Jdi na obsah Jdi na menu
 


Adoptujte si malého lososa, ochránci jej vysadí do řeky Kamenice

11. 3. 2010

Adoptujte si malého lososa, ochránci jej vysadí do řeky Kamenice
http://www.navratlososu.cz/

Stačí jedna sms a lidem mohou v řece Kamenici plavat vlastní lososi. S projektem přišli správci národního parku České Švýcarsko. Pomocí malých příspěvků od lidí chtějí do české přírody vrátit vzácný druh, který z řek vymizel v půlce minulého století.  
Malé lososy správa národního parku vysadí do řeky na podzimfoto: Václav Sojka, Správa národního parku České Švýcarsko

Malé lososy správa národního parku vysadí do řeky na podzim

Lidé si mohou lososa adoptovat prostřednictvím dárcovské SMS v hodnotě 27 korun. Je to částka, která odpovídá ceně za deseticentimetrovou rybu. "Každá dárcovská SMS představuje jednoho adoptovaného lososa," informoval ředitel správy národního parku Pavel Benda.

Nashromážděné peníze správci použijí při podzimním vysazování lososa do řeky. Na rozdíl od jarní akce, kdy do řek putují malé plůdky lososa, se na podzim do vody vpouštějí už odrostlejší rybky, jež mají větší šanci na přežití, protože pro některé predátory už nejsou atraktivní.

JAK ADOPTOVAT LOSOSA

Stačí zaslat dárcovskou SMS ve formátu DMS(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena jedné SMS je 30 korun, 27 korun bude připsáno na sbírkový účet, 3 koruny na náklady operátora. Bližší informace zájemci najdou také na internetových stránkách www.navratlososu.cz, kde si mohou mimo jiné zdarma stáhnout také tapetu na mobilní telefon. Informace o průběhu sbírky najdou dárci také na stránkách Správy NP České Švýcarsko.

Správa jich chce do života ve volné přírodě poslat asi 8 tisíc. Malé ryby získává ze sádek v Německu, kde program návratu lososa funguje už déle.

"Po vypuštění mladí lososi jeden až dva roky setrvávají ve svém novém domově, poté se vydají na cestu do Atlantiku. Přeživší rybky se pak pokoušejí vrátit do domovských vod, aby zde založily novou generaci. Reintrodukční program v minulosti už přinesl výsledky v podobě opakovaných návratů těchto pozoruhodných ryb," uvádí správa parku na svých internetových stránkách.

Správci parku České Švýcarsko přišli s projektem v půlce prosince loňského roku. Ke konci ledna se už ochráncům na kontě sešlo téměř 12 tisíc korun, což parku zajistí 444 ryb.

Losos obecný byl na celém území České republiky vyhuben v polovině minulého století kvůli znečištění vodních toků a především v souvislosti s výstavbou přehrad, jezů a zdymadel, která zabránila lososům v pravidelné migraci z místa jejich narození do moří a zpět.

Na konci minulého století byly na řadě vodních staveb vybudovány takzvané rybí přechody, které umožnily alespoň částečně obnovit přirozené migrační trasy lososů i jiných druhů živočichů. A zlepšila se také kvalita vody v českých řekách.

Rybáři a ochranáři do Kamenice lososy vysazují už 12 let, kdy začal program na obnovu jejich populace v Labi a jeho přítocích. Ryby se tam vyskytovaly do roku 1935.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář