Jdi na obsah Jdi na menu
 


6. 11. 2016

 

Miloš Zeman rozpoutal peklo: Herman ven z vlády. Možná to navrhnu premiérovi. Sobotka je neúspěšný politik. Babiš? Je to jinak, mluvil jsem s ním. A Bartoškův festival...

6. 11. 2016

ROZHOVOR S PREZIDENTEM Jaká je budoucnost vlády a samotného premiéra? Co si prezident myslí o posledních krocích Andreje Babiše? A jak to bylo s kauzou Brady a tím, co na veřejnost vynesl ministr kultury Daniel Herman? Miloš Zeman na vše razantně odpovídá. A zavzpomínal i na 17. listopad 1989, kterého se účastnil.

Miloš Zeman rozpoutal peklo: Herman ven z vlády. Možná to navrhnu premiérovi. Sobotka je neúspěšný politik. Babiš? Je to jinak, mluvil jsem s ním. A Bartoškův festival...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Pane prezidente, poslední zhruba dva týdny česká média a politici řešili jedinou kauzu. Nejprve návštěvu dalajlámy a jeho oficiální přijetí ministrem kultury Danielem Hermanem, následně se vše přetavilo do toho, že „Zeman odmítl kvůli dalajlámovi vyznamenat člověka přeživšího holocaust“. Můžete říci, jak to na vás celé působilo?

Nechci podléhat konspiračním teoriím, které vidí za každým krokem připravenou provokaci. Nicméně mohu konstatovat to, co se již potvrdilo. Pan Brady nemohl být vyškrtnut ze seznamu vyznamenaných, protože na takovém definitivním seznamu nikdy nebyl. A když se občas někdo zeptá, proč pan Brady nedostal státní vyznamenání, odpovídám, že ze stejných důvodů, proč mu ho nedal ani Václav Havel, ani Václav Klaus.

Co se týče druhé části otázky, já samozřejmě nejsem tak naivní, abych si myslel, že na Staroměstském náměstí se konala demonstrace na protest proti tomu, že strýc ministra kultury nedostal medaili. Na druhé straně to byla docela vhodná záminka, aby byla zahájena předvolební kampaň jak parlamentní, tak prezidentská.

Myslím si, že jsou tisíce jiných příležitostí, jak tuto kampaň zahajovat, a zneužití státního svátku je přesně tou příležitostí, kterou by to býti nemělo. Nicméně přednesl jsem svůj projev 28. října ve Vladislavském sále, aniž jsem se o této provokaci jakkoli zmínil, protože si myslím, že tyto akce je zapotřebí ignorovat.

Zmínil jste, že na Staroměstském náměstí mohlo jít o zahájení předvolebních kampaní, zastavil bych se u možného zahájení prezidentské kampaně Michala Horáčka, který na otázky tohoto typu reagoval způsobem, že celou akci pouze moderoval a produkčně zajišťoval. Později se ukázalo, že hnutí STAN a jedna z univerzit za pořádání této akce zaplatí Horáčkově firmě statisíce korun. Nicméně Horáček říká, že nešlo o kampaň, protože to moderoval a akci zajišťoval…

A moderátor nevystupuje? Moderátor je neviditelný? Moderátor se skrývá pod pódiem a zpoza pódia něco vykřikuje?

 

 

Poněkud zapadlo jedno prohlášení, ministr Herman v DVTV řekl: „Bylo velmi neobvyklé, že mi pan ředitel prezidentské kanceláře Jindřich Forejt volal dokonce z New Yorku den po mém setkání s čínskou velvyslankyní, že se pan prezident Zeman nechává ptát, jak že proběhlo mé setkání s čínskou velvyslankyní. S velvyslanci se setkávám pravidelně a ještě se nikdy nestalo, aby se prezident republiky dotazoval, jak proběhlo nějaké setkání s jakýmkoli velvyslancem.“ Ptal jste se na to?

Já ani nevím, že se pan Herman setkal s čínskou velvyslankyní, natož abych se kvůli tomu dotazoval. Pan Herman několikrát prokazatelně lhal. Uvedu pouze dva konkrétní příklady. Tvrdil, že jsem mu na slovenské ambasádě řekl, že když se setká s dalajlámou, nedostane jeho strýc státní vyznamenání. A odvolal se na tři svědky. Tito tři svědci na televizní kameru řekli, že k ničemu takovému nedošlo.

Lež číslo dvě: pan Herman veřejně prohlásil, že nikdy neloboval za svého strýce. Prezidentská kancelář má dopis z 29. června tohoto roku, kde ministr kultury píše prezidentu republiky se žádostí o vyznamenání svého strýce, aniž mimochodem uvádí tuto příbuzenskou vazbu. Takže když lže někdo dvakrát, je velmi pravděpodobné, že lže i potřetí.

Není tedy pravda, že by Jindřich Forejt na váš popud ministru kultury volal a dotazoval se na setkání s čínskou velvyslankyní?

Ale já vůbec nevím, že se pan Herman setkal s čínskou velvyslankyní, a pokud ano, je to jeho svaté právo a já nevidím důvod, proč bych se na obsah tohoto rozhovoru ptal.

Kauza Brady rozpoutala snad neostřejší kampaň vůči vaší osobě od doby, kdy jste nastoupil na Hrad. Co si po tom všem myslíte o ministru Hermanovi?

Myslím si, že by měl odejít z vlády, a je zajímavé, že tentýž názor vyjadřovalo mnoho občanů na mých setkáních, aniž jsem samozřejmě tyto názory jakkoli inicioval. Nicméně si nemyslím, že to ministr Herman udělá, i když poškodil zájmy svého státu a jednal proti usnesení své vlády, protože jeho touha být i nadále ministrem kultury bude silnější než cokoli jiného.

Dodal bych, že to nedramatizuji. Už jsem zažil v roce 1999 hnutí Děkujeme, odejděte, v roce 2001 televizní krizi, před dvěma roky Albertov. Ano, stále stejná skupinka neúspěšných politiků a druhořadých umělců se pokouší o jakýsi pražský Majdan. Pořád se jim to nedaří a myslím si, že se jim to nepodaří ani v budoucnosti.

Říkáte, že by ministr Herman měl odejít z vlády, ale sám tak asi neučiní. Neuvažujete, že byste tuto otázku nadnesl premiéru Sobotkovi příští úterý, kdy k vám na jeho žádost dorazí?

Ano, nevylučuji to.

 

Kauza Brady vyvolala i další záležitosti, například vyostřené vystoupení umělců a bývalých politiků v pořadu Show Jana Krause. Třeba Jan Ruml tam vyzval parlament, aby vás zbavil funkce a my od vás „měli na chvíli pokoj“. Jak jste tohle vnímal?

Kupodivu i řada politiků, kteří se mnou jinak nesouhlasí, to považují za naprostý právní nesmysl. Mám dojem, že Jan Ruml má nejspíš titul z plzeňské právnické fakulty. Vzpomínám si na jeho prohlášení s Ivanem Pilipem, tzv. sarajevský atentát, který byl mimořádně podlý, protože na svého protivníka máme útočit, když je na území České republiky. Jan Ruml je komický neúspěšný politik a nestojí za to ho dále komentovat.

Miloš Zeman během rozhovoru s Radimem Panenkou. Foto: Hanka Brožková

  • Rozhovory prezidenta Miloše Zemana s Radimem Panenkou pro PL ZDE

Herci Vojtěch Dyk a Jiří Bartoška vyzvali občany k týdnům občanského neklidu, demonstracím a případně i stávkám. Opět jim vadíte vy a to, že nás údajně táhnete do Číny. Zajímavé je, že karlovarský filmový festival měl jako jednoho ze sponzorů pivovary Lobkowitz, který vlastní Číňané...

Ano (dlouze se směje). Pan Bartoška dělá snobský karlovarský filmový festival a já sice respektuji jeho názor, že táhnu zemi do Číny, ale z důvodů, které jste právě uvedl, bych ho stejně tak mohl obvinit, že on táhne zemi do Číny, a neučiním to, protože bych si jinak připadal jako pitomec.

 

Premiér Sobotka pro Echo24.cz prohlásil, že na Staromáku se sešli lidé, kteří na vás byli přirozeně naštvaní a které zneužili organizátoři akce. Co si o tom výkladu myslíte?

O tom, zda je naštvanost oprávněná nebo neoprávněná, případně zda je většinová nebo menšinová, rozhodnou pouze prezidentské volby v příštím roce.

Bohuslav Sobotka také řekl, že jste se změnil. Prý jak stárnete, tak se z vás stává národní konzervativec a řadu svých dnešních názorů byste v době, kdy jste byl premiérem, nezastával. Měníte se s věkem?

Já jsem na rozdíl od Bohuslava Sobotky úspěšný politik. Jsem člověk, který vytáhl sociální demokracii ze sedmi na 32 procent a který vedl úspěšnou sociálnědemokratickou vládu. Bohuslav Sobotka je neúspěšný politik, který zahájil proces opačným směrem. To znamená sestup z oněch 32 procent až na dnešních 14 procent, a obávám se, že kritika ze strany neúspěšných politiků není příliš relevantní.

 

Na tiskové konferenci po ukončení návštěvy Moravskoslezského kraje jste uvedl, že do úterní schůzky s premiérem nebudete komentovat jeho záměr na výměnu některých ministrů za ČSSD, kteří jsou prý unavení. Nicméně poté, co jste teď řekl, nedá se to vykládat tak, že podle vás je unaven především premiér?

Už na tiskové konferenci jsem citoval onu anekdotu o třech obálkách: Po volbách přichází nový premiér a od předchozího premiéra dostává tři obálky. A ten předchozí premiér mu říká, že když bude mít nějakou krizi, ať postupně otevírá tyto tři obálky. Přichází první krize, premiér otevírá první obálku a tam je napsáno: sveď všechno na mě. Stane se. Přichází druhá krize, premiér otevírá druhou obálku a tam je: vyměň polovinu vlády. Přichází další krize, premiér otevírá třetí obálku a víte, co je tam napsáno? Připrav si tři obálky. Pan premiér Sobotka nyní otevřel druhou obálku…

Myslím si, že jestliže někdo nese největší odpovědnost za neúspěchy jakékoli politické strany, pak je to v první řadě její předseda. To je obecná politologická zákonitost, na které nemůžeme nic změnit.

Existují podle vás někteří ministři za ČSSD, u kterých jste přesvědčen, že odvádějí svoji práci dobře, a pokud by je premiér chtěl odvolat, tak byste to odmítl?

Nu, myslím, že i když mohu mít dílčí výhrady k práci jednotlivých ministrů, tak s jednou jedinou výjimkou, a teď mluvím o ministrech za sociální demokracii, bych měl pochybnosti o vhodnosti jejich odvolání. Tou jednou jedinou výjimkou je ministr Dienstbier, který prakticky neudělal nic, takže ani není za co ho kritizovat. Ale možná že ho můžeme kritizovat právě za to, že neudělal nic.

Znovu se objevily spekulace, že jedním z adeptů na odvolání by mohl být ministr průmyslu Jan Mládek. Už před časem se hovořilo, že ho chtěl premiér odvolat a nahradit státním tajemníkem pro EU Tomášem Prouzou. V případě, že by Jan Mládek byl mezi těmi, které by Bohuslav Sobotka teď chtěl vyměnit, jak byste se na to díval?

Pan Sobotka prohlásil, že jsem nacionálně konzervativní člověk. V té první části tohoto adjektiva bych rád dodal, že prezident republiky má hájit národní zájmy České republiky a v tomto smyslu má být nacionální. V té druhé části, tedy ke slovu konzervativní, bych rád dodal, že jsem konzervativní v tom smyslu, že se domnívám, že například ministr průmyslu by měl rozumět průmyslu. Ano, je to konzervativní stanovisko. Nevšiml jsem si, že by se pan Prouza kdykoli dostal do kontaktu s otázkami českého průmyslu.

A co se týče samotného setrvání Jana Mládka?

Nemyslím si, že bych se měl k této otázce vyjadřovat dříve, než se v úterý na jeho žádost setkám s ministerským předsedou.

 

Ministr financí Andrej Babiš oznámil, že státní rozpočet skončí jako vyrovnaný. Prý půjde o nejlepší výsledek za dobu existence České republiky a ještě k tomu se sníží státní dluh. Dlouhá léta se hovořilo o tom, že to tak rychle není možné zvládnout. Není to ale za cenu nízkých investic?

V Ostravě jsem se ve čtvrtek setkal s Andrejem Babišem a diskutovali jsme právě o otázkách státního rozpočtu. Můj názor je velmi jednoduchý. Já si vážím práce Andreje Babiše, zejména jeho boje proti daňovým únikům, a myslím si, že lepší výběr daní je především zásluhou Andreje Babiše. Zatímco Miroslav Kalousek při řešení tohoto úkolu naprosto selhal.

Na druhé straně sdílím názor, že je zapotřebí, aby Česká republika investovala, protože bez investic nedosáhneme trvalého růstu ekonomického výkonu, a tedy ani konkurenceschopnosti.

Zmínil jste setkání s panem vicepremiérem Babišem. Ten se v případě setkání s dalajlámou a následné kauzy Brady zastal ministra Hermana. Bavili jste se také o tom?

Ano, mluvili jsme o tom. Andrej Babiš mi řekl, že nemá dobrý pocit z vystoupení Daniela Hermana na Staroměstském náměstí.

Nemáte pocit, že ministr financí se od vás oproti předchozí době trošku odvrátil? Zazněla od něho kritika čínských investic, již zmíněná podpora Daniela Hermana atd.

Myslím si, že možná on přehodnotí své stanovisko, ale to je na něm. Já své stanovisko vůči panu Hermanovi kvůli tomu, co jsem už uvedl na začátku našeho rozhovoru, měnit nehodlám, protože pro to nemám důvod.

Blíží se výročí 17. listopadu. Vy jste řekl, že letos tentokrát nikam nepůjdete. V každém případě se opět chystají demonstrace proti vám…

Proč ne, takové demonstrace jsou v každé zemi, nejenom v České republice. Já jsem 17. listopadu 1989 prošel trasu z Albertova na Vyšehrad a odtud na Národní třídu. Před 17. listopadem jsem publikoval článek, za který jsem byl potřetí vyhozen z práce, protože ten článek kritizoval v Technickém magazínu komunistický režim. Po 17. listopadu jsem absolvoval desítky setkání na fakultách nebo v divadlech a nakonec i na Letné a já nevidím důvod, proč bych měl potom, co jsem 17. listopadu 1989 reálně udělal, vzpomínat na tento den s těmi, kdo 17. listopad 1989 vůbec nezažili.

 


autor: Radim Panenka

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Milos-Zeman-rozpoutal-peklo-Herman-ven-z-vlady-Mozna-to-navrhnu-premierovi-Sobotka-je-neuspesny-politik-Babis-Je-to-jinak-mluvil-jsem-s-nim-A-Bartoskuv-festival-461567

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář