Jdi na obsah Jdi na menu
 


Daň z chudoby, nic jiného. S ekologií to nemá nic společného.

18. 2. 2016

Poplatky už i za auta vyrobená do roku 2005, stát chce novou „daň“

  
 •  
 •  
 •  
 •  
Kdo si plánuje pořídit auto starší deseti let, měl by si pospíšit. Stát totiž od ledna 2018 plánuje, že bude vybírat poplatky už i od nových majitelů aut vyrobených před rokem 2005. Konkrétně tři tisíce. A ještě více si připlatí zájemci o auta, která sjela z výrobních linek před rokem 2000.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Kterých aut se nově poplatky týkají

 • Škoda Fabia 1. generace
 • Škoda Octavia 1. generace
 • VW Golf 4. generace

Nově budou platit poplatek i kupující aut s emisní třídou Euro 3. Údaj o emisní třídě má auto v technickém průkazu, zjednodušeně řečeno jde většinou o vozy vyrobené v letech 2001 až 2005. Změna tak v praxi postihne desítky až stovky tisíc lidí ročně. Za vozy s emisemi Euro 3 se budou platit při převodu tři tisíce.

Návrh už představila ministerstva průmyslu a obchodu a životního prostředí. Dosud platili lidé jen za ojetiny do emisní třídy Euro 2, tedy za auta vyrobená do roku 2000. Těm se „daň“ nově zvedne ze tří na pět tisíc, u ještě starších aut na 10 tisíc. Poplatek se bude platit jako dosud: buď při dovozu, nebo při prvním prodeji ojetiny v Česku.

Je třeba omladit vozový park

Stát vysvětluje poplatek snahou o omlazení vozového parku. Na rozšíření poplatků tlačí dlouhodobě především automobilky. Je ale otázkou, zda třítisícová daň přesvědčí zejména lidi s nižšími příjmy k nákupu novějšího vozu namísto staršího.

„Poplatek určitý odrazující efekt mít bude. Věřme, že jeho zavedení bude mít pozitivní dopad primárně u dovozu nejstarších ojetin, které představují větší zátěž pro životní prostředí i riziko pro bezpečnost provozu,“ říká Petr Knap, partner podnikového poradenství EY.

Stát vybírá poplatky za převody ojetin od roku 2009, ale ke snížení průměrného stáří vozového parku opatření nevedlo. Naopak se od té doby zvýšilo o rok. Řidiči za převody nechali státu už téměř tři miliardy korun. Nově by peníze z nich měly jít například na podporu nákupu nových aut.

Autor:
 
 
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 
 
 
 
 

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/poplatky-za-ojetiny-0qv-/eko-doprava.aspx?c=A160217_215816_eko-doprava_ale

Poplatek, který měl omladit auta, nezabral. Přesto se má rozšířit

  4:00,  aktualizováno  5:00
 •  
 •  
 •  
 •  
Výrazné rozšíření povinnosti platit poplatek za převod ojetého auta chystá ministerstvo životního prostředí. A to i přesto, že od roku 2009 zavedený poplatek zatím nepřispěl k omlazení vozového parku a dovoz zejména nejstarších vozů začíná narůstat.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Dovozy ojetin u nás klesly zásadně jen v roce 2009 po zavedení poplatku. Právě tím ministerstvo životního prostředí obhajuje i další rozšiřování poplatku. Problémem jsou ale především nejstarší auta. A jejich dovozy neustále stoupají. Loňský dovoz ojetin starších patnácti let je už na stejné úrovni jako před rokem 2008. Letos dovoz ojetin roste ještě rychleji: stoupl celkově o 25 procent za čtyři měsíce a do Česka se dovezlo dvakrát více vozů starších patnácti let než před rokem.

To se projevuje i na jiném ukazateli: průměrném stáří vozidel. Od zavedení poplatku stoupl průměrný věk vozidel o téměř rok na 14,5 let. Poplatek za registraci ojetiny je přitom evropským unikátem.

„Existují i poplatky za první registrace ojetých automobilů z dovozu, přičemž se používají různá kritéria. Poplatek za první přeregistraci již v Česku zaregistrovaných starších vozidel je zřejmě ale pouze česká cesta,“ říká Antonín Šípek, ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

Registrace ojetin
    2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008
starší 10 let   42 824 40 775 36 750 38 821 31 531 27 191 56 038
starší 15 let   10 113 7 168 5 184 4 950 3 470 2 872 10 820
celkem ojetá   120 408 126 115 124 343 131 707 127 034 144 602 230 974
Zdroj: Sdružení automobilového průmyslu

Ministerstvo ale data z centrálního registru vozidel zpochybňuje. „Údaje nejsou v tuto chvíli k hodnocení úspěšnosti omlazování vozového parku v Česku příliš směrodatné. Až k 1. červenci z něj mizí auta z takzvaného polopřevodu,“ uvedla mluvčí resortu Petra Roubíčková. V jiných případech se ale vysoký průměrný věk aut státním úřadům hodí. Například národní plán čisté mobility, který zavádí možnost zdanění aut podle emisí, s průměrným stářím aut v registru pracuje.

Snaha o snižování emisí přes poplatek za dovoz ojetiny přitom vůbec neřeší fakt, že škodliviny budou dál bez jakéhokoliv zdanění vypouštět stejně stará auta, u kterých se nezmění majitel.

Peníze na vraky končí jinde

Podle původního plánu měly přitom jít peníze z poplatků zpět do systému na odstraňování autovraků. To se ale neděje. Stát loni na poplatcích vybral 271,5 milionu korun, na vraky šla ani ne desetina. Přitom přímo v zákoně je stanoveno, že jde o poplatek vybíraný kvůli vrakům. Podle mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenky Brandtové se peníze používají na jiné ekologické projekty. Například na spolufinancování Operačního programu životního prostředí nebo na národní programy, například likvidaci černých skládek, podporu zeleně ve městech nebo ozdravné pobyty pro děti.

Ministerstvo životního prostředí si v minulosti prosadilo účelovou změnou zákona o odpadech, aby šly peníze použít i na něco jiného než na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků. Od ledna už ale výjimka skončila a peníze musí jít jen na vraky. Je tak jisté, že se je nepodaří utratit: aktuální výzva na dotace počítá jen se 40 miliony, letos už stát přitom z poplatků vybral přes 60 milionů korun.

Schvalování poplatku bude nejspíše blokovat opozice, proti je například TOP 09. „Je to nesmyslný a nespravedlivý zákon, který slouží jen k vybírání dalších peněz od lidí,“ říká poslanec Michal Kučera. Podle něj by měl jít stát spíše pozitivní motivací k nákupu nových vozů. Jenže právě poslední pravicová vláda, v které byla i TOP 09, schválila v roce 2011 usnesení, podle kterého se má poplatek rozšířit i na auta s emisní normou EURO 3. Kučera upozorňuje i na asociální rozměr opatření: starší ojetiny si kupují většinou lidé, kteří mají hlouběji do kapsy a na lepší auto nemají.

Stát si od zavedení poplatku slibuje poptávku po ojetinách. „Nenavrhujeme plošnou silniční daň s ohledem na její sociální dopad,“ dodala Roubíčková. „Stále se zvyšující dovoz ojetých vozidel ve věku nad 10 let a jejich lákavější cena je dobrým důvodem pro rozšíření poplatku i na normu EURO 3,“ dodala.
Rozšíření poplatků kritizují i bazaristé. „Vláda by například měla snížit silniční daň na mladá vozidla, zvýhodnit povinné ručení u vozidel mladších ročníků nebo podpořit likvidaci starých aut,“ říká šéf Asociace prodejců použitých aut Petr Přikryl.

Autor:

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/dovozy-ojetin-starnou-0bn-/ekonomika.aspx?c=A150521_173129_ekonomika_fih

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář