat i to, co obec ze stránek stáhla (nepoužívá Archiv), např. rozpočet obce na tento rok?
Bylo mi vyčteno, že je mojí vinou, že se nebudou již zveřejňovat zápisy celé, pro moje zveřejnění a řečeno, že tato povinnost není zákonem výslovně uložena. Můj názor je, že co není zakázáno, je dovoleno. Chápu ovšem, že to je asi nevymahatelné.
Přesto jsem ráda, že se v informovanosti trochu "hnuly ledy".
Děkuji předem za zodpovězení mých otázek. V.Beranová Hajany
odpověď:  
O. Kužílek
Site Admin


Založen: 26. 10. 2000
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: ne září 20, 2009 6:08 am    Předmět: Anonymizace osobních údajů v zápisech a usneseních obce Odpovědět s citátem

Z Vašeho popisu je zjevné, že postup starostky je naprosto přehnaný a motivovaný spíše snahou odstrašit Vás od svobodného přístupu a šíření informací, než nějakými právními důvody. Pravděpodobně starostce zatím uniká, že zveřejňování je vždy ku prospěchu obce a občanů, a Vaši snahu zbytečně považuje za útok, namísto aby ji považovala za pomoc.

Název firem není chráněným údajem. Ani těch, které se zúčastnily, ani té, která byla vybrána v soutěži o zakázku opravy Obecního domu.

Pokud někdo podniká pod svým jménem, nestává se tím název firmy chráněným osobním údajem.
Dále k takové situaci nutno dodat, že i kdyby tomu tak bylo, pak § 8b InfZ (zákon č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) výslovně umožňuje poskytování "základních osobních údajů" o příjemcích veřejných prostředků.
citace:
§ 8b Příjemci veřejných prostředků
(1) Povinný subjekt poskytne základní osobní údaje 4b) o osobě, které poskytl veřejné prostředky.
(2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na poskytování veřejných prostředků podle zákonů v oblasti sociální, poskytování zdravotní péče, hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti, státní podpory stavebního spoření a státní pomoci při obnově území 4c) .
(3) Základní osobní údaje podle odstavce 1 se poskytnou pouze v tomto rozsahu: jméno, příjmení, rok narození, obec, kde má příjemce trvalý pobyt, výše, účel a podmínky poskytnutých veřejných prostředků.


Jméno firmy, které obec zadala projektové a inženýrské práce na obecním pozemku, není chráněným osobním údajem.

Jméno toho, kdo bude za úhradu malovat v obecním domě, není v žádném případě chráněným údajem, viz zmíněný § 8b InfZ.

Jméno a příjmení žadatele, kterému obec schválila žádost o změnu regulačního plánu obce, dle mého soudu není chráněným údajem, pokud není doplněno dalšími údaji (adresa, datum narození apod.). Pouze za okolností, kdy i samotné jméno (je též důležité, jak je uvedeno, zda včetně plného křestního jména, anebo jen s iniciálou) může vést k přesné identifikaci osoby (např. malá obec) by dle některých výkladů mohlo jít o chráněný údaj, tj. bylo by třeba jméno anonymizovat, např. nahradit iniciálami či vypustit, což nemá na informační hodnotu zveřejnění návrhu na změnu územního plánu příliš velký vliv.

Zveřejňovat na webu zápis či usnesení ZO není povinné. Pokud tak obec činí, je tedy v její kompetenci stanovit si rozsah zveřejnění. Dobrým zvykem je zveřejňovat tyto dokumenty v plném znění po anonymizování skutečně chráněných osobních údajů, což je nejvýše plné jméno a příjmení osoby obvykle spolu s dalším údajem (adresy, datum narození). Pokud však někdo zveřejní zápis či usnesení (s uvedenou anonymizací fyzických osob) sám, je to zcela v pořádku.

Na svém webu můžete zveřejnit to, co zveřejnila obec na svých stránkách. Vycházím z předpokladu, že obec nezveřejní nic, co OPRAVDU je chráněné (a toho je minimum). Pokud by zveřejnila něco opravdu protiprávně, převzetím na sůj web se přinejmenším snižuje míra zavinění takového pochybení, je však nutno též sledovat, zda obec takovou informaci již sama nestáhla.

Můžete samozřejmě zveřejňovat i to, co obec ze stránek stáhla, např. rozpočet obce na tento rok. Jedinou výjimkou budou případy, kdy obec na elektronické úřední desce zveřejnila osobní údaje (např. v rámci zákonné povinnosti zveřejnit výzvu účastníkům stavebního řízení), a po uplynutí povinné doby zveřejnění je stáhla. Pak je třeba tyto osobní údaje anonymizovat (stáhnout) i na jiných formách zveřejnění (soukromé webové stránky).

Dále upozorňuji, že i když se stránka (rubrika) obecního webu může jmenovat třeba "úřední deska", nemusí to nutně znamenat, že vše, co na ní obec vyvěsí, má povahu zveřejnění na úřední desce. Pravděpodobně obec z určité neznalosti či pro technické obtíže na elektronické úřední desce zveřejňuje i informace, které není povinna zveřejňovat na úřední desce. Vlastně ji používá šířeji, i ve smyslu "elektronické obecní vývěsky".

 

Odkazy: Ing. Mgr. Oldřich Kužílek je spoluautorem Zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím
Anonymizace osobních údajů v zápisech a usneseních obce

             publikace: 106 otázek a odpovědí - doporučuji si uložit

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář