Jdi na obsah Jdi na menu
 


20. 12. 2011

Zemřel Václav Zítek, Mozartův Don Giovanni

 
Smrt Václava Zítka
 
Foto: ceny-thalie/ Profimedia.cz
 
 

Majitel dokonalého hlasu, jímž obsáhl jak barytonové, tak i basové role, a jeden z nejlepších představitelů postav Smetanových oper, to byl pěvec Václav Zítek. Na prknech Národního divadla strávil čtvrt století.

 
 

Původně se chtěl stát lékařem, ale z kádrových důvodů nedostal doporučení. Místo na medicíně skončil v Pardubicích na vysoké škole chemicko-technologické. Nakonec se mu ale zpěv stal osudným, po jednom semestru odešel do Armádního uměleckého souboru a poté do sboru Národního divadla. Postupně dostával epizodní role, v roce 1959 odešel do Ostravy a rok nato do Ústí nad Labem. V severočeském městě strávil devět sezon.


Zpěv studoval soukromě u profesorky Emy Matouškové a sólistů Národního divadla Miloše Linky a Zdeňka Otavy.


Na svém kontě má množství nahrávek pro domácí i světové firmy, korunované prestižní americkou cenou Grammy. Jako pedagog vychoval české opeře řadu vynikajících pěvců.

 

Václav Zítek byl nezapomenutelným Kalinou v Tajemství, Přemyslem v Libuši, Vladislavem v Daliborovi nebo Vokem Vítkovicem v Čertově stěně. Ze světového repertoáru vynikl zejména jako Mozartův Don Giovanni a Hrabě Almaviva ve Figarově svatbě, Čajkovského Evžen Oněgin, Verdiho Rigoletto a Macbeth, Pucciniho Scarpia v Tosce a mnoho dalších.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář