Jdi na obsah Jdi na menu
 


O Hajanech ve Strakonickém deníku

Polovinu domů v Hajanech obývají chalupáři

Hajany – Samostatnou obcí jsou Hajany od 1. ledna 1994, předtím spadaly pod město Blatná. Obec má zhruba 115 obyvatel.

Budova obecního úřadu a hospody v Hajanech.
Budova obecního úřadu a hospody v Hajanech.
Autor: DENÍK/Lucie Kotrbová

Nejzásadnější akcí letošního roku byla oprava kapličky sv. Anny, která slavila 110. výročí postavení. „Byla kompletně vyměněna střešní krytina, natřena fasáda, veškeré kovové prvky na kapličce i oplocení. Nově bylo uděláno osvětlení, které když jsme spustili, tak musím říct, že to bylo nádherné,“ zmiňuje starostka obce Dana Vohryzková. Rekonstrukce kapličky vyšla celkem na 305 000 korun, z čehož 180 000 korun tvořila dotace z Jihočeského kraje.

Největší akcí byla plynofikace

V posledním desetiletí byla jednoznačně největší akcí plynofikace obce, kterou Hajany dělaly společně s obcemi Kocelovice a Chlum. „Na plynofikaci jsme si museli vzít úvěr, který dodnes splácíme,“ informuje starostka. Plynofikace probíhala v letech 2002 až 2004.

Do budoucna by v Hajanech rádi vybudovali hasičskou zbrojnici a sportovní hřiště. Také jsou připraveny parcely na stavbu rodinných domků, které je třeba zasíťovat. „Jsou to plány celkem reálné. Na hasičárnu už máme projekt, v květnu letošního roku jsme dostali stavební povolení, takže hned jak bude vyhlášena výzva, bychom rádi žádali o peníze,“ pokračuje Vohryzková.

Dobrovolní hasiči mají třicet členů

Jediný spolek, který v obci funguje, je sbor dobrovolných hasičů, který má přes třicet členů. Během letních měsíců se sbor zúčastňuje různých hasičských soutěží. „Ač je naše mužské družstvo průměrným věkem jedno z nejstarších v Blatenském okrsku, slavilo letos úspěch v podobě třetího místa na soutěži v Bezdědovicích. Stejný pohár přivezlo i družstvo žen z Chobota,“ konstatuje starostka.

Kromě hasičů tady dobře funguje i knihovna, kde se scházejí děti nejen z Hajan, ale například i z Blatné. „Pod vedením Zdeňky Bartuškové například secvičily divadlo či různá vystoupení. Je to tady v podstatě jediná instituce, která pro děti funguje,“ říká starostka. Školka ani škola v Hajanech není, děti dojíždějí do Lnář či do Blatné.

V obci se pravidelně pořádají kulturní akce. V lednu to začíná Tříkrálovou sbírkou, kdy děti obcházejí domy a vybírají peníze pro charitu. V únoru se koná dětský maškarní bál a hasičský ples. Březen v Hajanech patří ženám – muži jim o Mezinárodním dni žen uvaří a obsluhují je. Na přelomu dubna a května se slaví čarodějnice. Stavění májky je tradice, která se tu obnovila až po osamostatnění obce. Večer probíhá posezení s country muzikou. Ke Dni matek připravují děti divadlo.

Den dětí probíhal tak, že děti procházely obcí a plnily různé úkoly na daných stanovištích. Asi 150 lidí se sešlo na červencovém setkání rodáků, kde také vystoupily děti. Na sv. Annu se každoročně koná také pouť. Celý rok zakončuje prosincová mikulášská nadílka.

Před časem byla postavena nová budova obecního úřadu, kde se nachází i společenská místnost pro 80 lidí a hospoda. Přízemní místnost je v současné době pronajatá, ale brzy se uvolní a věnuje se dětem, aby se měly kde scházet.

Domy v Hajanech jsou z poloviny osídleny trvale žijícími obyvateli a z poloviny chalupáři.

Již delší dobu se uvažovalo o osamostatnění osady Hajany od města Blatná. Události nabraly spád v druhé polovině roku 1993. V této době měla osada Hajany celkem 95 občanů trvale bydlících, z toho 70 bylo starších 18 let. Dne 23. července 1993 se konalo shromáždění občanů, vyvolané z jejich vlastní iniciativy za účelem oddělení osady Hajany od města Blatná. Shromáždění se zúčastnilo 31 občanů. Dne 14. srpna 1993 byla na Městský úřad Blatná podána žádost o osamostatnění osady Hajany. O měsíc později proběhlo místní referendum, kde se hlasovalo o samostatnosti osady Hajany. Z 59 osob hlasovalo 59 pro a 0 proti. Pár dní na to podala Blatná žádost na Ministerstvo vnitra ČR. Dne 20. října 1993 přišlo z ministerstva rozhodnutí o neschválení návrhu na osamostatnění Hajan s odůvodněním, že by tak malá obec jen těžko plnila svoji funkci. Následně bylo podáno odvolání a nakonec dne 17. prosince 1993 přišlo rozhodnutí Ministerstva vnitra ČR o schválení samostatnosti obce Hajany s platností od 1. ledna 1994.


Hajany – Nejstarší občan a zároveň i nejstarší hasič v Hajanech je sedmaosmdesátiletý Bohuslav Bláha. V obci žije celý svůj život.

Jak se Hajany proměnily za ty roky, co zde bydlíte?
Především přibylo hodně nových lidí, za což jsem rád. Jinak by totiž Hajany zarostly kopřivami. Obnovila se činnost a kultura v obci, za což jsem vděčný paní starostce a celému zastupitelstvu. Poslední dobou tady totiž všechno spalo.

Řekl byste, že se tedy obec rozvíjí?
Určitě. Rozvíjí se kulturně a roste do krásy.

Co hasiči? Fungují celou dobu?
Teď fungují perfektně, ale byly doby, kdy i tohle sdružení spalo. Já jsem dělal jednu dobu i velitele hasičů, pak pokladníka, ale už dávno jsem to předal mladším.

Vybavíte si nějakou starou historku, například proč se Hajany jmanují Hajany?
Nevím, jestli se něco povídá ohledně názvu obce, ale vzpomínám si, že jednou se tu parta mladíků na kolech fotila, jak leží u značky Hajany. Tak možná od slova hajat? Kdo ví. . .

Na co si tak nejčastěji vzpomínáte z dětství?
Tak třeba na to, jak jsem chodil jako malý do místní hospody. Tenkrát tady byly dokonce dvě. Hrozně rád jsem poslouchal dědy, co tam sedávali. Vlastně tam chodím rád dodnes. Také tu byly každou neděli zábavy a hrály se kuželky. To už bohužel také zaniklo.

Jak obec dřív vypadala? Kolik tu například bylo chalup?
Tak byly tady dvě hospody, jak už jsem zmínil, teď je tady jedna. Také tu byl obchod, dokonce ještě i po revoluci. Dnes už také není. Chalup bylo tenkrát v Hajanech asi šedesát, teď už kolem pětasedmdesáti.


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář