Jdi na obsah Jdi na menu
 


14. 2. 2015

Kubera z ODS šokuje: Třetí světová válka je nevyhnutelná. Neexistuje způsob, jak zamést pod koberec dluhy

12. 2. 2015

ROZHOVOR Evropská unie nás vydírá a skončí jako všechny říše v minulosti, prohlásil senátor a primátor Jaroslav Kubera z ODS. Bezhotovostním placením se blížíme k Orwellově románu s názvem 1984 a třetí světová válka je nevyhnutelná, protože neexistuje ekonomický způsob, jak zamést pod koberec dluhy světa. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz přirovnal svět k sociálně slabé rodině žijící z dávek hmotné nouze.

Kubera z ODS šokuje: Třetí světová válka je nevyhnutelná. Neexistuje způsob, jak zamést pod koberec dluhy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera
 

 

Jak hodnotíte působení koaliční vlády za poslední rok?

Nemůže dobře fungovat a koalice se sociální demokracií je omyl, Babiš se tím netají. To je oheň s vodou a sám řekl, co on ušetří, oni dvakrát tolik utratí. Koalice příliš možností nemá, prezident Zeman se sice vyjádřil coby kdyby, ale to není s ohledem na mezinárodní situaci na stole. Mám pocit, že se zabýváme zdánlivě důležitými věcmi netušíc, kde se nacházíme.

Jaký je váš názor na jejich hospodaření a sestavení rozpočtu?

Andrej Babiš sám přiznal, že výběr DPH nefugnuje, jak má. Ale vždy před volbami se to dobře povídá, já tomu říkám syndrom vlaku. Když se díváte z rychlíku na peron, je to jiné, než sledovat rychlík z peronu.  Dívat se na něco zvenčí je úplně jiné, než když do toho vstoupíme. Opozice je úžasná věc, koalice si prohlasuje, co chce a odpovídají za to. Ale schodek se jim snížit nepodaří.

Stále se ozývají hlasy proti výhodám živnostníkům, současná koalice ale komplikuje život i podnikatelům, přidává papírování a nové povinnosti. Souhlasíte s tím?

Už léta tvrdím, že to není tak jednoduché. Kdyby živnostníci neplatili daň z příjmů, ale daň z tržeb, nemuseli by uměle navyšovat náklady, aby jim vyšla nízká daň. Státu do toho nic není, on chce jen svoje tržby. Samozřejmě to nelze u větších podnikatelů, ale u malých živnostníků by to mohlo fungovat. My jsme si život strašně zkomplikovali, podnikatelé například investovali miliony korun kvůli hygieně do různého odvětrávání a ventilací, aby se kouřilo v jejich kavárně. A teď mohou všechno zahodit, jestliže zákon o zákazu kouření projde. Stát neustále bojuje s podnikateli. Dohadujeme se o přiblblé měřiče na radioátory, to je také implementace Evropské unie.

Když člověk přijede do starých států unie, tam nic takového neexistuje. Takže pravidla neplatí pro každého, zejména k novým členům se Evropská unie chová jinak. Francie a další státy kolikrát porušili finanční podmínky a nikdy se jim nic nestalo. V České republice vyhrožují, že nedostane dotace, jsme vydíraní Evropskou unií. Když neuděláte, co chceme, tak vám nedáme peníze a stále se to opakuje. Je  to hezké vydírání.

Myslíte si, že dojde k předčasným volbám?

Nejsem věštec, vím, co se musí stát, aby k nim došlo. Ve chvíli, kdy Andrej Babiš zjistí, že bude poslední šance, kdy ještě vyhraje, aby byl premiérem, půjde do toho. Miloš Zeman je známý stratég, který nikdy nic neříká jen tak. Vypadá to, že plácá a rozviřuje, ale vše vyslovuje naprosto promyšleně. On nemá nic jiného na práci, než o tom přemýšlet stejně jako jeho rival Václav Klaus, a proto neříká věci jen tak do větru. Andrej Babiš nestrávil porážku od sociální demokracie a chce jim to vrátit. Má to promyšlené. Bude sjezd ČSSD, kde bude Sobotka zvolen všemi hlasy kromě dvou. Miloš Zeman to možná vypustil, aby je znervozněl. Nebo mohl chtít znervóznět samotného Babiše.

Slyšela jsem Petra Fialu na setkání s veřejností, kde prohlásil, že na mimořádné volby nemá žádná strana tolik peněz jako Andrej Babiš. Ovlivňuje množství financí výsledek voleb?

Ne, já jsem dlouhodobě zastáncem toho, že peníze volby nevyhrávají. Mohu to dokumentovat na vlastní pětadvacetileté zkušenosti. Když jsem kolegům vysvětloval, kolik stála moje senátní kampaň, říkali, jsem se zbláznil. Celá komunální kampaň nás vyšla asi na 220 tisíc korun.

A kolik stála senátní kampaň?

Nikdy nic. V té době ODS nebyla tak chudá a vytiskla volební magazín zdarma, který byl klíčovým materiálem. Já jsem platil jen benzín při výjezdech a propagaci a podobně.

Vladimir Putin nyní vyjednává s evropskými politiky. Myslíte si, že je šance na usmíření a ukončení konfliktu na Ukrajině?

To se těžko komentuje. Současné vedení Ukrajiny zatáhne do konfliktu Evropskou unii, potažmo NATO, v opačném případě ho čeká osud předchozího prezidenta. Ekonomická situace Ukrajiny, která nesouvisí ani s Ruskem, ani s Evropskou unií, je katastrofální. Vinu nese i bývalé vedení Ukrajiny.  Rusku se stýská po Sovětském svazu, to je evidentní a šlo o ztrátu, ale podle mě se s tím relativně smířilo. Bez ohledu na politické souvislosti, Rusko znervózňuje představa, že se bude posouvat západní hranice. Třetí světová válka je nevyhnutelná. Důvodem je, že neexistuje ekonomický způsob, jak zamést pod koberec dluhy světa. Svět je v situaci sociálně slabé rodiny a žije z dávek hmotné nouze. Důležité je, že sociálně slabší jsou velkým volebním potencionálem velkým rozdavačům na dluh.

(Mezitím už ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se v Minsku podařilo vyjednat dohodu o příměří. Boje mají skončit o půlnoci 14. února. Uvedl, že se domluvil průběh demarkační linie a ústavní reforma, která má zajistit práva obyvatel Donbasu - pozn. red.)

 

Kdo nese na konflitku na Ukrajině největší podíl viny? Během rozhovorů se setkávám hlavně se třemi názorovými proudy – Rusko, Spojené státy, Ukrajina. Kam patříte vy?

Kdybych se měl přiblížit a netvrdím, že to je správně, je to podobné, jako děti v Norsku. Komentujeme něco, o čem nic nevíme. Brankář dává zlatou medaili, zíral jsem, kam jsme se to dostali? Za dobu té tiskové konference bylo odebráno dalších deset dětí. Když se vrátím k Ukrajině, kdo že sestřelil to letadlo? Jak to, že to ještě nevíme, i když máme černé skříňky? Protože v komisi je Ukrajina. Putin by ho ale nesestřelil, není takový blázen, aby dělal iracionální kroky. Pokoušeli se to na něj svést, což se nepodařilo. Je divné, že nevíme, kdo to byl. Komise je ticho, nikdo o tom nemluví.

Nejbližší pravdě podle mého názoru je, že to byla Ukrajina sama. Nechala se navíc vmanévrovat argumenty o euru, se kterým by se měla jako prase v žitě. Ukrajina je složitá i vnitřně bez ohledu na Rusko a Evropu. Každý, kdo řekne názor, který není v mainstreamu, je hned maniak, rusomil a podobně. Jde o válku v éteru a v té se vyznat neumí ani tajné služby, které mezi sebou pochopitelně také bojují.

Jak se díváte na situaci českých dětí odebraných české matce v Norsku?

Když někdo žije v jiné zemi, musí respektovat jejich pravidla. Má americká strana právo, když dítě pustíte nahaté do bazénu, vás zatknout? Má. Pokud žila v Norsku, tak se musí podřídit norským zákonům a musíme se řídit rozhodnutím tamních soudů. Může se stát, že rozhodne a nám se to nebude líbit. S tím nic neuděláme.  Je pravdou, že tam chtějí dítě co nejrychleji umístit do pěstounské péče, aby je neměla radnice na krku a neplatila je.

 

Je přijatelným řešením, co navrhuje Petr Mach ze Svobodných, aby došlo k úmluvě, podle které se české děti budou vracet do České republiky?

Pokud se to týká dětí, které mají české občanství, taková dohoda je řešením a přijatelná.

Vítáte aktivitu politiků, právě jako je Mach nebo Zdechovský v tomto případě?

Zásah politiků působí přehnaně. Typicky si politici napodobných případech honí triko. Vyjednou do Norska a snaží se něco zachraňovat, mediálně je to velice dojemná věc. Kdyby šlo o dítě s tmavými vlásky z Ústí, tak by nikdo ani neštěkl. Hned jsem viděl Táňu Fischerovou, všichni se zapojili.

Nedomníváte se, že medializace takového problému přece jenom pomůže k řešení podobných případů do budoucna? Situace dětí Michalákových upozornila na další stovky podobných případů odebraných dětí Norskem z jiných států Evropy.

Něco je špatně, když se z jednotlivosti udělá humbuk. Určité řešení vidím právě v dohodě s Norskem. Je špatné, že tamní úřad má větší moc, než stát. Ale je to politicky zajímavější, tak se tomu věnuje vyšší pozornost, než by bylo normální. Stále se ještě zvažuje, že by o děti zažádala její sestra a od ní pak paní Michaláková. Považuji však za nepřijatelné, že je může vídat párkrát ročně na patnáct minut. Státy začaly zasahovat lidem do života. Jsou to takzvaní „dobroseři“, jak jim říkáme a ti chtějí páchat dobro za každou cenu. Chtějí zakázat prodej kávy mladistvým, prodávat v neděli, stát se hrabe v tom, do čeho mu vůbec nic není. Děti jsou hlavně rodičů. Kam se blížíme? Úřednice rozhodují o dětech podle jejich domnění, kam ten svět spěje?

Zmínil jste vydírání Evropské unie. Vztahy jsou stále napjaté, nyní chce Řecko přestat respektovat její nařízení o splácení dluhu. Mluví se i o jejich opuštění eurozóny. Kam spěje Evropská unie?

Jedna věta. Evropská unie dopadne stejně, jako všechny říše v minulosti.

Myslíte si tedy, že například frakce Petra Macha a dalších, jež chtějí prosadit dobrovolnost eura a zmírnit zásahy do rozhodování státu, nemá smysl?

Smysl to má, ale nepovede k jedinému výsledku, ten moloch je příliš rozjetý. Úředníci píší směrnice, musejí vydávat vyhlášky, kdyby náhodou někdo zjistil, že úředníci nejsou zapotřebí. Tak musíme novelizovat. V Bruselu jsem byl jednou v životě a už mě tam nikdo neuvidí. Půhodiny jsem čekal, než mě vyfotí, abych si mohl dojít zakouřit, přitom všichni kouří v kancelářích. Je to pořád stejné, podporují pěstování tabáku a přitom bojují s kouřením až za hrob. My jsme údajní nepřátelé, co to nechtějí. Až nás dotlačí k unifikaci. Teď absurdita normy na kuchyňské chňapky. A to si nemyslete, že budeme mít výběr barev chňapek. Všichni budou mít nakonec jednu barvu (s ironií v hlase pozn.red.).

Takže máte dojem, že se v realitě blížíme k románu George Orwella 1984?

Ve Švědsku teď voperovali lidem čipy. Co nás čeká s bezhotovostním placením? Lidé si to ani neuvědomují. Paní náměstkyni jsem řekl, že jí nebude příjemné, až budou všichni vědět, jaká tanga si kupuje. Bankám se to samozřejmě líbí, tento systém je dokonalý Orwell. Za chvíli budou vědět, co jíte, co kupujete, jak žijete.

Kam to spěje?

Kam to spěje? Po válce bude lépe, jak se říkalo.

Jak s odstupem hodnotíte útok na francouzský deník Charlie Hebdo?

Zvláštní je, že to utichlo. Další pětimilonové výtisky se neobjevily. Tvrdím obecně, což nesouvisí s touto událostí, modlit se může k jakému bohu chceme, když nenutím jiné. Existuje jistá soudnost, tento týdeník byl svého času hodně extravagantní a pak mu bylo odpuštěno, když došlo k útoku. Svoboda slova mám mít autohranici. Tím samozřejmě neospravedlňuji útok.

 

Nicméně kritika křesťanství se v islámských zemích také objevila, i jeho zesměšňování, ale reakce z druhé strany nebyla taková...

Vždycky říkám, že desetinná čárka je jedna věc a druhá je čas. My řešíme miliony, miliardy. Z hlediska historie je to však včera, co upalovali čarodějnice, je to včera, kdy za názory upálili Husa. Islám bude jednou mírumilovné náboženství, ale třeba za tisíc let. Nemohu čekat, že to zmizí za jednu generaci. Problém je, že lidský život je příliš krátký.

Jaký je váš názor na přistěhovalce a odlišnost kultur islámu, mají respektovat naše pravidla?

Jsme zpátky u těch Norů, když jsem byl se ženou v iránské restuaraci, tak si vzala šátek. Nám se nemusejí odlišné kultury líbit, ale vznikly. V americe musí také chodit pětileté děti v dvoudílných plavkách.

Pomineme-li výběr přistěhovalců, k útokům dochází i od lidí, kteří zdánlivé pokojně a přizpůsobivě žijí v cizí zemi a nejednou zaútočí. Je nějaký způsob, jak tomu zabránit?

Neexistuje žádný způsob, jak tobu zabránit. Tato situace je zneužívána různými způsoby. Například se nesmí brát vlastní voda do letadla, musíte si ji koupit v igelitovém pytlíku na letišti. Francie navýšila  peníze pro silové složky v naivní představě, že tomu může zabránit. To je podobně naivní, jako když zamknou školy, tak děti nikdo nepobodá. Je to nesmysl, bohužel proti internetovým a teroristicým útokům, proti magorům není obrany. Podobně jako zakázat vybržďování na dálnici. Řidiči nepřestanou vybržďovat, protože jim to zakáže zákon. Jen to omezí další lidi.

Dokáží občanští demokraté přesvědčit voliče, aby jim znovu věřili?

Jestli se rozpadne Úsvit, mohli bychom mít více procent, než oni. Chvíli to bude trvat, než se voliči přesvědčí, že vše, co říká Babiš je nereálné. Nechci ho kritizovat, dávám ho dokonce všude za příklad, jak se to dělá správně. On stále dokola opakuje tři, čtyři naučené věty: Kalousek je podvodník, ODS to zmršila a já to napravím.  Fakta nefakta, lidé na to rádi slyší a jsou zvyklí číst jen titulky. Časem se ukáže, že schodek nebude tak rychle zlikvidován. Mezinárodní situace může všechno zkomplikovat. My jsme s Milošem Zemanem málokdy ve shodě, ale politické strany není sprosté slovo. Bylo například jasné, že hnutí Úsvit musí zkrachovat bez pevného názoru a zázemí. Dostat ztracenou důvěru zpátky je velmi obtížné a chvíli potrvá. Záleží spíše na ODS, jak se bude chovat, aby ve správný okamžik nabídla alternativu.

Nesouhasíte tedy s omezením kouření v restauracích?

Já jsem pro radikální řešení (řekl s velkou nadsázkou - pozn.red.). Když dobroseři tvrdí, kterak je cigareta na úrovni heroinu, tak ji zakažme a Česká republika bude na čele Evropské unie. Za jakoukoliv výrobu a distribuci jen nepodmíněný trest. Možná povolit menší množství, než malé. Pokud je pravda, co dobroseři říkají. Jinak je to podvod, protože těch 80 miliard, které stát z cigaret má, pouštět nechce. Naopak zdražuje a výrobci je místo do kartonu začali balit do celofánu, to je nevídané. Zajímalo by mne, jak je to s cigaretami v jiných zemích. Když je koupím v nějakém freeshopu, chutnají vždy jinak, než kdekoliv v Čechách.Bohuslav Svoboda z ODS – přeji mu jen to nejlepší – navrhl zakázat energetické nápoje nezletilým jen proto, že někdo pil alkohol s energetickým nápojem. Další zase chtějí zakázat prodej o nedělích. Zase chtějí šířit dobro v domnění, že dělají pouze to nejlepší.

 

autor: Zuzana Koulová

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Kubera-z-ODS-sokuje-Treti-svetova-valka-je-nevyhnutelna-Neexistuje-zpusob-jak-zamest-pod-koberec-dluhy-361645
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář