Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hra - Sequence

25. 10. 2010

 

 

Hráči:

Hry se může zúčastnit od 2 do 12 hráčů, jejichž počet se dá dělit 2 nebo 3,

(tedy: 2,3,4,6,8,9,10, a 12 hráčů). Individuálně můžou hrát 2 nebo 3 hráči, maximálně 3 týmy. 

Obsah:

1ks Hrací deska, 50ks zelených kamenů, 50ks modrých kamenů,

35ks červených kamenů, 104ks hracích karet.

Když hrají 2 hráči nebo 2 týmy, používají pouze zelené a modré kameny.

Červené kameny jsou pro 3 hráče nebo 3 týmy.

4 známé žolíkové karty se ve hře nepoužívají.

Sequence:

Je to spojená série 5-ti kamenů stejné barvy v jedné řadě, a to nahoru, dolů a křížem na hrací desce. V případě hry na 2 sequence je dovoleno využít k sestavení druhé sequence, jako její část, 1 kámen (jeden) z již hotové první sequence. Toto lze logicky pouze křížem šikmo nebo pravoúhle k první sequenci. Rovněž lze položit 2 sequence vedle sebe, tzn. položit 10 hracích kamenů přes celou šířku hrací desky.

Rohy:

Všechny 4 rohy hrací desky jsou označeny natištěným logem. Na něj lze položit kámen pouze v případě, když hráč obsadí jedno ze 2 sousedních hracích míst po obvodu hrací desky. V tomto jediném případě lze tedy umístit 2 hrací kameny současně v jednom tahu.

Cíl hry:

Cílem hry je dosáhnout  dříve než  soupeř 2 sequencí a to v případě 2 hráčů nebo 2 týmů. V případě 3 hráčů nebo 3 týmů je třeba dosáhnout pouze 1 sequnce.

Hra:

Umístěte hrací desku na rovnou plochu s dostatkem místa pro hrací kameny a karty, tedy nejlépe na stůl a hráči se seřadí kolem hrací desky, v případě týmů je povinné, aby byli hráči jednotlivých týmů pravidelně rozestavěni střídavě vedle sebe. Balíček karet (bez žolíků) se zamíchá a jednotliví hráči postupně otočí kartu z balíčku. Hráč s nejnižší kartou rozdává. Eso je nevyšší karta. Rozdávající hráč rozdá všem ve směru hodinových ručiček stejný počet karet dle počtu hráčů, kteří se hry účastní, dle tabulky, viz níže.

Tabulka hráčů a počtu karet:

2 hráči – 7 karet, 3 hráči – 6 karet, 4 hráči – 6 karet, 6hráčů – 5 karet, 8 hráčů – 4 karty,

9 hráčů – 4 karty, 10 hráčů – 3 karty, 12 hráčů – 3 karty.

Pravidla hry:

Začíná hráč po levé ruce rozdávajícího ve směru hodinových ručiček. Každý hráč, který je na řadě, si zvolí jednu z karet, které drží v ruce. Tato stejná karta je zobrazena na hrací desce na dvou místech a hráč si musí vybrat, na které z nich umístí svůj žeton, pokud není již toto místo obsazeno vlastním nebo soupeřovým kamen. Tuto kartu otočí její hodnotou nahoru a odloží ji na odkládací balíček vedle hracího balíčku karet, ze kterého si vezme kartu novou. Na hrací desce není zobrazena karta „spodek“, neboli „kluk“ která je žolíkem, viz vysvětlení níže. Pokud jsou obě místa na hrací desce obsazena, platí pravidlo tzv.mrtvé karty, viz níže.

Žolíci:

Ve hře je 8 žolíků. Je to karta tzv.„spodek“ neboli „kluk“. 4 žolíci jsou se DVĚMA OČIMA – to je tzv.divoký žolík, kterého může hráč, který ho vlastní, položit na volné místo na hrací desce místo jakékoliv jiné karty a doplnit jím např.neúplnou sequenci. 4 žolíci s JEDNÍM OKEM - to je tzv.vyhazovací žolík, kterým může hráč, který ho vlastní vyjmout jakýkoliv soupeřův hrací kámen, položený na hrací desce, s výjimkou kamenů  použitých již v uzavřené sequenci. S těmito žolíkovými kartami se hraje stejně jako s ostatními, tedy žolík se otočí jeho hodnotou nahoru a odloží se na odkládací balíček. Z hracího balíčku karet si hráč vezme kartu novou.

Mrtvá karta:

Jestliže hráč zjistí, že drží kartu, která se nedá položit na hrací desku z důvodu, že jsou obě místa již obsazena kameny, drží tzv.„mrtvou kartu“ a smí si vzít za ni kartu novou. Tuto „mrtvou kartu“ odloží hodnotou nahoru na odkládací balíček.

Ztracená karta:

Každý hráč si musí vzít po odehrání novou kartu z hracího balíčku. Jestliže si hráč zapomene vzít tuto novou kartu a následující hráč již položil svůj hrací kámen na hrací desku, nebo odehrál a vzal si již novou kartu z hracího balíčku, ztratil tím hráč, který si zapomněl vzít novou kartu možnost si novou kartu vzít a je nucen dohrát hru s méně kartami. Toto pravidlo se vztahuje na stejného hráče i v případě, že se mu toto stane ve stejné hře znovu.

Mluvení:

Při týmové hře je zakázáno mluvit, koučovat tým nebo jakkoliv jinak se domlouvat na strategii nebo upozorňovat hráče z týmu na cokoliv týkající se hry. Pokud tak některý z hráčů učiní, je celý jeho tým, tedy každý hráč z týmu, pokutován odevzdáním jedné své karty dle vlastního výběru a dohrají tuto hru s méně kartami. Tuto kartu každý z nich odloží na odkládací balíček. Toto pravidlo se vztahuje opakovaně na stejný tým i v případě, že se toto stane ve stejné hře znovu.

Ostatní:

Jestliže se otočí všechny karty z hracího balíčku, vezme se odkládací balíček s odloženými kartami, rozdávající hráč ho promíchá a stane se z něj nový hrací balíček.

Hra pokračuje dále se stejnými pravidly až do chvíle, kdy některý z hráčů nebo týmů dosáhne požadovaného počtu sequencí.

Příjemnou a vzrušující zábavu!

sequnce 3.jpg