Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zemřel Ctirad Mašín

13. 8. 2011

 

Cleveland (USA)/Praha - Případ skupiny lidí kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových (Ctirad v sobotu v USA zemřel ve věku 81 let), kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává kontroverze.

Josef Mašín Radiožurnálu řekl, že Ctirad bude pohřben v USA.
 

"Jeho vůle byla, aby byl pohřben v Americe na vojenském hřbitově," uvedl Josef Mašín. Případná účast českých politiků na obřadu je podle něj na jejich zvážení, na které rodina nemá vliv. Připomněl i loňský poděbradský pohřeb spolubojovníka Mašínových Milana Paumera, kterého se zúčastnili mimo jiné premiér Petr Nečas nebo ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Odbojáři, k nimž patřil i Milan Paumer a další, se pokusili navázat na činnost generála in memoriam Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacistickými úřady. Při jejich akcích zemřelo šest lidí - dva příslušníci SNB a pokladník v Československu a později i tři východoněmečtí policisté.

Mašínovým a Paumerovi se na podzim 1953 podařilo probít do západního Německa, další členové skupiny byli později v Československu odsouzeni k hrdelním trestům nebo mnohaletému žaláři.

Do země se nevrátili

V lednu 1955 vynesl Nejvyšší soud tři rozsudky smrti, jedno doživotí a 13 lidí bylo odsouzeno celkem k 241 letům - nejčastější byly tresty v rozmezí 15 až 18 let. K pětadvacetiletému žaláři byla odsouzena i matka Mašínových; v červnu 1956 zemřela ve vězení.

V Československu nebyli Mašínové ani Paumer nikdy odsouzeni, jejich stíhání bylo přerušeno a komunistické úřady několikrát marně žádaly USA o jejich vydání. V polovině 90. let pak státní zastupitelství stíhání bratrů i Paumera kvůli promlčení odložilo. Případ Mašínů ale dodnes vzbuzuje silné emoce - někteří lidé opakovaně požadují, aby jim bylo uděleno státní vyznamenání, jiní je naopak označují za vrahy.

Bratři se po revoluci nechtěli vrátit, podle nich se český stát ani lidé nedokázali s dědictvím komunismu vyrovnat.

Vyznamenání nedostali

Z rodiny získala státní vyznamenání jen matka Zdena Mašínová, která v roce 1998 obdržela in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Její stejnojmenná dcera jej ale odmítla převzít - protestovala tak proti tomu, že její bratři vyznamenání nedostali. Řád Zdena Mašínová převzala až více než po roce.

Senát nicméně už několikrát Mašíny, Paumera i další bez úspěchu na vyznamenání navrhl. Na jaře 2008 tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) bratry Mašíny i Paumera ocenil plaketou předsedy vlády. Otec bratří Mašínů, Josef Mašín, byl v roce 2005 prezidentem Václavem Klausem povýšen in memoriam do hodnosti generála.
 

 

Vizitky hlavních členů skupiny:

Ctirad Mašín (11. srpna 1930 - 13. srpna 2011) - Syn válečného hrdiny se nemohl smířit s komunistickým převzetím moci v únoru 1948. Nejprve se pokoušel o sabotáže, poté plánoval útěk z Československa. Ten však byl prozrazen a Ctirad strávil 22 měsíců v uranových dolech. Na počátku 50. let se s bratrem Josefem a dalšími snažili pokračovat v sabotážích. Na podzim 1953 při pokusu probít se do západního Německa zastřelil dva východoněmecké policisty. "Viděli jsme to svinstvo kolem sebe a chtěli jsme proti tomu něco dělat. Všechny naše akce byly oprávněné, nikdy jsem o tom nepochyboval," řekl. Po pětileté službě v americké armádě podnikal společně s bratrem a Paumerem v Texasu, pak se osamostatnil. Měl postupně firmy v několika státech USA. Žil v Ohiu, měl dva syny a dceru.

Josef Mašín (8. března 1932) - Mladší z bratrů, který dostal jméno po otci, sdílel osud se sourozencem. V srpnu 1952 přepadl auto s výplatami a při rvačce zastřelil pokladníka. Poté, co se dostal na Západ, sloužil stejně jako Ctirad v americké armádě. Po skončení vojenské služby nějaký čas žil a obchodoval v Německu, oženil se a má dvě dcery. V roce 1980 se rodina přestěhovala do Santa Barbary v Kalifornii.

Milan Paumer (7. dubna 1931 - 22. července 2010) - Narodil se v Kolíně, od dětství žil v Poděbradech, kde se za války seznámil s Mašíny. Začátkem 50. let se s bratry účastnil sabotážních akcí, v roce 1953 se jim podařilo prostřílet do západního Německa. Paumer pak sloužil v americké armádě (byl třeba v Koreji). Na Floridě pracoval v továrně na letecké motory, měl i vlastní kavárnu a vlastnil taxislužbu. Od roku 2001 žil znovu v Poděbradech. Často se vyjadřoval k českému veřejnému dění. Sám působil v Konzervativní straně, neúspěšně se ucházel o mandát europoslance nebo krajského zastupitele.

Václav Švéda (26. dubna 1921 - 2. května 1955) - Pocházel z rolnické rodiny, o emigraci se dvakrát pokusil už po vzniku protektorátu. Podruhé se dostal až do Švýcarska, odkud jej ale vydali německým úřadům a Švéda se dostal do koncentračního tábora. Později se přidal k Mašínům, podílel se na sabotážích; krátce před útěkem přišla jeho rodina o statek. Při přestřelce s východoněmeckými policisty byl postřelen a zatčen. Popraven byl 2. května 1955 ve věku 34 let.

Zbyněk Janata (1. února 1932 - 2. května 1955) - Někdejší spolužák režiséra Miloše Formana z poděbradské internátní školy se přidal k Mašínům a zúčastnil se několika přepadů. Spolu s nimi se pokusil přejít do západního Německa, jako první z pětičlenné skupiny ale padl do rukou východoněmecké policie a byl vydán do Československa. Byl popraven ve stejný den jako Švéda jako třiadvacetiletý.

Ctibor Novák (25. října 1902 - 2. května 1955) - Strýc Josefa a Ctirada Mašínových z matčiny strany se podílel už na protifašistickém odboji a konec války jej zastihl v německém vězení. Po únoru 1948 se přidal k synovcům a jejich boji proti komunistickému režimu. Pomáhal bratrům Mašínovým v přípravách na emigraci a vzhledem k tomu, že byl také voják, dodával jim i zbraně. V roce 1953 byl zatčen a po soudním procesu byl popraven také 2. května 1955.

Bratři Mašínové jsou národní stříbro, říká postrach komunistů Hučín

Bratři Mašínové jsou národní stříbro, říká postrach komunistů Hučín

13.8.2011 20:20 - Společnost dělá jen velmi málo, aby konečně rozlouskla, čím byli bratři Mašínové, zda vrazi nebo hrdinové, myslí si zarputilý protikomunistický bojovník, někdejší důstojník BIS a postrach „eStéBáků" Vladimír Hučín. Pro něj byli bratři od dětství tím, čím pro jiné Vinnetou. Ctirad Mašín podle něj zemřel na Hodgkinovu chorobu způsobenou vězněním a uranovými doly.

Vladimíra Hučína smrt Ctirada Mašína zasáhla velmi osobně. „Mašínové pro mě, tak jak pro někoho byl Vinnetou, byly vzorem. Se Zdenou Mašínovou (sestrou) mám velmi úzké spojení. Je to pro mě citelný zásah," řekl v reakci na dotaz ParlamentníchListů.cz Hučín.

„Já jsem tomu nechtěl věřit, když Zdena Mašínová před třemi dny dostala informaci, že dojde k nejhoršímu a odcestovala do Spojených států. Já to pořád bral, jako že je to předčasné. Říkala mi, ne Vladimíre, tam je ta Hodgkinova choroba. On už tím byl chycený tenkrát na uranu, když ho komunisti věznili, jenže mu to Američani zaléčili a teď se mu to samé po těch letech objevilo znovu," dodal Hučín na vysvětlenou.

SLEDUJEME téma Mašínové
Zemřel Ctirad Mašín. Zdrcení ministři: Proč se jen nedožil vyznamenání
Premiér Nečas: Ctirada Mašína bychom si měli připomínat
Mašínové budou mít film. Točí se do dvou let
Josef Mašín: Soudcům nevěřím. "Estébáky" Bohdalovou a Kanyzu očistili

Společnost nic nedělá...

Podle něj společnost dělá jen velmi málo, aby o bratrech a jejich odboji racionálně diskutovala a zhodnotila jejich činy. „Já jsem měl zrovna dneska rozhovor s jedenaosmdesátiletou paní, která říkala: Já jsem hluboce věřící a nemohu jim odpustit, byli tam ti mrtví... ," vypráví Hučín.

Proto prý připomněl pořad s opatem Anastásem Opasek, který jako jeden z prvních vystoupil na obranu Mašínů a jejich odboje. „A paní to ovlivnilo natolik, když jsem to s ní rozebral, že mi dala za pravdu, že ten odboj tu byl a Mašínové nebyli ti, kdo začali," říká Hučín zaníceně.

Zvedli komunisty hozenou rukavici 

Podle něj bratři Mašínové jen zvedli hozenou rukavici třídního boje. „Je to samozřejmě jen hrstka lidí, která se takto komunistům postavila na odpor, ale je třeba lidem říkat, že oni se na Západ neprobojovali za nějakým pozlátkem. Za nějakým jak se říká za zlatými vejci. Oni se tam probili s plánem vrátit se zpět a byli velmi zklamáni událostmi v Maďarsku 1956, kdy se svět rozdělil a tam viděli, že jejich motivace a boj končí," konstatoval Mašín.

Více k Vladimíru Hučínovi ZDE
Zákaz komunistů: Důkazy jsou, ale... Štětina doufá

Disident Hučín: Kubiceho lidé se chovali jak estébáci
Disident Hučín zbohatl. Zdědil továrnu na nábytek
Političtí vězňové jsou na nože

Podle něj málo pro diskuzi o Mašínech dělají především pedagogové. „Ti si z velké čísti bohužel postavili kariéru na kolaboraci s minulým režimem a když budou o tom hovořit, nenastaví tvář tomu, že oni byli také tou šedí, která umožnila normalizaci, nebo to co bylo před ní," myslí si Hučín.

Charta 77 chránila totalitní struktury

Velká část společnosti je tak zpracována dlouhými desetiletími totalitních pořadů typu 30 případů majora Zemana, myslí si. „A pak sedmnáctý listopad? Já ho prožil ve vězení, byl jsem propuštěn, snažil jsem se zachraňovat dokumenty a pro mě byla hrůza, když jsem se dostával do střetu s významnými signatáři Charty 77, protože oni se snažili zachraňovat komunistické struktury a zajišťovali jim beztrestnost," konstatoval Hučín.

„A pak když jsem byl v tajných službách a viděl jsem jak se věci mají, byl jsem jeden z mála, který měl obrovský průser z toho, že jsem měl ve své kanceláři na nástěnce Mašíny. To si neumíte představit, co jsem zažíval," vzpomíná někdejší zpravodajský důstojník.

Porevoluční STB nepotřebovala Mašíny

Podle Hučína tak na vysoká místa v tajné službě dosedli lidé z bývalé STB. „Ti pragmatici z StB, kteří se tam dostali, ti si tam udělali takovou spolupráci: Ti jim zajistili beztrestnost, ti jim poskytovali krytí.... A takoví lidé nemohli nějaké Mašíny potřebovat," krčí Hučín rameny.

„Ale já jsem byla takhle vychovám a o těchhle věcech jsem měl přehled od malička. A já dnes velice lituji, že jsem podepsal Chartu 77, to říkám upřímně. Ale to, co dělali Mašínové, to by se mělo dát na piedestal, to by mělo být národní stříbro," dodává přesvědčivě, který v první polovině devadesátých let v rámci služby u BIS potíral levicový extremismus, tedy i bývalém a současné komunisty a ukryté agenty a příslušníky StB.

Autor: Ondřej Vaněk

Vzpomínání na Ctirada Mašína: Poctivý, hodný a spravedlivý muž

Vzpomínání na Ctirada Mašína: Poctivý, hodný a spravedlivý muž

17.8.2011 4:31 - Dlouholetý přítel bratrů Mašínů Martin Vadas jde v posledních dnech "na dračku". Do svých pořadů si jej zve Česká televize, jeho vyjádření žádají deníky i další média. Důvod? Nedávná smrt člena odbojové skupiny z 50. let, Ctirada Mašína.O tom se stejně jako o jeho bratru Josefovi mluví jednou jako o hrdinovi, jednou jako o vrahovi.

Bratři Mašínové jsou již po desetiletí považováni za jedny z nejkontroverznějších Čechů. Poté, co v sobotu zemřel starší z bratrů, Ctirad, v Česku se opět rozpoutala diskuze o tom, zda se jednalo o statečného muže bojujícího za svobodu, či zločince.

Dokumentarista, režisér a kameraman Martin Vadas, který o bratrech Mašínech nejen točil dokumenty, ale byl i jejich blízkým přítelem, ale nad celou diskuzí kroutí hlavou.

Dienstbier a Filip? Tragédie

"To, co říká třeba mladý Dienstbier, nebo šéf komunistů Filip, to je tragédie. Jestli tady chtějí budovat právní stát tím, že si budeme říkat vrazi, vznikne totální džungle. Absurdistán," uvedl pro ParlamentníListy.cz posmutněle dlouholetý přítel Mašínů.

Související: Mladší z bratří Mašínů: Kvůli Havlovi komunismus v Česku jen kvete


A jak vzpomíná on sám na v sobotu zesnulého Ctirada? "Byl to poctivý, spravedlivý a nesmírně empatický člověk. Když s někým diskutoval, snažil se pochopit, co dotyčný cítí, byl to nesmírně rovný, přímý člověk," uvedl pro redakci Vadas. Mašínové pro něho demonstrovali vzor ohleduplnosti.

Mašínové jako ochránci

"Všechny lidi, kteří se jim přiblížili, chránili," dodal svou zkušenost s dlouholeté známosti s oběma bratry.

Kromě vyjádření levice na jejich adresu tak nechápe ani postoj Václava Klause. Ten činy zmíněných mužů označuje za "rozporuplné."

Sourozenci Mašínové pro ParlamentníListy.cz:


"Pan prezident hraje jenom politickou hru, sbírá jakési populistické body, jinak si to neumím vysvětlit. Kdyby znal souvislosti, musel by se vyjadřovat jinak, není už tak mladý, aby tohle mohl říkat z neznalosti."

Také někteří, zejména mladí historici, kteří dobu, v níž Mašínové působili, znají jen z knih či vyprávění, podle Vadase poskytují zkreslený obraz na celou odbojovou skupinu.

Komunisté brali pušky hned. Mašínové jen když se bránili

Některé výroky Ctirada Mašína, například ten, že "zbraně jsou od toho, aby se s nima stříleli lidi, tak můžeme začít hned s těma, komu ty zbraně bereme", jsou podle něho často vytrhávány z kontextu.

„Komunisté brali do ruky pušky, vyhazovali lidi ze statků, Mašínové jenom reagovali, jejich odhodlání použít zbraň bylo jen v sebeobraně," uvedl dokumentarista pro redakci.

Související:


Vadas své zkušenosti a přátelství s oběma bratry zúročil například v roce1996, kdy natočil dokument Země bez hrdinů, země bez zločinců.... V něm se věnuje právě odbojové činnosti skupiny bratrů Ctirada a Josefa Mašínů, Milana Paumera, Václava Švédy, Zbyňka Janaty a Vladimíra Hradce na území bývalého Československa na počátku padesátých let 20. století.

Klaus váhal, Topolánek oceňoval

Mašínové, stejně jako nedávno zesnulý Milan Paumer byli coby účastníci třetího odboje začátkem roku 2008 vyznamenáni medailí premiéra Mirka Topolánka.

Vyjádření premiéra Petra Nečase: Ctirada Mašína bychom si měli připomínat 

  • VŠE K TÉMATU Mašínové ZDE

Dále čtěte:


Martin Vadas (* 30. listopadu 1953 Praha) je český dokumentarista, režisér a kameraman, angažovaný ve věci poznání nacistické a komunistické totalitní minulosti na území bývalého Československa.

V letech 1982-2002 odborný asistent Katedry dokumentární tvorby FAMU, v roce 1992 šéfredaktor Redakce zpravodajství Československé televize, v letech 2004-2005 vedoucí dílny a koordinátor specializace Televizní publicistika VOŠP v Praze.


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Autor: Jana Šulcová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář