Jdi na obsah Jdi na menu
 


Adventní věnec ze sušiny - postup

30. 10. 2010

Návod na vázání věnců - adventní věnec ze sušiny

adventní věnecBudeme potřebovat:

- Slámový korpus 20-25 cm

- Vázací drátek

- Tavnou pistoli a silikonové náboje

- 4 ks kovových zápichů na svíčku a svíčky

- Stuhu, asi 4 m

- Různé přírodniny: větvičky buxusu, šišky, žaludy, bukvice, šípky, skořice, sušená jablíčka, korkové špunty, slaměnky, různé sušené kytičky,klásky apod.

postup vázání věncůPostup:

1) Věnec obtočíme pomocí vázacího drátku spoře buxusovými větvičkami. Buxusové větvičky brzy uschnou a dlouho drží svou svěže zelenou barvu…

2) Pravidelně umístíme zápichy na svíčku do věnce.

3) A nyní podle své fantasie lepíme tavnou pistolí přírodniny mezi větvičky buxusu na korpus. Místům pod zápichy se vyhneme, tam později umístíme mašli.

4) Když máme celý korpus olepený,  pustíme se do vázání stuhy. Postup na vázání stuhy.

5) Takové pěkné mašličky uděláme celkem čtyři a připevníme je na věnec aranžérskými sponkami nebo tavnou pistolí.

6) Vybereme vhodné svíčky a jsme s prací hotové.

Návod pro Vás připravila Markéta Holečková - květinka Chyňava

Věncování: Podzimní věnec


Mezi důležité podzimní dekorace patří i nějaká ta ozdůbka dveří, případně něco k zavěšení na balkonové zábradlí.
Pomůcky:

 • věncový korpus (budete-li lepit lístečky tavnou pistolí, vyhněte se polystyrenu!)
 • lepicí pistole nebo vázací drát

 

Materiál:

 • listí z keřů či stromů
 • šípky
   
 • tvrdší keřové bobulky
 • modřínové šišky
 • javorové dvounažky (tzv. dětské nosíky)
 • pár březových větviček s jehnědami
 • přírodní lýko
   

 

 

Existují dvě metody, jak si můžete vytvořit jakýkoli věnec. Té první se říká vázání. Můžete vyzkoušet spoustu drátků a provázků k vázání věnce, nicméně dříve nebo později zjistíte, že je mnohem lepší a snazší investovat do klasického "profesionálního" vázacího drátu. Není to nikterak nákladná investice a lze ho poměrně snadno sehnat v OBI či jiném kutilském obchůdku. Věnec pak vytvoříte přikládáním materiálu ke korpusu a doslova omotáváním jednotlivých vrstev drátkem.

 

Co se týče listových věnců uznávám spíše metodu tavnou. Nachystejte si lepicí pistoli a než se rozehřeje, připravte si materiál. Listy jeden po druhém lepte na věnec. Nejdříve jednu řadu přímo na korpus, pak druhou řadu o kousínek níže než tu první... Takto pokračujte, dokud nebude věnec olistěný. Občas vlepte i kytičku šípků, bobulek, nebo javorových nosíků - dodají věnci podzimní příchuť a navodí atmosféru.

 
 

Zakončování je zpravidla nejhorší částí věncování. Než byste se trápili, raději nechte mezi první listovou řadou a poslední řadou úzký prostor. Teď je ta správná chvíle sáhnout po přírodním lýku! Vyberte si nějaké delší proužky, srovnejte je a převažte s nimi věneček v prázdném místečku. Nemusíte vázat na uzel, stačí jen tak, aby se lýko chviličku udrželo na místě. Zakápněte uzlík lepidlem z pistole, přilepte k němu několik březových větviček s jehnědami tak, aby po zavěšení visely z věnce. Abyste skryli uzlík a kopku lepidla, na závěr přilepte jednu modřínovou šišku...


Pro větší trvanlivost věnce ho pořádně přelakujte. Pokud doma nenajdete výtvarný lak ve spreji či s fixírkou, jako nouzová varianta úplně postačí obyčejný lak na vlasy (jen pak nechte věneček pěkně vyčichnout někde na čerstvém vzduchu). Lak zabrání kroucení listů a ztrátě barev. V příštích dnech se můžete mírně zaleknout hnití šípků, ale neplašte, šípky vyschnou a věnec zůstane stále krásný.
 

Teď už zbývá jen věnec zavěsit. Jednoduše ho převažte nitkou a tu pak zahákněte za kukátko nebo jmenovku na dveřích. Pokud plánujete vystavení svého dílka na balkoně nebo terase, použijte raději pevnější provázek. Velmi dobře k tomuto účelu poslouží konopný nebo sisalový provázek, navíc nenaruší přírodní ráz věnečku.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář