Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kapr v zimě spí, jako medvěd

8. 2. 2010

Kapr v zimě spí, jako medvěd

České Budějovice – Jen jeden nádech za minutu, letargický spánek a žádné přijímání potravy. Tak vypadá spokojený kapří zimní sen.

Autor:
Edwin Otta

Jihočeští rybáři vyloví každý rok z rybníků tuny kaprů, většinou ve stáří tří let. Mladší ročníky čeká přezimování pod ledovým příkrovem.
Jihočeští rybáři vyloví každý rok z rybníků tuny kaprů, většinou ve stáří tří let. Mladší ročníky čeká přezimování pod ledovým příkrovem.
Autor: Václav Pancer

Ryba se pohrouží do „spánku“, který připomíná třeba zimní spánek medvěda.

„Kapr je v zimě v tak zvaném letargickém spánku. Má minimální metabolismus a počet nádechů se sníží na jeden za minutu,“ naznačil ředitel Lesů a rybníků města Českých Budějovic Pavel Hartman, jak se šupináči vyrovnávají se zimním obdobím. Kapři jen jednou za minutu pohnou skřelemi, spíše proto, aby propláchli žábry.

Ryby nezajímá ani potrava. „V zimě potravu vůbec nepřijímají. Tukové zásoby spotřebovávají pro přežití, a proto s nimi musí šetrně hospodařit, aby nemusely čerpat energii z tělních bílkovin na úkor svého zdraví a následného přežití,“ vysvětluje Hartman.

Pokud je zima klidná, ztratí rybáři jen malé množství kaprů. Hrozbou je však třeba útok vydry. Když se dostane do chovného rybníka a začne si vybírat něco k snědku, vyruší ryby ze „zimního spánku“ a kromě přímých škod může dojít i k úhynu kaprů kvůli stresu. Škody jsou pak vyšší než průměrné. Dvouletých kaprů nepřežije zimu průměrně až deset procent. U mladších kaprů jsou ztráty vyšší, průměrně až čtyřicet procent za zimu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář