Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vědci vysadili do rybníku na Písecku sedm desítek samic raka

Vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity vysadili 27. června spolu s obyvateli obce Semice na Písecku do místního revitalizovaného rybníku několik desítek raků říčních. Akce je součástí dlouholetého projektu monitoringu a obnovení výskytu raka říčního v Přírodním parku Písecké hory.

vydáno: 27.06.2013, 

Semice (Písecko) - Téměř sedm desítek samic raka říčního vysadili dnes zástupci Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v rybníce v Semicích na Písecku. Vzácní živočichové by se měli v přírodních podmínkách rozmnožit a vědci by je pak přesunuli do jiných lokalit. Zástupci fakulty už před časem do rybníka nasadili přibližně 60 samců raka. Projekt, jenž podporuje město Písek, má i vzdělávací rovinu. Zprávy o racích budou moci v Semicích z informační desky čerpat i turisté, kteří obcí projdou nebo projedou na kole, řekl ČTK Pavel Kozák z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

"V horizontu zhruba pěti let by zde mohlo žít kolem tisíce raků," řekl. Podle něj je nádrž v Semicích svými podmínkami ideální pro populaci těchto sladkovodních korýšů. Podobných lokalit prý není v Česku příliš.

Rybník byl revitalizován a jeho hráz je vybudována z kamenů, což rakům vyhovuje, jelikož mezi nimi mohou hledat úkryty. Hlavním předpokladem pro výskyt raků je však čistá voda. Její kvalita v Semickém rybníku prý dosahuje dostatečných parametrů. Zajišťuje ji to, že se v něm vyskytuje menší množství ryb a navíc vodní plochou protéká potok.

Vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity nasadili do Semic raky, které pocházejí z rybníků a říček z nedalekých Píseckých hor. "Jsou už zvyklí na život ve volné přírodě," uvedl Kozák.

Rak říční v minulosti v Česku téměř vyhynul. Na počátku 20. století vymřela velká část populace na mor. Výskyt raka pak ještě výrazně klesl hlavně kvůli znečištění většiny vodních ploch a řek chemickými látkami v 70. letech minulého století. "Můžeme říct, že v tu dobu měl rak skutečně namále, aby přežil," řekl Kozák.

Autor:
www.ctk.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář