Jdi na obsah Jdi na menu
 


Generál Vlasov ve Lnářích a Hajanech - květen 1945

7. 5. 2012

Smrt Hitlerovi, smrt Stalinovi!
Generál Vlasov osvobodil Prahu a pak ho oběsili  

 

Generál Vlasov padl do sovětského zajetí u městečka Lnáře na jihu Čech. Stalo se tak před 65 lety, v sobotu 12. května 1945. Čekala ho šibenice a na členy jeho Ruské osvobozenecké armády kulka nebo gulag. Před tím, než je dostali jedni gauneři - komunisté, však stačili osvobodit Prahu od druhých gaunerů - nacistů.

Andrej Andrejevič Vlasov se narodil 14. září 1900 ve vsi Lomakino v provincii Nižnij Novgorod.

Oddaný komunista

Během třicátých let se jako voják a oddaný komunista účastnil na krvavém vypořádání bolševické vlády s venkovem. Při tom byl popraven jeho bratr jako protisovětský bojovník. Vlasov přežil armádní čistky roku 1937, během kterých Stalin odstranil maršála Tuchačevského a v podstatě všechno důstojnictvo.

Přispěl k zastavení Němců před Moskvou v závěru roku 1941. Armáda, které velel, se v létě 1942 rozpadla v bažinatém pekle Volchovského frontu a on byl zajat Němci.

Tam se rozhodl bojovat proti Stalinovi. Hitler to ale Vlasovcům dovolil, až když byl v úzkých. 14. listopadu 1944 byl na Pražském hradě vyhlášen Komitét pro osvobození národů Ruska a Ruská osvobozenecká armáda (ROA).

Smrt Hitlerovi, smrt Stalinovi

Vlasovci se ke konci války obracejí proti Němcům a zapojují se do Pražského povstání. Tanky jejich 1. divize nesou nápisy "Smrt Hitlerovi" a "Smrt Stalinovi."

To už se ale v Čechách pohybuje sovětská armáda, což pro Vlasovce znamená rozsudek smrti. Proto se vydávají směrem do západních Čech, s cílem nechat se zajmout Američany.

V patách jim jsou jednotky Rudé armády a výsadky sovětských parašutistů, vysazených ve směru Praha - Plzeň. Vlasov se zatím pokouší v Plzni jednat se zástupci Spojenců o osudu Ruské osvobozenecké armád.

Pak se ale musí vrátit pod ochranou Američanů do městečka Lnáře ke své 1. divizi, která je v tomto prostoru rozmístěna. Lnáře jsou na území okupovaném americkou armádou, ale v těsné blízkosti demarkační čáry.

Na silnici Nepomuk - Lnáře a dál směrem na východ už číhají sovětské jednotky. Je to přibližně na polovině cesty mezi Plzní a Pískem.

Vlasov odmítá nabídku k útěku

10. května pozdě večer přijíždí konvoj s Vlasovem do Lnářů. Američané mu nabízejí ubytování v zámku, který jim slouží jako velitelství.

Druhý den ráno 11. května složí 1. divize ROA podle amerického rozkazu zbraně na prostranství, severně od Veského rybníka. Místní americký velitel kapitán Donahue oznamuje Vlasovovi, že celý prostor Lnáře bude zítra odevzdán Rudé armádě a že nemá povolení pustit jeho divizi za demarkační čáru.

Nabízí Vlasovovi volný odchod do britského sektoru s transportem britských válečných zajatců, ale ten odmítá. I druhou nepřímou nabídku k útěku Vlasov od amerického kapitána nepřijímál.

Mezitím se k Vlasovovi dostává se svými vojáky další vysoký důstojník ROA, generál Buňačenko.

Rozpuštění Ruské osvobozenecké armády

12. května ráno oznamuje Donahue Vlasovovi, že divize za demarkační čáru vpuštěna nebude. Neoficiálně mu radí, aby se jeho vojáci pokusili přejít na západ v malých skupinkách. Vlasov má být převezen na velení americké armády k pohovorům a to ve 14 hodin, kdy má být celý prostor předán Rudé armádě.

Vlasov informuje Buňačenka a ten okamžitě jede na divizní štáb, který sídlí v několika autech na kraji lesa Jezbyně, přibližně kilometr severně od Lnářů. "Rozpusťte okamžitě pluk. Lidem nařiďte, aby odešli v malých skupinách nejkratší cestou do jižního Německa. Vyhýbejte se hlavním silnicím a obydleným místům. Já budu v jižním Německu, snažte se mě tam najít!" Tak zní jeho poslední rozkaz, jak ho podává ve své knize o Vlasovcích Stanislav A. Auský.

Boj o holý život

Dvacet tisíc lidí se ocitlo bez velení. Dosud byli zvyklí jen poslouchat rozkazy. Najednou měli, daleko od své vlasti, rozhodnout o svém osudu. Co se asi honilo obyčejnému ruskému vojákovi hlavou? Jít na západ? Do neznáma, kde nebude rozumět lidem ani slovo? Nechat doma celou rodinu s tím, že je už asi neuvidí? Nebo to risknout s návratem domů?

Nastal chaos. Nejvíce vojáků bylo kolem Zámeckého rybníka. Odpárávály se hodnosti, pálily se dokumenty, někteří se převlékli do civilních šatů, které směnili s místními lidmi.

Skupina okolo majora Kostěnka vykopala ukryté zbraně a rozhodla se bojovat. Tisíce lidí ležely apaticky na zemi. Byli už příliš unaveni na další zoufalý pochod. Některé skupinky pochodovaly na východ. Touha po domově byla silnější než strach.

Ostatní se pěšky, na koních, autem pokoušeli dostat přes demarkační čáru. Na některých místech americké hlídky na své území propouštěly malé skupinky a jednotlivce, jinde je vraceli zpátky.

Na kraji lesa západně od Kasejovic odmítli Američané z 90. pěší divize pustit štábní vůz Ruské osvobozenecké armády. Důstojník si zapálil cigaretu, rozloučil se s ostatními a poté se zastřelil.

Začínají popravy

Sovětská tajná policie NKVD nelenila a organizovala shromažďovací stanoviště pro zajaté Vlasovce. Jedno z nich bylo u Nového rybníka, kde večer proběhl improvizovaný soud, odsuzující důstojníky k trestu smrti. Ti, kterým se v noci podařilo uprchnout, slyšeli druhý den ráno dlouhotrvající střelbu.

Na chytání Vlasovců se podíleli i čeští partyzáni. Velitel oddílu 1. partyzánské brigády Jana Žižky zajal jistého kapitána Tulinova, kterého omylem považoval za pobočníka generála Vlasova.

Ti, kterým se podařilo přejít na území pod americkou armádou, si zachránili život. Většina z nich ale jen dočasně, protože byli později násilně repatriováni do Sovětského svazu.

Zajetí generála Vlasova

O samotném zajetí Vlasova existuje vícero verzí. Historik Stanislav Auský se přiklání ke svědectví důstojníka osobní stráže generála Vlasova, Igora Pekarského.

Ve 14 hodin nastupuje generál Vlasov spolu s generálem Buňačenkem a ostatními důstojníky do čtyř osobních aut a v doprovodu dvou amerických důstojníků a amerického tanku vyjíždějí ze zámku Lnáře směrem na jih do Horažďovic.

Všichni, kromě generála Vlasova, jsou aspoň zčásti převlečeni do civilního oděvu. Na konci vesnice stojí zakrytý osobní automobil a vedle něj poddůstojník Ruské osvobozenecké armády ve stejnokroji.

Ptá se jednoho z důstojníků v prvním autě, kam jedou a ten ho jen mávnutím ruky vyzve, ať jede za nimi. Po chvíli kolona zpomaluje, protože se blíží k mostku na hrázi mezi Novým a Hořejším rybníkem. V tu chvíli ono tajemné osobní auto předjíždí kolonu a tarasí jí cestu.

Z auta vystupuje sovětský kapitán Jakušev, který požaduje vydání Vlasova a důstojníků ROA.

Američtí důstojníci se ze začátku snaží vysvětlit, že se jedná o americké zajatce, a že jsou na území, které podléhá americkému velitelství, ale pak to vzdávají. Jeden z Američanů oznamuje Vlasovcům, že musí uposlechnout rozkazů sovětského kapitána.

Během hádky se Pekarskému daří utéci zpět do Lnářů a zaktivizovat amerického kapitána Donahue. Ten se okamžitě vydává na místo, ale tam už stojí jen americký doprovod.

Podpis kapitulace

Sovětské auto se zajatým Vlasovem doráží kolem osmnácté hodiny do obce Dvorec u Nepomuku. Na zahradě Drajerovic vily musí generál Vlasov před generálem Sacharovem podepsat rozkaz pro Ruskou osvobozeneckou armádu o bezpodmínečné kapitulaci, i když už byla jeho armáda rozpuštěna.

Vlasovův tlumočník poručík Viktor Ressler je od něj oddělen a vidí ho naposledy.

Z Čech je Andrej Andrejevič Vlasov dopraven do nechvalně známé Lubjanky, vyšetřovacího paláce sovětské politické policie. 1. srpna 1946 je v Moskvě spolu s ostatními důstojníky ROA oběšen. Je mu 45 let.


Zobrazit místo Jižní Čechy na větší mapě

 

Fotogalerie FOTOGALERIE: Zajetí generála Vlasova 

Generál Vlasov

Generál Vlasov

Kapitán Richard Richard E. Donahue

Kapitán Richard Richard E. Donahue

Ruská osvobozenecká armáda přijíždí do Hajan

Ruská osvobozenecká armáda přijíždí do Hajan

Tudy přijela Ruská osvobozenecká armáda do Hajan

Tudy přijela Ruská osvobozenecká armáda do Hajan

Ruská osvobozenecká armáda v Hajanech. Vepředu průzkumný jezdecký oddíl, v pozadí štábní vůz generála Vlasova

Ruská osvobozenecká armáda v Hajanech. Vepředu průzkumný jezdecký oddíl, v pozadí štábní vůz generála Vlasova

Hajany. Tady čekala Ruská osvobozenecká armáda na rozhodnutí o svém osudu

Hajany. Tady čekala Ruská osvobozenecká armáda na rozhodnutí o svém osudu

Hajany. 1. divize Ruské osvobozenecké armády čeká na rozhodnutí o svém osudu

Hajany. 1. divize Ruské osvobozenecké armády čeká na rozhodnutí o svém osudu

Hajany. Na této silnici stál štábní vůz generála Vlasova

Hajany. Na této silnici stál štábní vůz generála Vlasova

Hajany. Americká armáda odvádí zajatce Ruské osvobozenecké armády

Hajany. Americká armáda odvádí zajatce Ruské osvobozenecké armády

Hajany. Ruskou osvobozeneckou armádu odvádí do zajetí Americká armáda

Hajany. Ruskou osvobozeneckou armádu odvádí do zajetí Americká armáda

Ruská osvobozenecká armáda, tanková rota D stojí na rampě zámku Lnáře

Ruská osvobozenecká armáda, tanková rota D stojí na rampě zámku Lnáře

Zámek Lnáře

Zámek Lnáře

© Horydoly.cz 2003 - 2009.
 
Pavel Fojtík, rubrika: TURISTÉ, 12.5.2010

Nový rybník u Lnář

V roce 1945 na konci druhé světové války se u rybníka setkaly americká a sovětská armáda při osvobozování území Československa. Při jednom z jejich setkání předala americká armáda na hrázi rybníka zajatého generála Vlasova, který se vzdal americké armádě.[zdroj?]

Obrazek


Zvětšit mapu

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Hajany - generál Vlasov 1945

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Autorem je Pavel Fojtík

(Ať je jasno, 12. 1. 2011 22:27)

Rád bych dodal, že autorem článku je Pavel Fojtík a text i fotky vyšly v Horydoly.cz http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=12871

Re: Autorem je Pavel Fojtík

(Beranová, 13. 1. 2011 14:29)

Dobrý den, je to na konci článku uvedeno - jméno autora, web i datum zveřejnění. Pak následuje další článek k tématu od Vladimíra Šavrdy. Zdravím B.

Re: Autorem je Pavel Fojtík

(Beranová, 13. 1. 2011 14:32)

Konkrétně je tam toto: © Horydoly.cz 2003 - 2009.
Pavel Fojtík, rubrika: TURISTÉ, 12.5.2010
- asi jste přehlédl.