Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zemřel Milan Paumer.

22. 7. 2010

Zemřel Milan Paumer. S Mašíny se prostřílel do Berlína

22. července 2010  
Milan Paumer, který se s bratry Mašíny prostřílel v padesátých letech do západního Berlína, a poté bojoval jako voják US Army v Koreji, zemřel po těžké nemoci v Praze. Bylo mu 79 let. 

Byl sice vždy tak trochu ve stínu mnohem známějších Ctirada a Josefa Mašínových, oni ho ale vždy brali jako rovnocenného partnera. Milan Paumer naposledy veřejně vystoupil v červnu při křtu knihy Cesta na severozápad, která vychází ze zápisků Radka Mašína. Popisuje útrapy anabáze společného útěku za železnou oponu. Je pod ní ale podepsána celá "trojka". (ukázky z knihy čtěte tady)

"Demokracie a svoboda není zadarmo. To je taky důvod, proč bychom si těchto komodit měli velice vážit. Za svobodu a demokracii se ve většině případů musí bojovat. Je to boj na život a na smrt," řekl dříve Paumer a svým životem tato slova dokázal naplnit.

Milan Paumer se narodil roku 1931 v Kolíně. Po válce se vyučil strojním zámečníkem a studoval průmyslovku v Kolíně. Od dětství jej pojilo přátelství se syny generála Josefa Mašína.

"S bratry Mašínovými jsem se setkal v roce 1940, kdy byla Mašínova rodina byla vystěhována z pražského bytu a přistěhovali se do Poděbrad," řekl v březnu 2008 v on-line rozhovoru na iDNES.cz Paumer. (čtěte celý rozhovor tady)

Paumer s Mašíny podnikl po únoru 1948 několik protikomunistických akcí. V roce 1953 se pak trojice s dalšími dvěma kolegy rozhodla utéci na Západ.

Bratři (zleva) Ctirad a Josef Mašínovi a Milan Paumer si před útěkem z komunistického Československa na Západ zlepšují fyzickou kondici.

Pětičlennou skupinu honilo dvacet tisíc ozbrojených mužů u nás i ve východním Německu. Dva členové skupiny byli nakonec dopadeni a popraveni. Přežít se podařilo pouze jemu a oběma bratrům Mašínům. Po měsíci dramatického útěku konečně dorazili do západního Berlína.

Ve Spojených státech pak nastoupili do armádních služeb, Paumer byl nasazen v Koreji. Když mu angažmá v armádě vypršelo, usadil se na Floridě, kde pracoval jako dělník v leteckých opravnách, taxikář a později majitel taxislužby.

Autoři:

Člen odbojové skupiny bratří Mašínů, bývalý příslušník československého protikomunistického odboje Milan Paumer (vpravo) převzal ocenění z rukou premiéra Mirka Topolánka (vlevo). foto: René Volfík,  ČTK

PETRÁČEK: Kdo ocení Paumera?

25. července 2010  9:19
Národ, který uctívá hlavně své nevinné oběti, nikdy nepřijme za své ostré hochy typu bratrů Mašínů. Na obdivu k Janu Husovi, Miladě Horákové i Janu Palachovi se dnes shodnou všichni včetně komunistů, ale shodneme se na Milanu Paumerovi? Těžko.

Až příliš mnoha lidem připomíná, že vzepřít se tomu nejtvrdšímu komunismu dokázala jen hrstka. Proto se té hrstce s oblibou předhazuje, že prolila nevinnou krev. S Milanem Paumerem zemřel odvážný člověk, který se s bratry Mašíny dokázal prostřílet na Západ, tak může znít většinový názor. Ale byl Paumer hrdina? Tady už konsenzus drhne.

Svým způsobem je dobře, že Paumer odešel při nástupu nové vlády. Alespoň uvidíme, zda Topolánkův vztah k Mašínům byl jen jeho osobní "úlet", nebo zapustil jakési símě úcty k hrdinům. Bude zajímavé sledovat, zda na Paumerův pohřeb do Poděbrad dorazí Ctirad a Josef Mašínovi. A ještě zajímavěji vyzní případná účast státu.

Vyšle tam premiér Nečas nějakého delegáta? Nebo ministra? Či dokonce sama sebe?

Premiér Topolánek by na ten funus asi šel. Právě on označil v září 2007 Mašíny za hrdiny. On předal v březnu 2008 Paumerovi a Mašínům svou soukromou medaili. Byla pak jen náhoda, když Martin Barták v říjnu 2009 vyznamenal Zdenu Mašínovou Zlatou lípou ministra obrany? Jisté je, že v posledních letech se zdejší vztah k nejednoznačným hrdinům začal měnit.

Snad nám dochází, že vedle mučedníků potřebujeme i domácí hrdiny a že ti v ryzí podobě jaksi nejsou po ruce. Víte snad o někom, kdo se postavil se zbraní komunistům a sám se vůbec neušpinil? Topolánkův mašínovský odkaz zní takto: buď vezmeme Mašíny takové, jací jsou, coby symbol protikomunistického odboje, nebo je vytěsníme, ale s nimi i celý třetí odboj. Buď jedno, či druhé, ale obcházet je nemůžeme.

Topolánek je už pryč. Odešla s ním i jeho sázka na hrdiny, jíž nahrazoval své intelektuální a odborné nedostatky? Uvidíme. Teď je před námi Petr Nečas a pohřeb Milana Paumera. Naváže na to, co začal Topolánek, nebo se vrátíme k nezájmu?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář