Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koncové montáže pro rychlou výměnu

4. 6. 2010

Koncové montáže pro rychlou výměnu I

 

Kdo chodí na ryby s nejistým plánem, co vlastně hodlá chytat, může využít návazců s obratlíkem a karabinou. Konstrukce je jednoduchá, zabere pár desítek minut a u vody už vás nemůže nic překvapit.

 

Sám nechodím na ryby s tím, že dnes chytnu třeba kapra. U vody se podívám co a jak a teprve potom se rozhodnu. Představa, že bych musel převazovat koncovou sestavu, případně k tomu měnit cívku s vlascem, mne odrazuje (nosím s sebou pouze dva pruty).
Tuto metodu jsem se dočetl v knize P. Kirkbyho a sám na ní trochu zapracoval a upravil ji pro své podmínky.

Návazce na položenou

Základem je použít návazec takový, který nejčastěji využijeme při chytání. Osobně chytám s průběžným krmítkem a jedním háčkem. Konstrukce tedy vypadá takto:

1) háček (vlasec 0,16 - 0,22 mm)
2) obratlík (krytý)
3) průběžné krmítko na 40-50 cm silnějšího vlace (0,35-0,50 mm)
4) obratlík

Jedno očko obratlíku s uzlem “pod” krmítkem (tedy to očko, které je krmítkem (olůvkem) při záseku a stahování namáháno) kryji 5 mm i více silikonové hadičky. Polovina hadičky je navlečena na očku obratlíku a v druhé polovině je schován uzel a nedochází tak k jeho poškozování (podle mne gumové korálky uzly poškozují, proto používám silikonovou trubičku).
Krmítko navazuji na silnější vlasec, aby návazec vydržel déle. Silnější vlasec se přeci jen opotřebovává pomaleji. Délku návazce s krmítkem volím podle délky krmítka. Musíme si uvědomit, že obratlík “za” krmítkem, bude při záběru ryby působit jako zarážka. Tedy buď rybu vyplaší odporem a nebo naopak pomůže k záseku. Proto by měl být dostatečně dlouhý (20-30 cm + délka krmítka), ať dáme rybě šanci nástrahu volně pozřít a necháme ji prostor k pohybu.

mont4.jpg

Na kmenový vlasec navazuji karabinku právě tak velkou, aby bez problému prošla nejmenším očkem mého prutu. Doporučuji karabinky typu cross-link, které jsou malé, ale velice spolehlivé.

Když máme na kmenovém vlasci (ten na cívce) karabinku, můžeme koncové montáže kdykoliv měnit. Stačí mít pár návazců předem přichystaných. V praxi to u mne vypadá tak, že na jedné cívce mám vlasec 0,22 s karabinkou a na druhé cívce (stejného navijáku) vlasec silnější (0,35) také s karabinkou. Potom je velice jednoduché vyměnit koncovou sestavu i s vlascem během 2-3 min.

Další výhodou je také možnost koncový návazec při ukončení lovu z karabinky odepnout a uschovat. Kmenový vlasec máte na cívce, kde je v bezpečí a nehrozí jeho poškození při transportu. Vyhnete se tak klasické situaci, kdy se po skončení lovu háček zahákne za první očko prutu a potom sestava plandá kolem dokola, dochází k poškozování sestavy a k jejímu zamotávání.

 

mont1.jpg

Samozřejmě jsou i nevýhody této sestavy. Jednou ze základních je její komplikovanost. Celá sestava nese pět uzlů, dva obratlíky a karabinku. To jsou součásti, které nejčastěji mohou selhat. Proto se bráním výběrem pevnostních obratlíků (tělíčko obratlíku je ve tvaru válce) a karabinek dimenzovaných klidně i na menší váhy (10 kg), jelikož jsem se nikdy nevěnoval lovu opravdu velkých ryb. Ale kdo má rád jistou může zvolit i pevnější obratlíky, na velikosti se to moc neprojeví.

Sestavu lze ještě zjednodušit náhradou obratlíku “pod” krmítkem, zarážkou. Výhodou je úbytek dvou uzlů a zjednodušení, nevýhodou ovšem je že krmítko je na stejném vlasci jako háček, tedy tenkém, a snadno ho může poškodit. To sice není problém, lze ho kdykoliv vyměnit, ale potom se ztrácí smysl této sestavy. S pevnějším vlascem vám návazec vydrží i celou sezónu bez nutnosti sestavu převazovat.

Koncové montáže pro rychlou výměnu II

 

Dnes vám chci popsat, jaké používám koncové návazce pro chytání dravých ryb zejména u dna. S úspěchem jsem tuto montáž použil jak na štiku, tak i na candáta. Jedná se o montáž, která usnadňuje výměnu prakticky kterékoliv její části v minimálním čase.

 

Cívka

První částí montáže se stává už cívka s kmenovým vlascem. Osobně používám klasický vlasec o průměru 0.25 mm až 0.30mm. Na jeho konec použiji karabinu, jejíž uzel kryji silikonovou gumičkou, aby nedocházelo k velké námaze uzlu.

 mont2.jpg

Na obrázku vidíte, že karabinka je navázána přímo na kmenovém vlasci. Dobré je zvolit karabinku takové velikosti, která bez problémů projde nejmenším očkem vašeho prutu. Potom není vůbec žádný problém mít nachystány dvě cívky s různými vlasci, které můžete podle potřeby měnit.

 

Zátěž

Další součásti montáže je zátěž. Zátěž v tomto případě tvoří samostatnou jednotku a lze ji měnit podle potřeby. Jedná se o klasické olůvko potřebné gramáže (podle gramáže “káči”), které je navlečeno na silnější vlasec (0.40 mm i více) a opatřeno dvěmi karabinkami s jedním obratlíkem. Délka vlasce, na kterém je olůvko navlečeno, je okolo 30cm. Uzel “pod” olůvkem, tedy ten, na který olůvko dopadá při záseku, je opět chráněn silikonovou gumičkou, aby nebyl olůvkem příliš brzo poškozen.

mont3.jpg

Těchto návazců mám osobně připraveno více. Jednak pro případ ztráty návazce, jednak mám připraveno více gramáží olůvka. Tento návazec se zátěží se jednoduše připne obratlíkem na karabinku, která je umístěna na cívce navijáku.

 

Koncový návazec s háčkem

Blížíme se ke konci této montáže pro chytání dravých a na konci samozřejmě nesmí chybět háček. Používám klasické dva trojháčky na ocelovém lanku. Tady záleží na vás, jestli dáte přednost přímo koupenému návazci nebo si návazec vytvoříte sami. Osobně si “kroutím” koncový návazec s trojháčky sám, mám lepší kontrolu nad kvalitou trojháčků a těchto návazců mám opět přichystaných několik.

mont6.jpg

Na tvorbu koncového návazce z ocelového lanka a trojháčků se podíváme někdy příště. Tento můj koncový návazec ovšem spojuje pouze dva trojháčky, takže musím ještě použít kevlarové lanko. Používám kevlar, protože je jednoznačně méně nápadný než ocelové lanko.

 

Rekapitulace

  • cívka s karabinkou
  • návazec se zátěží
  • kevlarové lanko
  • koncový návazec s trojháčkem

Vše se v pořadí shora dolů spojí pomocí karabinek a obratlíků a vznikne nám kýžená montáž.

V tomto pořadí jsem tuto montáž používal na chytání candátů, štik a malých sumců na mrtvou či živou rybku u dna. Zátěž není problém kdykoliv vyměnit, stejně tak jako opotřebené kevlarové lanko. A když už máte rybu v podběráku, stačí jen odepnout jakoukoliv část montáže a bude se vám s rybou hned pracovat lépe, než když je stále na prutu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář