Jdi na obsah Jdi na menu
 


21. 4. 2017

„Bohouši odejdi! A už se nevracej!“ Čech žijící v berlínské čtvrti přistěhovalců svolává akci proti Sobotkovi. Prý lže lidem

30. 3. 2017

REPORTÁŽ Bohouši, odejdi! A už se nikdy nevracej. Tak se jmenuje občanská protivládní demonstrace, kterou organizuje aktivista Zdeněk Chytra, jenž už delší dobu žije v Berlíně ve čtvrti přistěhovalců. Sobotka podle něj lže lidem a škodí České republice. Akce je namířena nejen proti samotnému předsedovi sociální demokracie, ale proti celé vládě. Protestující se mají shromáždit 27. května na Václavském náměstí.

„Bohouši odejdi! A už se nevracej!“ Čech žijící v berlínské čtvrti přistěhovalců svolává akci proti Sobotkovi. Prý lže lidem
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na 39. sjezdu ČSSD v Brně

„Bohuslav Sobotka lže lidem a škodí České republice. Prvotním impulsem ke svolání demonstrace byla zpráva o azylovém centru blízko pražské školy. Vzpomněl jsem si, jak Sobotka v prosinci v Poslanecké sněmovně křičel, že v roce 2017 nehodlá přijmout ani jediného uprchlíka na naše území. Ale těch témat je více, ne pouze uprchlíci a nejde jen o Sobotku, ale i Andreje Babiše. Je veřejným tajemstvím, že v dalším volebním období hodlá prodat Lesy České republiky,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Chytra. Vzpomněl také na kauzu ložisek lithia a prohlásil, že nepatří zahraničním firmám a miliardáři, ale státu.

Důchodci se rozhodují mezi jídlem a léky

Pozvánka zvoucí k protestům také uvádí, že být podnikatel neznamená být automaticky zloděj a místo vtloukání ideologie žádá kvalitní výuku ve školách. Uvádí, že důchodci se rozhodují mezi jídlem a léky, nebo upozorňuje na chybějící pojistku proti krizi. Podle politologa Lukáše Jelínka není taková demonstrace nic mimořádného: „Sobotka v současnosti dokáže personifikovat politiku ČSSD a spousta lidí o něm mluví jako o Bohoušovi. I jeho jméno přitahuje, aby s ním lidé nakládali. Na pojmenování akce proti politikovi není nic zvláštního. Těžko ale hledám jakési společenské zakotvení demonstrací. Když se podíváme, jaké strany vedou předvolební preference, tak je to vládní koalice, hlavně hnutí ANO a ČSSD,“ řekl Jelínek s tím, že podle sociologických průzkumů je Sobotkova vláda výrazně populárnější, než kdy předtím. Navíc roste minimální mzda, důchody, platy státních zaměstnanců a jsme jednou z nejbezpečnějších zemí světa.

K protestům vyzývá i událost na sociální sítí Facebook, kde se o ni zajímají stovky lidí, asi dvě stovky potvrdily účast. Sám Chytra uvedl, že skutečnost při účasti bývá vyšší, než je počet na sociálních sítích, a jsou teprve na začátku. Co ho však překvapilo, byl ohromný zájem o aktivní zapojení se do příprav demonstrace, například roznášení a vylepování plakátů. Tři příznivci se nabídli, že pronajmou obecní vývěsní desku, aby plakáty nikdo nemohl strhnout. Jelínek však upozorňuje, že může jít o bouři ve sklenici vody. Shromažďování na sociální síti může být radikálnější než ve skutečnosti.

Demonstrace proti vládě, žádná propagace politických stran

Akce navíc nemá propagovat žádnou politickou stranu ani hnutí a i řečníci jsou do programu vybíráni tak, aby to respektovali. „Pokud si lidé přinesou vlajky a bannery politických stran, tak tomu asi nezabráním, ale zabráním propagaci na pódiu,“ řekl Chytra s tím, že přítomné vyzve, aby se podobných aktivit zdrželi.

I politolog Lukáš Jelínek souhlasí s tím, že by zabránění jakékoliv propagaci bylo velmi obtížné. „Radikální strany krajní pravice se dokáží zmocnit podobných demonstrací lehko a ani bych jim to nevyčítal, kdyby se demonstrace zmocnily. Bylo by logické toho využít a všímat si, kde je nespokojená voličská skupina,“ vysvětlil Jelínek. Podotkl, že s blížícími se volbami vždy vzrůstá zájem o politiku i veřejná angažovanost. Z tohoto hlediska může počet demonstrací stoupat, ale ne v tak masivní míře. Vzpomněl na protesty proti Petru Nečasovi, Miroslavu Kalouskovi, ale i proti Zemanovi s Klausem, kdy byly mnohem silnější a pochopitelnější.

Chytra: Vlády v České republice by se měla ujmout opozice

Avšak ti, kdo budou v rukou držet vlajku či transparent krajně pravicové Národní demokracie, budou pořadateli požádáni, aby je stáhli. „Domluvím se s profesionální pořadatelskou službou, že pokud by někdo mával vlajkou například Národní demokracie, což i předpokládám, aby šli k těmto lidem a požádali je o stažení. Já sám hned na začátku vyzvu, aby sundali podobné materiály,“ řekl Zdeněk Chytra. Podotkl však, že kdo ho zná, ví, že nerozděluje lidi na základě politické příslušnosti. Na otázku redakce, koho by si ve vládě představoval, řekl, že opoziční strany. Nikoliv komunisty, ale liberálně konzervativní strany s výjimkou výrazně pravicových.

Demonstrace s názvem Bohouši odejdi! A už se nevracej! se koná v sobotu 27. května na Václavském náměstí od 14 do 17 hodin. Součástí bude krátký pochod centrem s návratem zpět na původní místo. Podrobný program organizátoři připravují a spolu s ním zveřejní další informace. Vítány jsou české symboly, jako státní vlajky a podobně.

 


autor: Zuzana Koulová

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Bohousi-odejdi-A-uz-se-nevracej-Cech-zijici-v-berlinske-ctvrti-pristehovalcu-svolava-akci-proti-Sobotkovi-Pry-lze-lidem-481758

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jdi a už se nevracej

(lví král, 18. 7. 2017 14:45)

Hakuna Matata