Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pytláci loví na dirkách

6. 2. 2010
 
595282
 
 
Video:
 
 
 
 
 
 
 
 

Přijít k vodě, vyvrtat díru, nahodit prut a čekat na úlovek. Pro mnoho rybářů, ale i pytláků je to adrenalinová zábava.

 
 

Rybaření tzv. "na dírku", tolik populární například v Rusku, je u nás většinou zakázáno. "Takový rybář se dopouští pytláctví,“ potvrdila mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová. Ti, kdo bez chytání ryb v zimě nevydrží, tak mají smůlu.

 
Jenomže i takoví se stále najdou, i když je to riskantní záležitost. "Několik takových případů v kraji máme,“ potvrzuje Svatošová.


Dírkaři přitom riskují dokonce i trestní řízení, pytláctví totiž může být posuzováno jako trestný čin. "Je pevně stanovena finanční hranice 5 tisíc korun, od které je již pytláctví trestným činem,“ upozorňuje mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

 
Podle samotných rybářů jsou případy pytláků na ledě sice výjimečné, nicméně se s nimi setkávají.


"Škody nejsou nijak vysoké, protože při tomto způsobu lovu jsou pytláci dobře vidět,“ říká jednatel Českého rybářského svazu Jan Štípek. Co ale některým rybářům vadí je to, jak pytláci s ulovenými rybami zacházejí. "Pokud je nechají po vytažení ležet na ledě, prakticky je tím dost krutým způsobem zabíjejí," nechal se slyšet jeden z rybářů, který se stará o rybníky na Vysočině.

 
Úplně nešťastní ale "dírkaři" přece jen být nemusí. I pro tento druh rybolovu totiž existují výjimky, i když za nimi musí cestovat někdy i stovky kilometrů a ještě si řádně připlatí. I v České republice se totiž nachází několik míst, kde si přece jen "dírkaři“ mohou užít.

 
"Ministerstvo zemědělství a krajské úřadu udělují v některých případech výjimky,“ potvrzuje Vorlíček. "Není jich mnoho. Například kraj Vysočina jich vydal pro letošní rok pět, v některých letech ale nevydáváme žádné,“ řekl Svatošová.

 
A například český rybářský svaz takovou výjimku dostal na Račický kanál. "Tam se chytá legálně,“ potvrdil Štípek. Komerční lov na dírky se ale rybářům může prodražit. Jednodenní povolenka totiž obvykle vyjde až na několik stovek korun.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář