Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Bronzovou Jihočeskou vesnicí roku jsou letos Hajany na Blatensku

Strakonicko - V letošním ročníku soutěže o titul Jihočeské vesnice roku 2017 skončily na třetí příčce Hajany na Blatensku.

20.6.2017
SDÍLEJ:
Webové stránky obce Hajany. Reprofoto

Webové stránky obce Hajany. ReprofotoFoto: Deník / Miroslav Fuchs

Tuto soutěž již 23 let vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Se svými projekty se dohromady utkalo 16 obcí kraje. Za okres Strakonice se zúčastnily Čejetice, Čepřovice a Hajany. „Jsem rád, že i tak malá obec má co ukázat,“ řekl starosta Hajan Miroslav Bláha. V obci žije 133 stálých obyvatel. Letos zopakovali úspěch jako v roce 2013.  

Čejetice si odnášejí oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělskými subjekty. „Tímto oceněním získáme do obce další peníze. Spolupracujeme se soukromými zemědělci i mysliveckými spolky,“ řekl místostarosta Čejetic Jaromír Toman.

Starostka Čepřovic Barbora Fundová nám s úsměvem řekla: "Jsme moc rádi, nelitujeme toho, že jsme se zúčastnili, byla to skvělá zkušenost. Přiští rok se budeme hlásit znovu. Čepřovice jako nováček v této soutěži si odnáší čestné uznání za vzornou péči o nejmladší obyvatele obce.

Alena Šrámková

Autor: Redakce

 

Hejtmanka Stráská volala starostovi Pištína: Stali jste se Vesnicí roku

20. 6. 2017 7:31

Hejtmanka Stráská volala starostovi Pištína: Stali jste se Vesnicí roku Jihočeského kraje 2017. Druhé místo obsadily Mičovice a třetí Hajany.

Hejtmanka Stráská volala starostovi Pištína: Stali jste se Vesnicí roku
Foto: Archiv Ivany Stráské
Popisek: 1. náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská

Pištín na Českobudějovicku se stal Vesnicí roku Jihočeského kraje 2017. Tuto zprávu i s gratulací, jak se již stalo tradicí, zatelefonovala hejtmanka Ivana Stráská starostovi obce Jaroslavu Havlovi v pondělí 19. června. Pro obec s 636 obyvateli se jedná o premiérový titul.

Starostu Havla telefonát zprvu zaskočil, ale moment překvapení se rázem změnil ve velikou radost. „Chci moc poděkovat všem, kteří se na tomto našem úspěchu podíleli,“ sděloval po telefonu.

Za držitelem vítězné Zlaté stuhy skončily na druhém místě Mičovice na Prachaticku a bronzový stupínek patří obci Hajany na Strakonicku. O pořadí rozhodla desetičlenná komise v čele s předsedou Bohumilem Rodem. Letos se do 23. ročníku této soutěže přihlásilo celkem 16 obcí, z toho 4 na Písecku, 3 na Českobudějovicku, na Prachaticku a Strakonicku, 2 na Jindřichohradecku a jedna na Táborsku.

Žádný skanzen, ale ideální místo pro život

„Obec žije po celý rok bohatým kulturním životem a působí v ní řada spolků, které udržují venkovské tradice. V posledních letech zde mimo jiné opravili chodníky, vybudovali čističku odpadních vod či sportovně rekreační areál a dovybavili například i včelařskou expozici. Zároveň tu také nově otevřeli mateřskou školu a obec rovněž velmi úzce spolupracuje s místními podnikatelskými subjekty, zdejší farností a prostřednictvím chráněné dílny vytváří pracovní podmínky pro klienty Chelčického domova sv. Linharta,“ vyjmenovala hejtmanka Stráská hlavní důvody, proč se letos rozhodla hodnotící komise právě pro Pištín.

Podle náměstka hejtmanky Pavla Hrocha je i díky soutěži o vesnici roku jihočeský venkov nejen stále krásnější, ale i kvalitním místem pro život a nikoli jen nějakým skanzenem. V souvislosti s tím Hroch připomněl, že letos uvolní kraj v rámci Programu na obnovu venkova zhruba 100 milionů korun, tedy tradičně nejvíc v celé republice.

Přehled dalších ocení pro obce

Bílá stuha – za činnost mládeže 
Obec Lodhéřov

Modrá stuha – za společenský život 
Obec Svatý Jan nad Malší

Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu 
Obec Čejetice

Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí 
Obec Bernartice

Cena naděje pro živý venkov – za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích
Obec: Albrechtice nad Vltavou

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově, realizované v duchu Programu obnovy venkova v kategorii C (nové venkovské stavby) 
Obec Jankov: Nová hasičská zbrojnice Holašovice

Diplom za moderní knihovnické a informační služby 
Obec Branice

Diplom za vzorné vedení obecní kroniky 
Obec Strunkovice nad Blanicí

Čestná uznání: 
Za podporu podnikání: Řepeč
Vladimíru Macounovi, starostovi obce Nerestce, za dlouhodobý rozvoj obce
Za užití přírodních prvků v krajině: Kačlehy
Za vzornou péči o nejmladší obyvatele obce: Čepřovice

 

Mgr. Ivana Stráská

  • ČSSD
  •  
  • hejtmanka
 
autor: PV


Zdroj: http://strakonicky.denik.cz/zpravy_region/bronzovou-jihoceskou-vesnici-roku-jsou-letos-hajany-na-blatensku-20170620.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář