Jdi na obsah Jdi na menu
 


Štědronín zmizí. Rakouský podnikatel vybuduje u Orlíku obří 'přímořský' resort

  29. ledna 2013 
PRAHA - Módní vlnou posledních let se stala výstavba přímořských letovisek po Česku. Tedy prázdninových areálů na březích našich největších vodních nádrží. V hledáčku investorů dosud převažovalo jihočeské Lipno, nyní se svého prvního obřího resortu dočká i Orlík.

Zatímco dříve se v podobných investicích angažovali hlavně Nizozemci, jako tomu bylo například u projektu Marina Lipno se stovkami apartmánů, poslední dobou jsou stále více aktivní i Rakušané. Konkrétně podnikatel Lukas Dorn-Fussenegger nakoupil už dříve u lipenské nádrže zhruba 160 hektarů pozemků a nabízí zde byty majetným Rakušanům. Nyní se vrhne na orlickou přehradu.

Orlík Summer Resort – klikněte pro zvětšení

Na šestihektarovém pozemku tam vyroste přes 70 prázdninových domů, dva hotely s celkem 150 lůžky, restaurace a kotviště pro plachetnice. Stávající chatky původního areálu Štědronín srovná firma se zemí.

Jak LN zjistily z oznámení EIA, zkoumající dopady na životní prostředí, rakouský investor chce nechat areál otevřený veřejnosti. Nyní je využíván pouze v sezoně a místní lidé sem téměř nechodí. A nejspíš ani nebudou. „Myslím si, že zde vznikne uzavřená společnost,“ říká Eva Hospasková, starostka nedaleké obce Varvažov.

Pravdou je, že většinu apartmánů v komplexu Marina Lipno obsadila nizozemská komunita. Na druhé straně, pro místní lidi jsou tyto resorty příležitostí získat zaměstnání.

ČTĚTE TAKÉ:

„Pro obec jako takovou by byl záměr rakouského podnikatele přínosem jak z hlediska finančního, tak i možností získat práci,“ bilancuje starostka. Zároveň však připouští, že problémem bude doprava. „Místní komunikace je příliš úzká a místy dělí pozemky občanů. Je zde problém při potkávání aut a místní si již nyní stěžují na provoz,“ říká Hospasková.

Rakouský investor plánuje začít se stavbou příští rok na jaře, dokončena by měla být za další tři roky.

Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/stedronin-zmizi-rakousky-podnikatel-vybuduje-u-orliku-obri-resort-11d-/firmy-trhy.asp?c=A130129_105111_firmy-trhy_mev

U Orlíka plánuje Rakušan areál s hotely i molem pro plachetnice

  10:39
Bývalé rekreační středisko písecké textilky ve Štědroníně na Orlíku chátrá. Své nejlepší roky, kdy sem jezdily stovky lidí, má za sebou. Turisté sem však pravděpodobně znovu začnou proudit - areál koupili rakouští investoři a chystají z něj vybudovat obří resort, podobný, jako je v Lipně nad Vltavou.

Bývalé rekreační středisko píseckého Jitexu ve Štědroníně u Orlíku by podle plánů rakouského investora mělo úplně změnit svou tvář. | foto: František Panec, MAFRA

Investoři počítají se stavbou 73 domů, dvou hotelů, tenisových kurtů, sportovišť, restaurací i molem pro plachetnice. A to se ani trochu nelíbí místním, kteří se bojí, že přijdou o svůj klid. Rakušané chtějí začít stavět už příští rok v květnu.

Fotogalerie

Z hlavní cesty spojující Milevsko a Mirotice vede do bývalého rekreačního střediska píseckého Jitexu úzká lesní cesta, která protíná i celý Štědronín-Plazy. Samotný areál je zchátralý - starými dřevěnými okny do domů táhne, okapy protékají, fasády opadávají. Dnes zde stojí dvě budovy se 150 lůžky, 21 dřevěných chatek a devět polozděných, budova správce, jídelna nebo pětadvacetimetrový bazén.

Zůstat mají jen dvě ubytovací budovy, z nichž budou hotely, každý se 75 lůžky, nových bude 15 dřevěných domů, 13 kamenných a 45 částečně zapuštěných do svahu s travnatou střechou. Nová budou hřiště pro tenis, volejbal, dětské hřiště a u břehu i molo pro kotvení plachetnic a člunů.

Nyní má středisko 285 lůžek, za čtyři roky, kdy bude vše hotové, jich má být o 30 procent více, tedy 369. A toho se obávají místní obyvatelé

"To je zločin. Do tohoto střediska jezdily generace dětí a byl to poslední nezkažený kus přírody v okolí. Když tu vyrostou domy, bude tu pořádný provoz," obává se důchodce Miroslav Brabenec, jehož dům je jedním z nejbližších k rekreačnímu středisku a žije v něm od roku 1965.

O pár metrů dál bydlí 38letý Roman Keclík, vášnivý chovatel koní. Úzká cesta do areálu odděluje jeho dům od ohrad s koňmi. O chystané stavbě se dozvěděl před pár dny zcela náhodou, následně mu přišel dopis, zda by Rakušanům nechtěl prodat své louky, které má za domem. Odmítl.

"Přijdeme o klid. Vůbec nechápu, že tu chce někdo stavět takový resort, když voda je tu zelená, protože řeka tady stojí," kroutí hlavou Keclík.

Lidé ze Štědronína okamžitě sepsali nesouhlas se stavbou, který poslali na krajský úřad. Ten nyní začal projednávat vliv stavby na životní prostředí. V dopise lidé vyjmenovávají desítky rostlin a zvířat, které se v okolí vyskytují, a upozorňují, že proti projektu se ostře postaví.

Už mají vymyšleno i jak. Úzkou silnici, která má v průměru tři metry, ještě zúží. Své ploty a domy mají všichni minimálně metr od silnice, a tak kdyby investor dostal stavební povolení k budování Orlík Summer Resort, posunou ploty na samou hranici svých pozemků.

Architekt: Je to maximalistická verze

Za investicí odhadovanou na stovky milionů korun stojí rakouský podnikatel Lukas Dorn-Fussenegger. Muž, který u Lipna nakoupil 160 hektarů pozemků a nabízí zde byty majetným Rakušanům a stojí za společností, jež provozuje na Lipně lodní dopravu.

Pavel Veřtát z písecké projekční kanceláře Artech, který celý resort projektuje, věří, že se mu podaří obyvatele přesvědčit, že investice jim život nezkomplikuje tak, jak se obávají.

"Toto je pouze návrh a představa investora, víceméně maximalistická verze. To, že se lidé budou obávat, jsme očekávali, ale areál by nadále sloužil rekreaci, byl by přístupný pro veřejnost a jen by se zkultivoval. Rozhodně nepůjdeme proti lidem silovým řešením, plánujeme si je pozvat a vše jim představit," slibuje Veřtát.

Vodní nádrž Orlík

Přehrada je součástí vltavské kaskády v jižních a středních Čechách. Vybudovaná byla v letech 1954 až 1961 a přehradila tok Vltavy u Solenic na Příbramsku. Za komunismu sloužil k rekreaci pohlavárů areál na Vystrkově na Příbramsku. Nebyl ani zanesen do katastrálních map. Vily byly číslovány podle toho, kdo v nich bydlel. První patřila prezidentovi (naposledy Gustavu Husákovi), další byla pro předsedu vlády Lubomíra Štrougala nebo generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše. Po změně režimu se tam sjížděli kontroverzní podnikatelé, například František Mrázek, Tomáš Pitr, Radovan Krejčíř nebo Miroslav Provod. Účty si tam vyřizovala mafie. Policie v areálu vyšetřovala vraždu i výbuchy automobilů.

Štědronín

Štědronín

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/orlik-summer-resort-ve-stedronine-d5u-/budejovice-zpravy.aspx?c=A130204_1885092_budejovice-zpravy_jkr

 

Studie záměru Orlík - výstavba OD R. 2014 - ke stažení PDF

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář