Jdi na obsah Jdi na menu
 


Před sezonou rybáři na jihu Čech vysadí 30.000 pstruhů a sivenů

13.4.2013  ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
 

Jihočeští rybáři se chystají na zahájení lovecké sezony. Do pstruhových revírů do úterý vysadí téměř 30.000 pstruhů duhových, sivenů a pstruhů obecných.

http://www.monfish.com/wp-content/uploads/2007/03/sea-trout-morsky-pstruh.jpg

Všechny ryby mají lovné míry, takže úspěšní rybáři si je mohou od 16. dubna donést domů. Jsou mezi nimi i čtyřkilové kusy.

Na víkend byl vyhlášen generální úklid břehů řek a vodních nádrží, řekl dnes novinářům hospodář jihočeského územního svazu Českého rybářského svazu Milan Hladík.

"I my se potýkáme s dlouhou zimou. Ta jednak ovlivnila odchov ryb v sádkách, které se nám před sezonou vždy dařilo vykrmit. Letos to nešlo, protože ještě teď je voda v řekách velice studená a některé pstruhové přehrady jsou pořád zamrzlé. Věříme ale, že do úterka, kdy začíná pstruhová sezona, rozmrzne i poslední nádrž," řekl Hladík ČTK. Podle předpovědi počasí nebude mrznout ani v noci, bude foukat vítr a pršet.

Také průtoky vody na řekách by měly být pro rybáře příznivé. Povodí Vltavy nepředpokládá, že by měla přijít větší povodeň, která by vyžadovala zvýšení odtoku z lipenské přehrady. Přehrada má aktuálně dostatečný retenční prostor, aby zachytila jarní tání.

Každý rybář dostane k povolence brožuru s přesnými podmínkami lovu na jihu Čech.

Platí třeba celoroční hájení parmy, nebo okouna v jarním období. Jiné jsou také míry lipanů či pstruha obecného. Opatření mají za cíl ochránit hlavně generační ryby a podpořit přirozenou reprodukci ryb v revírech. Svaz také plánuje do roku 2016 masivní vysazováním lipanů do řek pod přehradami, kde byli decimováni kormorány. Letos v květnu na celém území svazu vysadí do vod kolem 50.000 kusů.

Jihočeský územní svaz Českého rybářského svazu hospodaří na zhruba 8000 hektarech vody rybářských revírů, zhruba polovinu zaujímá Lipno. Sdružuje na 25.000 členů. Loni vysadil do řek a vodních nádrží 23 druhů ryb za zhruba 28 milionů korun. Rybáři se radovali z úlovků asi 250.000 ryb. Byli mezi nimi i nepoctiví: rybářské stráže zadržely 87 pytláků a 287 povolenek za nedodržování pravidel.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář