Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. 6. 2017

 

VIDEO a v něm výklad: Lithium, krádež století. 3 tisíce miliard pro Česko, byznysmeni to chtějí za babku. Je třeba to zastavit, zde je cesta

8. 6. 2017 

Předseda Patriotů Jiří Vítek pohovořil na svém videoblogu o hlouposti a krádeži století. Jde o lithium.

VIDEO a v něm výklad: Lithium, krádež století. 3 tisíce miliard pro Česko, byznysmeni to chtějí za babku. Je třeba to zastavit, zde je cesta
Foto: Archiv J. Vítka
Popisek: Jiří Vítek

„Rád bych vás seznámil s kauzou lithium, o které se teď začalo trošičku psát,“ řekl úvodem bývalý profesionální hasič a živnostník. 

„Celý ten příběh lithia začal před 30 lety, kdy si komunisté nechali udělat průzkum v Krušných horách, kde zjistili, že se nachází na území této oblasti velké množství wolframu, ale také lithia. Neměli technologie i v té době začala v Krušných horách působit ekologická hnutí, a tak komunisté ustoupili z možné těžby,“ řekl s tím, že samozřejmě v té době nebylo lithium ani tak vzácné a jeho cena nebyla tak astronomická jako v současné době.

„Lithium je vlastně nerost, který se používá k výrobě baterií,“ dodal.

„Přibližně v roce 2005 se za peníze Evropské unie začaly tyto doly zavírat, revitalizovat prostředí a Krušné hory za velmi velké peníze se začaly znovu nadechovat. Před deseti lety však přišla australská firma, která vycítila možnost. Aby ne. Pod Krušnými horami leží wolfram a lithium v hodně tří bilionů korun. Přátelé, to je tři tisíce miliard. Dovedete si představit, co by se za tři tisíce miliard dalo pořídit? Tři tisíce špičkových nemocnic, i když to je absolutní hloupost. Na co tolik nemocnic do 14 krajů? Deset patnáct let by se nemuselo sahat do rozpočtů kvůli důchodovému systému. Podpora vědy, výzkumu, školství, možná i armády,“ poukázal na možnosti.

„Lithium je kauza největšího podvodu a největší hlouposti politiků v této zemi. Za poslední čtyři roky se lithiu nevěnoval vlastně nikdo. Až některé moje blogy nastartovaly jakýsi pohyb v médiích, která se začala lithiu věnovat. U politiků je stále ticho. Jeden komunistický poslanec vznesl v Parlamentu dotaz na premiéra Sobotku, který ho odbyl takovým tím: Nechám si to zjistit, uvidíme, co se s tím dá dělat. Australská firma je dva kroky od těžby lithia. A ty dva kroky jí vynesly na burze 2 miliardy korun. To znamená, že v momentě, kdy oznámila, že bude s největší pravděpodobností těžit lithium, její akcie vydělaly 2 miliardy korun. Paradoxem je, že přesně tato částka je potřebná na otevření těžby lithia. A otevření dolů,“ řekl.

„Není to jenom tato australská firma, je to i Karel Janeček, který chce těžit z odkališť. Karel Janeček, známý bojovník proti korupci, má ve své dozorčí nebo správní radě člověka, který se jmenuje Martin Hausenblas. Člověk, který v Ústí zakládal hnutí Pro Ústí a následně Pro kraj. Člověk, který měl politickou moc ovlivnit kolotoč nebo ten byznys kolem lithia v Ústeckém kraji. A taky si pozval zástupce firmy Tesla a nabídl jí možnost postavení fabriky na výrobu elektroautomobilů Tesla v Ústeckém kraji. Takže ta provázanost Janeček, Hausenblas, Tesla, lithium, i když z odkališť údajně lze získat v uvozovkách pouhé tři miliardy korun,“ zmínil. V poslední době také podle jeho slov kolem lithia krouží Albright Groups, což je konglomerát firem okolo Madeleine Albrightové. 

A jak to lze podle Vítka zastavit? „Vlastně to nejde zastavit. Odpověď z ministerstva průmyslu byla taková, že je tady volná soutěž a že ten, kdo dřív přijde, ten dřív takzvaně pere. V tom dopise byla také odpověď, že Česká republika nebude okradena, protože z tuny lithia získá deset tisíc korun. Víte, kolik stojí tuna lithia? 240 tisíc korun. Ano, takoví jsme hlupáci. Lze to zastavit legislativou. Podílem 51 % státu v této těžbě, jako je to například v Chile, kde Chile drží kontrolu nad těžbou. Já neříkám, že by soukromé firmy neměly mít podíl na těžbě lithia, mají technologie, inženýring, zkušenosti. Ano, ať těží. Ale ať má 51% podíl stát, ať může regulovat v případě poklesu cen lithia těžbu a tak dále. Musí přijít politická strana, která po volbách změní zákon a podaří se jí prosadit toto do naší legislativy. Že v každé těžbě nerostného bohatství musí mít stát 51 %. A to se týká i vody,“ uzavřel. 

Video najdete ZDE.

Že se o tuto problematiku zajímají komunisté, je patrné i ze semináře, který se uskuteční příští týden na půdě Poslanecké sněmovny pod záštitou předsedy strany Vojtěcha Filipa. Tématem semináře, který se uskuteční 15. června, bude využití potenciálu těžby lithia a její problematika. 

 

 

 

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže