Jdi na obsah Jdi na menu
 


Už mi to došlo! proč věřící děvčata v Hajanech proti Zemanovi

 

Část katolíků se chce zbavit Duky: Vyzvali papeže, aby mu neprodloužil mandát. Vadí jim Zeman

 

 
Autor: ČTK,ivm - 
Dnes
 • 
16:04

Skupina českých katolíků napsala dopis papeži Františkovi, ve kterém ho vyzývají, aby neprodlužoval mandát současnému pražskému arcibiskupovi kardinálu Dominiku Dukovi. Ten v dubnu oslaví 75. narozeniny, což je věk, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu však může prodloužit mandát, což si ale někteří katolíci nepřejí. Papeži proto poslali dopis, ve kterém kritizují Dukovo vedení církve a přejí si, aby jmenoval někoho nového. 

 

Znění dopisu bude zveřejněno ve středu, kdy se od 10:00 uskuteční shromáždění před Arcibiskupským palácem v Praze. Uspořádá ho skupina katolických laiků, tedy těch, kdo nejsou kněžími ani řeholníky, nemají tedy podíl na církevní moci. Křesťanští aktivisté si pro svůj happening vybrali Popeleční středu, kdy začíná půst a kdy si křesťané připomínají, že jsou prach a v prach se obrátí.

„Dopis v tuto chvíli, aniž by byl veřejný, podepsalo 100 laiků a byl poštou odeslán do Vatikánu. Máme také podporu některých kněží,“ uvedl jeden ze signatářů dopisu Jan Bierhanzl.

 

Katolíci Duku kritizují za příliš vřelé vztahy se Zemanem

Ve věku 75 let musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež však demisi přijmout nemusí, stalo se tak třeba v případě Dukova předchůdce Miloslava Vlka, jemuž papež Benedikt XVI. mandát v roce 2007 o dva roky prodloužil.

Kardinál Dominik Duka občas sklízí kritiku zejména od mladších věřících za některé své názory či za podle nich příliš velký příklon k některým politickým představitelům. Dlouhodobě dobré vztahy má s prezidentem Milošem Zemanem,nedávno mu jako jeden z mála představitelů české katolické církve blahopřál ke znovuzvolení.

 


 

Duka zastává protiimigrační postoje, neakceptuje homosexuály

V roce 2016 společně domluvili majetkové vyrovnání katolické církve a Pražského hradu a Zeman kardinálovi téhož roku 28. října udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. Některým věřícím vadila mše za představitele státu, kterou Duka sloužil v listopadu 2015 v Lánech. Několik desítek lidí poté v otevřeném dopise kritizovalo údajné symbolické spojování katolické církve s prezidentským úřadem. Označovali Dukovo vystoupení za politické gesto či kalkul. Pražské arcibiskupství takovou kritiku odmítlo.

Kardinála kritizují i gay a lesbické komunity, podle nich jejich příslušníky Duka považuje za hrozbu katolické církvi, veřejně to však nikdy neprohlásil. Jiní kritizují jeho slova o tom, že uprchlíci by měli najít odvahu vrátit se do zemí svého původu.

 
 
Video Dominik Duka o Nicholasu Wintonovi - Hana Höschlová, Jan Jedlička
1080p720p480p360p240p
 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář