Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aby se ryby neudusily, prořezávají rybáři led

7. 2. 2010

Aby se ryby neudusily, prořezávají rybáři led

Autor:
Kateřina Malečová Suková


Rybáři prosekávají led. Ilustrační foto.
Rybáři prosekávají led. Ilustrační foto.
Autor: Deník/Jaroslav Sýbek

Bez pomoci rybářů by ryby v zamrzlých rybnících jen stěží přežily. Rybáři se v zimě starají o své rybníky hlavně sekáním ledu a údržbou porostů na jejich březích. „Máme asi devět rybníků a ještě čtyři malé. Největší z nich je asi Střelský. Když jsou mrazy, pravidelně led prosekáváme nejen na nich, ale i na tůních na řece,“ řekl předseda Českého rybářského svazu Strakonice Milan Jungvirt. Ryby si prý samy led tenčí tím, když leží u sebe v jedné skupině a hýbají tak vodou. „Podle slabšího ledu můžete odhadnout, v kterých místech se ryby pod ledem zdržují,“ doplnil. Prosekávání ledu s sebou nese i svá úskalí. „Také jsme se letos už propadli. Stalo se to na Blatském rybníce. Myslím, že se tam jeden rybář u břehu propadl do pasu. Naše rybníky jsou většinou mělké. To, že se proboří led, se stává každý rok,“ pokračuje Jungvirt.

Led rybáři řežou motorovou pilou nebo sekají sekyrou. Podle Jungvirta je důležité, aby hranatý podlouhlý výřez byl ve směru větru, aby vítr mohl čeřit hladinu. „My jsme amatéři. Prořezávat jezdíme o víkendech, když máme čas. Jezdí nás většinou šest. Při práci je pak nutné dodržovat bezpečnost,“ dodává.

Díry v ledu rybáři označují, aby se předešlo případným nehodám. Kdyby se do ledu nevysekaly, ryby by se buď udusily nebo by mohly k ledu přimrznout.

Proti ledu technika

Ve Lnářích rybářům s ledem na rybnících pomáhá důmyslná technika. „Máme různé elektrické rozmrazovače ledu a větrné rozmrazovače, a na zbylých rybnících sekáme podle potřeby v ledu prohlubně. Je to různé, některé rybníky nemají stálý přítok, některé jsou u potoků. Nyní máme ryby přes zimu uložené asi ve třiceti rybnících,“ upřesňuje výrobní ředitel firmy Rybářství Lnáře, s.r.o. Petr Vávra.

Ryba na zimu podle rybářů zklidní životní pochody. „Mráz jako takový rybám nevadí,“ zhodnotil Jungvirt. Menší úbytky ryb přes zimu jsou obvyklé a předem se s nimi počítá. „Nějaké jsou, ale nikdy se nám nestalo, že by se staly kvůli zanedbané péči,“ uvedl Jungvirt.

Pytláci jsou prý výjimečně k vidění i v zimním období. „Přes zimu to není tak časté. Občas se ale nějaký takový pytlák objeví,“ sdělil Vávra.

Chytání ryb v zimním období je podle rybářů možné, nicméně se děje zřídkakdy.

Rybáři doufají, že mrazy brzy pominou a prořezávání ledu už nebude zapotřebí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář