Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak si vyrobit vlastní plastické pozadí do akvária - krok za krokem

17. 6. 2010

 

Jak si vyrobit vlastní plastické pozadí do akvária

Každý, kdo někdy zařizoval akvárium pro rybičky ví, že plastické pozadí do akvária stojí opravdu nekřesťanské peníze. My vám ale nabízíme velice povedený návod, kterak si možná ještě lepší pozadí vyrobit takříkajíc na koleni doma a za zlomek ceny.

 


autorem je  pan Vladimír Volný a článek je přejat z jeho stránek.

 

 


Polystyrén(12cm) jsem změřil a silikonem slepil do základního tvaru.Aby vše drželo jak má,tak jsem si trochu pomohl špejlemi.V levo je vytvořený komín pro filtr.Poté jsem si na hrubo nakreslil co půjde pryč a pak vše vyřezal nožem a plátkem pilky na železo.Horkovzdušnou pistolí jsem vypálil celkový tvar pozadí.Kuličky se krásně spekly a polystyrén dostal mnohem realističtější podobu. Když jsem polystyrén vytvaroval do finální podoby,rozmíchal jsem si řídkou směs epoxy1200 (přidal jsem více lihu)a do ní přidal potravinářskou barvu.Celé pozadí jsem touto směsí natřel a nechal dva dny vytvrdnout.Po vytvrdnutí je pozadí připraveno na posypávání pískem.Nejdřív jsem pozadí natřel epoxidem a nechal jemně zavadnout.Přidal jsem do něj líh,aby tak rychle netvrdnul. Směs jsem namíchal hustější,než pro barevný nátěr.

Jakmile vrstva epoxidu začla lepit,začal jsem sypat pískem.Pro tento účel jsem si vybral ten nejjemnější o zrnitosti 0,2mm.Je to takový skoro pudr. Rozhodně doporučuji,jelikož čím je písek jemnější,tím líp drží na pozadí a neopadává.Dvakrát jsem opakoval natírání a posyp.Po posledním posypu jsem celé pozadí ještě znova natřel epoxidem.Doba mezi jednotlivými nátěry byla vždy 24hodin. Poslední nátěr jsem nechal tvrdnout pro jistotu tři dny.Po třech dnech epoxid řádně vytvrdnul.Jelikož je epoxid výrazně zásaditý a v této podobě by byl pro ryby nevyhovující,je nutné celé pozadí zneutralizovat nějakou kyselinou.Je možné použít ocet,nebo kyselinu citronovou.Já použil kyselinu citronovou.Nechal působit asi hodinu a pak vše řádně osprchoval teplou vodou.Poté vysušil a tím je pozadí připraveno k instalaci do akvária.

Před samotnou instalací pozadí jsem musel vybrat celé akvarium,při té příležitosti jsem vyměnil bíločerný štěrk za hrubý říční písek,který se víc k novému pozadí hodí.a zároveň je pro Geophágy vhodnější. Veškerou dekoraci jsem vyskládal na zem,zkontroloval očistil od řas a tím jsem vše připravil na opětovnou instalaci do akvária.Starý štěrk jsem daroval známému do jeho akvária.Během přestavby museli Geophagové i s mladýma do Lukáškovy vaničky.

Jelikož je polystyrén lehčí než voda a byl by z vody vytlačován je třeba jej nějak v akváriu zajistit.Protože se mi jej nechtělo lepit přímo na zadní stěnu,tak jsem na zadní část pozadí nalepil skleněnou tabuli (5mm) po celé jeho délce a šířce.Toto celé po zaschnutí přiložil k zadní stěně a ještě zaklínil kameny a kořenem.Poté jsem vše zasypal novým hrubozrným pískem,který jsem předtím řádně propral v horké a pak ve studené vodě.Po nainstalování filtrace a topení,jsem celou nádrž znova napustil.Použíl jsem asi polovinu staré vody.Zbytek dopustil temperovanou vodou přímo z kohoutku. Po asi půlhodině jsem přidal ryby a šneky. První fotka je asi dvě hodiny po napuštění vody.Druhá je asi o dvanáct hodin později.

Na poslední třetí fotce je vidět jak mám řešený výtok vody z filtru.Záměrně je vývod nad hladinou,aby byla voda lépe provzdušňována.Tím pádem odpadá nutnost pomocného provzdušňování vzduchovacím kamenem.Další den se v akváriu objevil zákal(nálevník).Musel jsem do akvária přidat přídavný vnitřní filtr,který mám naštěstí neustále připraven a tím jsem posílil filtraci a zároveň jsem vodu silně provzdušňoval.

Po týdnu bylo po zákalu.Odstranil sem tedy přídavný filtr. Další den ráno se všechny věžovky a mladí geophágové začaly tlačit k hladině. Po změření hodnot vody jsem zjistil,že mám zvýšené NO2. Asi jsem tou přestavbou zničil filtrační bakterie.Další 4-5 dnů jsem měnil část vody za novou,dokud se vše neustálilo. Po dalším týdnu před výměnou vody jsem znova změřil a vše bylo OK.

Přestavba byla u konce. Sice menší problémy nastaly,ale i tak to proběhlo celkem hladce.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář