Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

fotogalerie ZDE

Nejnižší hladina za poslední roky. Orlík je dál na suchu

, ,

 

 

Přestože od konce října začalo v Orlické přehradě znovu přibývat vody, hladina zůstává i nadále extrémně nízká. Svědčí o tom fotografie, které pořizují místní obyvatelé, ale i údaje zveřejňované vodohospodáři. V okolí přehrady podle místních vysychají studny, majitelé kotvících lodí pak s hrůzou vyhlížejí příchod zimy. Záchranu nemusejí přinést ani deště, které dorazily teď o víkendu.

Hladina Orlické přehrady se v průběhu letošního léta, které bylo doprovázené extrémním suchem, dostala na jednu z nejnižších hodnot od jejího zprovoznění v 60. letech. Mluvčí Povodí Vltavy uvedl, že hladina byla takto nízká pouze sedmkrát. „Ovšem v těch případech vždy šlo o snížení hladiny před předpokládanými vyššími přítoky do nádrže vlivem tání sněhové pokrývky,“ vysvětlil.

Jeho slova potvrzují i místní obyvatelé, kteří mohli postupné vysychání přehrady pozorovat na vlastní oči. „Máme k přehradě blízko, v létě se jezdíme koupat, nyní jsou skoro všude písčité pláže, lidí málo, to je bezvadné. Jelikož ale známe řeku v ‚normálním stavu‘, jsme z nízké hladiny vody nešťastní. Například v nedalekém Kovářově vysychají studny, mnoho majitelů lodí a houseboatů je nedostane z vody…,“ popisuje problémy spojené s vysycháním jedna z místních žen.

 

Čtěte také: Sucho nekončí: Orlík by se měl začít plnit až v zimě

V současné době však vody v přehradě pomalu přibývá – vodohospodáři z ní totiž koncem října po několika měsících přestali odpouštět vodu. „Děje se tak ale pouze díky vodě vypouštěné v tomto období z rybníků, stále totiž nelze hovořit o konci sucha,“ řekl dnes generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Meteorologové podle něj navíc nepředpokládají výraznější srážky, nádrž by se tak mohla začít normálně plnit až v zimě.

„To, že se Orlík v dané chvíli naplňuje, má víc příčin, jedna z nich je, že v dané chvíli je přítok o dva kubíky větší než odtok, což je poměrně zanedbatelné,“ vysvětlil Kubala. „Ve chvíli, kdy bude dosaženo zimní kóty, tak zase nastane větší vypouštění z Orlické nádrže,“ dodal.

V tuzemsku však stále klesají i podzemní vody. Podle aktuální zprávy Českého hydrometeorologického ústavu bylo silné nebo mimořádné sucho zjištěno u více než poloviny testovacích vrtů, téměř ve všech povodích v ČR. Mimořádně málo podzemní vody je v povodí střední Vltavy, Orlice a Opavy.

Letošní sucho zasáhlo i zemědělce. Špatně se dařilo ovoci a zelenině, dále pak bramborám, chmelu, cukrové řepě, kukuřici či pícninám. Počasí naopak přálo obilninám.

Čtěte také: Orlík je na suchu. Lodě visí na břehu, chatařům chybí voda

 

 

Zdroj: https://echo24.cz/a/wMA7k/nejnizsi-hladina-za-posledni-roky-orlik-je-dal-na-suchu

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář