Jdi na obsah Jdi na menu
 


Android 4 - manuál ke stažení

 

 

 

Stahujte:

 

 

 

Android 4 - uživatelská příručka

 

 

Začátky s Androidem aneb Co to vlastně je?


 

 

Máte nový telefon s operačním systémem Android a nevíte si s ním rady? Měli jste do teď pouze klasický hloupý telefon a nevíte jak do nového dostat kontakty nebo jak jej donutit aby se nepřipojoval k internetu? Tak v tom by Vám mohl alespoň trochu pomoci následující článek.

Co je to vlastně Android?

Android je operační systém v současné době vyvýjený společností Google, primárně určený pro dotyková zařízení, jako jsou například nynější chytré telefony, tablety a podobně. Momentálně je na trhu ve více verzích, o nich se trochu více dozvíte zde.

I pokud však pomineme rozdíly mezi jednotlivými verzemi, tak nemůžeme říci, že je Android všude stejný. Různí výrobci, jako například HTC či Samsung, jej totiž pomocí vlastních nadstaveb a přídavných aplikací poměrně silně upravují. Mezi ty nejznámějí patří například Sense od HTC nebo TouchWiz od Samsungu.

Je tak naprosto normální, když telefon s Androidem od HTC vypadá úplně jinak, než ten od Samsungu. Občas se navíc zařízení neliší pouze vzhledem, ale i funkcionalitou, například takový Samsung do svých vyšších modelů přidává podporu rSAP. V čistém Androidu, a tedy i většině konkurenčních zařízení, ji však nenalezneme.

Co to pro mne znamená? Jak bude tedy tento telefon jiný, než ten starý?

Dalo by se říci, že skoro vůbec. Jen si budete muset zvyknout na nižší výdrž a občas lehce složitější ovládání. Odměnou Vám však bude daleko větší množství různorodých aplikací a her (k těm níže), které daleko lépe využijí případné připojení k internetu.

Znamená to, že budu muset mít internetový tarif?

Ne, datový tarif rozhodně není vyžadovaný, jen se budete muset smířit s tím, že některé výhody chytrého telefonu prosté nevyužijete. Například si téměř znemožníte používání geolokačních služeb nebo krácení dlouhé chvilky při čekání na autobus prohlížením internetu.

Bez čeho se však neobejdete, je alespoň nějaké připojení telefonu k internetu skrze WiFi síť. Zařízení s Androidem totiž v základu neumějí přijímat internet jinak než skrze operátora nebo WiFi, a pokud si tedy budete chtít stáhnout nějakou aplikaci z Android marketu nebo třeba jen synchronizovat kontakty, tak WiFi nebo datový tarif prostě potřebovat budete.

Z největší pravděpodobnosti bude také nutné zablokovat automatické připojování k internetu skrze síť operátora.

Jde o telefon se systémem od Googlu, znamená to tedy, že budu potřebovat Google účet?

Není to úplně nutné, je to však silně doporučené. Pokud totiž do telefonu zadáte Google účet, tak získáte možnost zálohy kontaktů a kalendáře a jejich snadnou správu skrze webové prostředí. Kromě toho je Google účet taktéž vyžadován oficiálním obchodem s aplikacemi Android marketem a poměrně logicky aplikací pro Gmail.

Zřízení účtu je navíc naprosto zdarma a nemusíte se ani bát, že by Google Vaše citlivé údaje někde zveřejňoval. Pokud by to totiž udělal, tak by ho (nejen) Evropská Unie sežrala zaživa.

Jak do telefonu dostanu kontakty?

Za předpokladu, že zrovna ten výrobce, od kterého máte telefon, nedodal nějakou užitečnou aplikaci určenou k importu starých kontaktů do nového zařízení, tak asi nejjednodušší bude cesta přes webové rozhraní Google.

Pokuste se tedy ze starého telefonu exportovat kontakty ve formátu .csv (např. jako pro MS Outlook) a následně je importovat skrze webové rozhraní do Google Contacts
sem.

Poté již bude stačit v telefonu zadat Google účet a kontakty se Vám samy synchronizují.

Jak do telefonu dostanu svou oblíbenou hudbu?

Vzhledem k tomu, že Android podporuje MassStorage, tak velmi jednoduše. Bude stačit zařízení připojit k počítači skrze USB kabel a případně vybrat něco jako „velkokapacitní paměť“. Poté již zařízení naleznete v “Tento počítač” jako nový disk a budete na něj schopni hudbu překopírovat. Alternativně je možné vyndat ze zařízení SD kartu (pokud ji tedy má) a nakopírovat na ni hudbu přímo.

Vestavěný hudební přehrávač si poté skladby sám na SD kartě nalezne. Je však nutné pamatovat, že většina přehrávačů třídí hudbu podle ID3 tagů, takže pokud máte skladby z pochybných zdrojů, tak se v nich dost možná nevyznáte.

V tom případě doporučuji stáhnout Winamp, načíst veškerou hudbu do jednoho playlistu, označit ji a kliknout pravým tlačítkem  „Send To -> AutoTag“ a tím otagovat.

Slyšel jsem něco o Widgetech a Launcheru, co to je?

Co je to ten Launcher?

Jak změním vyzváněcí melodii / budík?

Změna zvuku notifikace (SMS)

Změna vyzváněcí melodie

Co jsou to aplikace, proč bych je měl chtít a jak je nainstaluji?

Inu aplikace na Androidu jsou v podstatě to samé jako aplikace například pro Windows či Linux. Na rozdíl od těchto operačních systémů je však do telefonu dostanete podstatně jednodušeji.  Pro Android totiž existuje centrální obchod – Google Play, ve kterém naleznete v podstatě všechny dostupné aplikace.

Abyste mohli aplikace instalovat, tak stačí na zařízení najít aplikaci s názvem Google Play (Obchod Play) a alespoň jednou ji spustit. Poté již budete moci aplikace stahovat buďto skrze ji samotnou nebo i přes výše zmíněné webové rozhraní. Mějte však na paměti, že i to pouze dává zařízení pokyn, aby si aplikaci samo stáhlo, a vyžaduje tak jeho připojení k internetu.

Pokud náhodou nemůžete v zařízení aplikaci Google Play najít tak máte bohužel z největší pravděpodobnosti smůlu. Vaše zařízení totiž není oficiálně podporováno Googlem a tak se k marketu prostě nedostanete.

Trochu obsáhlejší vysvětlení s alternativními cestami poté naleznete v tomto článku.

Zařízení se mi hrozně rychle vybíjí, co s tím?

Jak zjistit co mi na Androidu žere baterii?

Všichni kolem mne mluví o nějakém rootu a App2SD co to je?

Co je to ten root.

Jak přesunout aplikace na kartu aneb APP2SD.

Mám další otázky, ale v tomto článku jsem na ně nenalezl odpověď.

Jednoduché, zeptejte se v diskuzi nebo v naší poradně!

Zdroj: http://www.androidmarket.cz/ruzne/zacatky-s-androidem-aneb-co-to-vlastne-je/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář