Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak postavit rybník,s co nejmenšími náklady?

Často se setkávám s názorem, že postaveni rybníka je věcí velmi nákladnou. Tímto článkem se pokusím tento názor vyvrátit.
Někteří mí zákazníci si nechali vybudovat rybník firmou a zaplatili za rozměr přibližně 15x20m okolo 120 000 Kč. Je sice pravda, že v této částce byla zahrnuta práce – vykopání, svaření fólie na míru, nataženi podkladu(geotextílie), natažení fólie, úpravy břehu - myslím tím vykončení břehu - navezení štěrku, kamenů, případně hlíny, která není nutná pro růst rostlin.
Dle mého názoru je totiž lepší zasadit rostliny do štěrku nebo mezi kameny. Rostliny si pak táhnou živiny z vody a né ze dna. Projeví se to výrazně čistší vodou. Ale toto rozhodnutí nechám na každém z Vás.
Tento rybník, na kterém udělám pokus, bude mít rozměry 20 x 15m, hloubka 1,5m. Díru do země jsem si nechal vykopat bagrem. Před ručním vykopáním varuji, je to nad lidské síly.

Cenu za hodinu kopání se dá usmlouvat na 800 korun českých. Na mé díře strávil bagr 10 hodin, a co mohu potvrdit je, že si opravdu dal záležet. Na snímcích je vidět, že mi stačil nadělat i terasy, které jsou nutné pro osazení rostlin. Neměl jsem přitom k dispozici náklaďák pro odvoz vykopané hlíny. Hlínu jsme použili na hráze, rybník je vykopán ve svahu a zbytek jsem použil na zplanýrování různých nerovností..

Nyní přišla na řadu geotextílie, mohl jsem se rozhodnout buď pro ni - cena za metr je přibližně 40 korun, nebo použit nějakou náhražku. Za geotextílii můžu zaplatit za 300 m2 okolo 12000 Kč. Já jsem se rozhodl pro žoky. Získal jsem je za pouhý odvoz, uloženi je sice pracnější, ale stálo to za to. Žoky jsem použíl již na své předešle rybníky a osvědčily se. Můžete ale použít i staré koberce - vlastně cokoliv trvalého.

Fólii ale už musite pořídit, ta se nedá ničím nahradit. Za předpokladu, že si koupíte fólii u mě, bude Vás stát 300 m2 28 500 Kč, ale z toho odpočítáte 7%, ty totiž poskytuji při odběru nad 300 m2.

Na natažení fólie si určitě nemusíte pořizovat firmu. Stačí na to asi 10 lidí. Já jsem použil dobrovolné hasiče, ti jsou v každé vesnici. Mě stáli 1 litr dobré vodky. Fólie je natažena a můžu napouštět.

Vodu jsem napustil jen do výšky teras. Nechal jsem si dovést štěrk. Za něho jsem dal i s dovozem 5000 Kč a to ho bylo okolo 5ti tun.

Mužu začít s sázením rostlin.Osazena plocha má asi 70 m2. Bahenní rostliny se velmi rychle rozrustají a mužu Vás ujistit,že stačí jedna sezona na to ,abyste protrhanými rostlinami plnili kompost. Stači tedy bohatě ,když budete sadit rostliny do teras co 50 cm ale mužete i dál. I když použijeme na metr2 okolo pěti rostlin,na osazení 70 m budete potřebovat maximálně 350 kusu a bude Vás to stát 7000kč.Při odběru takového množství rad prodám rostliny podstatně levněji.Z 20 kč za kus slezu na 15kč.

Za prědpokladu ,že jsem si skoro vše udělal sám mě prozatím vyšel rybnik na ……………………………
-Vykopání 10 h x800 kč = 8000 kč
-Nahražka geotextílie ,dal jsem do dovozu 200kč
-Folie 28000
-Natažení 1L vodky okolo 150 kč
-Štěrk 5000
-Rostliny 7000

Dělal jsem si skoro vše sám-hodně propocených košil.

Když to sečtu, tak to vychází na 48 350 kč.Já vím,že to není málo ,ale do 120 tisíc to má hodně daleko.Vycházím ale z předpokladu,že oslovuji kutila a ne člověka ,který si vše raději nechá udělat.

Mužu Vás ujistit ,že i když už máte rybník osázený a napuštěný,čeká Vás ještě hodně dřiny-vyrovnáni sedajících hrází,když už hlína nesedá ,tak oseti ,případně osázeni dřevinami

Pro vytvořeni te spravne rovnováhy ,je třeba,aby měl rybnik vytvořené terasy,ty jsou velmi nutné pro rust bahennich rostlin.
Je na každém z Vas jaky typ teras si vytvoří ale z plochy rybnika by mely zabírat minimálně jednu třetinu.Někdo to vyreší tak,že terasy nema a misto toho ma část rybnika hlubokou-ta je nutna pro přežiti rybek v zimě a čast ,někdy i dvě třetiny mělčinu.
Tato verze je po osázení velmi pěkna a hlavně i učelna.U těchto rybniku se muže čerpat voda z hloubky do mělčin,dochazi tím k ohřivaní a hlavně pročistěni vody v zoně rostlin.
Pokud si rybník budete situovat podle směru větru,ušetřite náklady na drahé čerpadlo a hlavně energii,Pusobením větru dochazi k cirkulaci vody a docílíte toho samého jako s čerpadlem
A tady je výsledek po dokončení a napuštění:

Zdroj. http://www.vodnisvet.net/?p=stavba

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Povolení

(Tomáš Holubec , 21. 1. 2021 12:08)

Dobrý den, ještě bych se chtěl zeptat jak jste vyřídil povolení.

Jsou nutné fólie

(Tomáš Holubec, 21. 1. 2021 11:38)

Dobrý den, chtěl bych se zeptala jestli je nutné pokládat fólie(geotextílee)??

dotaz na stavbu

(Petr, 24. 4. 2020 12:45)

dobrý den, věnujete se tedy stavbě rybníků na zakázku? nebo jen rada jak to postavit svépomoci?
děkuji
Lorenc (lorpetr@seznam.cz)

napousteni

(Jirka Uu, 8. 7. 2015 16:13)

Dobry den, velice me zaujal Vas clanek, jen bych rad nejake info, ohledne napousteni, cim rybnik napustite a nebo se ceka az rybnik naprsi?