Jdi na obsah Jdi na menu
 


Deset softwarových tipů pro tvorbu a práci s PDF

11. 5. 2010

Deset softwarových tipů pro tvorbu a práci s PDF

Prohlížení, tvorba, ale také editace PDF dokumentů. To vše zvládnou programy, které vám pomohou dostat se pod kůži tomuto souborovému formátu od Adobe . 
 
PDF logofoto: Jakub Dvořák, Technet.cz

PDF logo

Formát PDF nabízí možnost jak prezentovat různé dokumenty přesně tak, jak jste je vytvořili na kterémkoliv počítači v jakémkoliv operačním systému. Jejich tvorba přitom není nic těžkého. Stačí si nainstalovat speciální doplněk a PDF vyrobíte téměř z každé aplikace.

Pro tento formát existují volně dostupné prohlížeče pro mnoho platforem (např. Adobe Reader). Chcete-li však takovéto dokumenty i vytvářet, potřebujete jiný program, tzv. PDF creator.

V systému se objeví nová virtuální tiskárna, která ukládá do PDF souborů. Jediné, co musíte udělat, je nastavit potřebné volby, které se týkají nejen kvality dokumentu v PDF. Setkat se můžete i s aplikacemi pro převod z PDF do jiného formátu, pro jeho editaci, ale také pro spojování či dělení PDF do jednoho či více souborů. Zpříjemněte si práci s PDF.

Foxit PDF Reader 3.2 – freeware
Foxit PDF Reader slouží nejen k prohlížení PDF dokumentů, ale také třeba ke čtení eBooků. Jeho předností je především rychlá práce a kratší čas potřebný k otevření dokumentu, než jaký potřebuje jeho konkurent.

 
Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,7 MB).


PDF-XChange Viewer 2.0 – freeware
I tento produkt slouží jako náhrada za Adobe Reader, ale obsahuje i další pokročilé funkce. S ním tak není problém prohlížet PDF dokumenty, ale také k nim přidávat komentáře, poznámky kamkoliv do dokumentu, či exportovat dokument do obrazových formátů typu BMP, JPEG, TIFF, PNG atd.

 
Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (18,5 MB).


PDFCreator 0.9 – open source
Jeden z nejznámějších programů pro tvorbu PDF. Svoji oblibu si jistě získal i díky open source licenci – lze ho tedy modifikovat. Po instalaci PDF vytváří pomalu z jakékoliv aplikace (pokud z ní lze tisknout), v systému se tváří jako běžná tiskárna.

 
Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (16,9 MB).


CutePDF Writer 2.8 – freeware
CutePDF Writer umožňuje převádět jakýkoliv dokument vytvořený v různých aplikacích (vč. Word, Excel, Powerpoint atd.) do formátu PDF. CutePDF Writer se nainstaluje jako virtuální tiskárna. Vytištěním dokumentu na této tiskárně se vytvořený dokument uloží ve formátu PDF. Neobsahuje žádné možnosti k nastavení výsledného PDF dokumentu.

 
Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,3 MB).


PrimoPDF 4.1 – freeware
Převádí obrázky, texty, webové stránky apod. Je dostupný přes tisk z jakéhokoliv programu. Kromě standardních funkcí také nabízí schopnost optimalizovat PDF výstup pro tisk na standardních laserových tiskárnách nebo pro obrazovku. Existuje i placená verze s pokročilými funkcemi.

 
Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (7,4 MB).


PDFTools 1.3 – freeware
Komplexní nástroj pro práci s PDF. Zvládne vytvářet, rozdělovat a spojovat PDF dokumenty, měnit pořadí stránek, zabezpečit heslem, prolomit heslo u dokumentů nebo do nich přidávat razítka. Práce s PDF soubory pomocí nástroje PDFTools je velmi snadná a efektivní.

 
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,8 MB).


PDFill PDF Tools 7.0 – freeware
Podobné funkce najdete rovněž v aplikaci PDFill PDF Tools. Vedle rozdělování a spojování PDF dokumentů, změny pořadí a otáčení stránek nebo skládání více stránek do jedné najdete v programu také funkce pro vkládání vodoznaků, úpravu záhlaví a zápatí dokumentů, konverzi obrázků na PDF soubory nebo šifrování a dešifrování dokumentů. Disponuje celkem dvanácti funkcemi.

 
Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (7,3 MB).


PDF2HTML 0.38 – open source
Výborný program pro převod PDF do formátu HTML. Lze ho však používat pouze v příkazové řádce, takže není určen pro každého. Nabízí několik parametrů výstupu, včetně převedení obrázků.

 
Operační systém: Linux, Mac OS X, Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (256 KB).


PdfMerge 1.1 – open source
Znáte to. Hledáte nějaké informace a na internetu je naleznete pouze v PDF, a to ne v jednom, ale hned v několika. To je však nepraktické. Tak proč z nich nevytvořit pouze jeden PDF soubor? Právě toto umožňuje program PdfMerge. Tento open source software lehce slučuje různé PDF dokumenty do jednoho. Vy si můžete nejen zvolit, jaké soubory chcete spojit, ale také vybrat, které stránky to budou.

 
Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (755 KB).


A-PDF INFO Changer 2.0 – freeware
Tento jednoduchý nástroj vás nechá upravovat vlastnosti PDF souborů. Měnit můžete např. jméno autora, název dokumentu, předmět a klíčová slova. Pro svoji práci nevyžaduje Adobe Reader. Disponuje jednoduchým uživatelským rozhraním.

 

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (800 KB).

Autoři:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář