Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stádlecký most

1. 6. 2010

 

Jediný dochovaný empírový most ve střední Evropě slaví 35 let od svého znovuotevření

Jediný dochovaný empírový řetězový most ve střední Evropě slaví 35 let od svého znovuotevření. Jde o Stádlecký most, původně stojící na místě dnešní přehrady Orlík, který se nyní tyčí nad řekou Lužnicí na Táborsku.

Stádlecký most, který byl postavený v letech 1847 až 1848 stavitelem Vojtěchem Lanou, stál původně v obci Podolsko, v místě dnešní Orlické přehrady. Když se v šedesátých letech minulého století začal Orlík stavět, musel most, tehdy technická památka, ustoupit. Hrozila dokonce i jeho zkáza. Několik let byl v rozebraném stavu uložen. Mezitím se rozhodovalo mezi třinácti lokalitami, kam by mohl být umístěn.

Až v roce 1975 byl tento 157 metrů dlouhý a šest metrů široký unikátní most znovu otevřen, právě nedaleko Stádlece na Táborsku. Před čtyřmi roky prošel rekonstrukcí za tři a půl milionu korun, kdy dělníci vyměnili staré dřevěné trámy, které byly již shnilé.

V současné době slouží Stádlecký most, který byl znovu zprovozněn 25. května 1975, nejen jako turistická atrakce, ale také pro pěší a osobní automobily. Spolu s pražským Karlovým mostem a Kamenným mostem v Písku patří mezi národní kulturní památky.

Autor: René Kekely

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář