Jdi na obsah Jdi na menu
 


MojeWindows.cz

 

Jak využívat správně Koš


odkaz na další rady:

KošKoš je ve Windows už od roku 1995 (a mnohem dřív už byl na počítačích Apple). Jenže do dnes jej spoustu lidí využívá nedostatečně, případně vůbec. A pak se shánějí po nástrojích typu "undelete", aby zjistili, že jejich drahocenný dokument už byl dávno přepsán. Viníkem tohoto stavu je (jako ve většině podobných situacích) samozřejmě Microsoft... Ale společnými silami to napravíme, takže se na něj nemusíme zlobit.

 

Umístit Koš na plochu v případě počítačů Apple zřejmě někoho napadlo proto, že se kochal myšlenkou pohodlného mazání souborů myší. Dokument ve složce uchopíte a přesunute do Koše - jak logické. (Co na tom, že se na Applech vysouvaly diskety rovněž přesunutím do Koše - vždycky mě zamrazilo při myšlence, jestli třeba dnes to nebude znamenat smazání diskety.)

Mazání natvrdo

Nicméně neznám mnoho uživatelů Windows, kteří by mazali soubory přetažením do Koše. Ti, kteří přešli z DOSu, stejně mažou klávesou Del (případně vůbec nepoužívají Průzkumníka Windows, ale některou rozvinutou alternativu na motivy DOSu, kde se maže klávesou F8). Ti, kteří přišli až na Windows 95 už dozajista potkali někoho, kdo jim tahání do Koše rozmluvil. Ještě spíše jim i někdo nakukal, že Koš pak zabírá na disku místo a je tedy lepší ve vlastnostech Koše jeho používání vypnout (a frajeři mažou stiskem Shift + Del).

Myšlenka Koše však není zlá, když později smazaný soubor chcete obnovit, najdete jej v Koši. Pokud Koš nepoužíváte, nebo jste jej reflexivně vysypali, začnete se brzy shánět po programu na obnovení souboru. Což je často zbytečné, protože na disku NTFS se dějí dost divoké věci (a pevný disk počítače se během dne příliš nezastaví).

Přitom prakticky jediný podstatný důvod, proč se lidem nechce používat Koš, je tento: znervózňuje je ikonka plného Koše a mají tendence jej neustále vysypávat "aby měli dost místa na disku". Čímž se brzy dostanou do situace, kdy si uvědomí, že vlastně každý soubor mažou na dvakrát (nejdříve do Koše, pak z Koše pryč) - takže Koš dřív nebo později vypnou (nebo jejich prsty automaticky tisknou Shift + Del).

Takže rada zní: pryč s Košem z plochy. Nedívejte se na něj, jak je plný. Klepněte pravým tlačítkem na plochu a zvolte Perzonalizovat. Vlevo nahoře je jeden z odkazů Změnit ikony plochy. Klepněte na něj a nyní u ikony Koš zrušte zatržítko.

Mažte "lehce" klávesou Del nebo volbou Smazat z místní nabídky; případně si nastavte v Servant Salamanderu nebo Total Commanderu mazání do Koše při stisku klávesy F8.

A zapomeňte na vysypávání Koše - však jej nevidíte a jeho obsah vás nemusí trápit. Pokud ovšem zjistíte, že jste (třeba před několika dny) smazali něco podstatného, otevřete Průzkumníka Windows, vlevo dole zvolte Složky a přejděte do Koše - zde můžete soubor najít a obnovit.

A ještě jedna věc: najděte Koš v Průzkumníkovi a klepněte na něj pravým tlačítkem myši, zvolte Vlastnosti. Nastavte rozumnou velikost, klidně několik gigabajtů. Budou se vám hodit, až se budete shánět po smazaných souborech. A nebojte se, když se disk zaplní, vysypání Koše vám Vista sama nabídne.

MojeWindows.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář