Jdi na obsah Jdi na menu
 


Domácí síť krok za krokem (video)

 
Další z našich videonávodů vás provede budováním domácí sítě, naučíte se nastavit vše potřebné. Samozřejmě ani tentokrát nechybí přehled zpráv a představení novinek.

Tentokrát se naše návody budou hodit všem, kdo si chtějí vybudovat domácí síť a pohodlně sdílet data i internetové připojení napříč celým bytem či domem.Domácí síť je často vytvořena několika počítači najednou, typicky jde například o stolní počítač a notebook. Pokud máte internet, je nejčastějším způsobem rozšíření na jednotlivé počítače bezdrátový router - ten může klasický stolní počítač připojit k internetu pomocí kabelu, stejně tak ale zvládne i pokrytí notebooku bezdrátovým signálem. Dále domácí síť může obsahovat sdílená úložná zařízení, tiskárny apod. Právě na možnosti propojení zařízení a správné nastavení si tentokrát posvítíme:


(video je vysíláno s posunem oproti klasickému televiznímu vydání, a tak zprávy v daném bloku nemusí být aktuální)

Jak zapojit domácí síť

Zapojení a nakonfigurování domácí sítě je pro znalce otázkou několika minut, ovšem pro běžného uživatele to může být nepřekonatelný problém. Pokusím se proto co nejsrozumitelněji, právě pro laiky, popsat zapojení malé domácí sítě, nastavení internetu a sdílení dat. Návod je psán pro nejrozšířenější operační systém MS Windows XP, pro ostatní operační systémy se může lišit způsob nastavování, ale teorie je stejná.


Nejdříve popíši nastavení, které by mělo platit pro všechny počítače v síti jakkoli zapojené. Počítače pro přehlednost a správnou funkci sítě by měly být ve stejné pracovní skupině (není to však bezpodmínečně nutné). Skupinu nastavíte dle následujícího postupu: otevřete si „vlastnosti systému“ (pravým tlačítkem na „tento počítač“ a vyberte „vlastnosti“), přejděte na záložku „název počítače“ a klikněte na „změnit“. V nově otevřeném okně přiřaďte počítač do síťové pracovní skupiny (například – „Doma“) a můžete i změnit počítači jméno (jméno i pracovní skupina se změní po restartu systému).

Vlastnosti systému
Změna názvu počítače

 

Rychlá orientace:

 

Zapojení dvou počítačů do sítě bez dalších prvků

Situace – máme dva počítače vybavené síťovými kartami a chceme je navzájem spojit, ať již pro sdílení internetu z jednoho počítače na druhý, sdílení dat nebo hraní síťových počítačových her

Co je potřeba křížený síťový kabel s konektory RJ45 (UTP Patch kabel - Crosswired)

Náklady – dle délky kabelu, například za 5m zaplatíte přibližně 40,- Kč

Jak na to:

V nastavení síťové karty otevřete vlastnosti protokolu TCP/IP, dostanete se tam následovně* – „start“ > „ovládací panely“ > „síťová připojení“ > v záložce „obecné“ vyberte „protokol sítě internet (TCP/IP)“ a klikněte na „vlastnosti“. V otevřeném okně je nutné správně nakonfigurovat IP adresy, zvolte „použít následující adresu IP“ a do pole „adresa IP“ vložte 192.168.0.1, do pole „maska podsítě“ 255.255.255.0. Druhý počítač nastavte stejně, ale místo IP adresy 192.168.0.1 použijte jinou, nejlépe 192.168.0.2 (v síti nesmí být počítače se stejnou IP adresou). Navíc pro pozdější použití sdíleného internetu můžete nastavit další následující údaje (pro sdílení dat a hraní síťových počítačových her to však není nutné), do pole „výchozí brána“ vložte 192.168.0.1, dále zvolte „použít následující adresy serverů DNS“ a do prvního pole vložte taktéž 192.168.0.1, stiskněte „OK“ a nastavení se aktivuje. Nyní propojte počítače síťovým kabelem a počítače mezi sebou aktivují spojení.

* pokud máte jinak nastavené prostředí Windows, nemusí se cesta nastavení síťového připojení shodovat s uvedeným postupem

Vlastnosti připojení
Nastavení IP adresy

 

 

 

Co dále:

 

Nastavení sdílení internetu mezi dvěma propojenými počítači

Situace – máme dva počítače nakonfigurované pro vzájemné spojení (dle předchozího postupu) a propojené kříženým síťovým kabelem. Jeden z počítačů budeme brát jako hlavní (ten, co má připojení k internetu). Je v podstatě jedno jaký typ internetového připojení má hlavní počítač, postup je stejný téměř u všech připojení.

Jak na to:

Na hlavním počítači (tam, kde je připojen internet) otevřete „síťová připojení“ (start“ > „ovládací panely“ > „síťová připojení“). Pravým tlačítkem klikněte na spojení pomocí něhož jste připojeni k internetu a z nabídky zvolte „vlastnosti“. V záložce „upřesnit“ zvolte „umožnit ostatním uživatelům v síti využívat připojení k internetu tohoto počítače“. Potvrďte stisknutím „OK“. Nyní se automaticky síťový adaptér, kterým je připojen k hlavnímu počítači počítač druhý, nakonfiguroval na sdílení internetu v síti. Na druhém počítači není nutné nastavovat nic víc, pokud jste nastavili vše podle předchozího postupu (i výchozí bránu a server DNS); pokud ne, učiňte tak.

Vlastnosti připojení
Nastavení sdílení internetu

 

Poznámka – takto lze propojit a sdílet internet i mezi více počítači, stačí použít switch / hub a místo kříženého kabelu kabely přímé

 

schéma zapojeni

 

Co dále:

 

Zapojení počítačů do sítě přes router (směrovač)

Situace – jeden nebo více počítačů se síťovou kartou a router (směrovač – zařízení, které je zapojené do internetu a dokáže jej posílat dále - na počítače k němu připojené). Nejjednodušší router může vypadat takto – jeden port WAN, kam se připojí venkovní síť (internet), nakonfiguruje se dle údajů od internetového poskytovatele nebo správce sítě. Další jeho LAN porty slouží pro připojení počítačů.

Co je potřeba – router (například jednoduchý router SMC7004VBR), přímé síťové kabely s konektory RJ45 (UTP Patch kabel).

Náklady – zmíněný router pořídíte přibližně za 900,-Kč, 5m síťový kabel za 40,-Kč

Jak na to:

Připojíte router k počítači a pokud nemáte nastavenou síťovou kartu tak, aby získala IP adresu automaticky z DHCP, nastavíte ji následovně: otevřete vlastnosti protokolu TCP/IP v nastavení síťové karty, dostanete se tam následovně* – „start“ > „ovládací panely“ > „síťová připojení“ > v záložce „obecné“ vyberte „protokol sítě internet (TCP/IP)“ a klikněte na „vlastnosti“. V otevřeném okně zvolte „získat adresu IP ze serveru DHCP automaticky“, taktéž u nastavení DNS zvolte „získat adresu serveru DNS automaticky“. Máte-li nastaveno, dostanete od routeru přidělenou IP adresu. Nyní se můžete připojit na router (router se zpravidla konfiguruje přes webové rozhraní – adresa, přes kterou se na něj připojíte, bývá většinou výchozí brána, viz. manuál) a nakonfigurovat WAN port, do kterého se zapojuje venkovní síť (internet) - údaje, dle kterých ho nakonfigurovat, si vyžádejte od internetového poskytovatele nebo správce sítě. Nyní stačí propojit počítače s routerem (pro připojení většího množství počítačů lze použít k routeru ještě switch).

* pokud máte jinak nastavené prostředí Windows, nemusí se cesta nastavení síťového připojení shodovat s uvedeným postupem

Nastavení automatického získání IP adresy
Aktivní připojení

 

Poznámka – zapojujete-li router na internet přes kabelovou tv (UPC), modem mu sám přidělí adresu, jen je potřeba nahlásit poskytovateli změnu MAC adresy, nebo jednodušší cesta je naklonovat do routeru MAC adresu z počítače, ke kterému byl modem připojen.

 

schéma zapojeni

 

Co dále:

 

Zapojení počítačů pomocí bezdrátové sítě (wifi) a nastavení zabezpečení

Situace – máme bezdrátový přístupový bod (access point - dále jen AP) připojený k internetu (podobný postup konfigurace jako router) a počítače vybavené bezdrátovými síťovými kartami. Počítače budeme bezdrátově připojovat k AP.

Co je potřeba – AP (například - SMCWBR14T-G), bezdrátové síťové karty do počítačů (například –SMCWPCIT-G)

Náklady – zmíněné AP s routerem vhodny například pro zapojení na ADSL modem 1700,- Kč a zmíněná bezdrátová síťová karta do počítače 900,- Kč

Jak na to:

K AP připojíme počítač nejdříve kabelem kvůli nakonfigurování bezdrátové sítě (zkontrolujte si nastavení vaší síťové karty, jestli má nastaveno, aby IP adresu získala automaticky ze serveru DHCP – nevíte-li jak, podívejte se na předchozí návod o zapojení routeru) – některé AP nemusí mít v základním nastavení zapnutý DHCP server, tak je potřeba nastavit statickou IP adresu, to už taky umíme díky prvnímu návodu – jak propojit dva počítače (Jakou IP adresu nastavit, najdete v manuálu). Nastavení bezdrátové sítě popíšu zjednodušeně a pokud bude zájem, věnuji některý z dalších článků podrobnějšímu popisu nastavení. Zadejte jméno sítě „SSID“. Kanál, na kterém bude pracovat – „Chanell“ (bývá 1 až 13). Vyberte nejlépe kanál, který ve vašem okolí nikdo nevyužívá (volné kanály zjistíte pomocí programu nestumbler). Dále vyberte typ zabezpečení (zabezpečení je velice důležité, bez něho by byla vaše síť „otevřená“ a přístupná komukoli, kdo bude v jejím dosahu). Pro domácí použití postačí WPA nebo WPA2 s přístupovým klíčem, který může mít 8 – 63 znaků (doporučuji použít velká i malá písmena, čísla i speciální znaky a nezapomeňte si klíč poznamenat). Nakonec zkontrolujte, jestli máte zapnut DHCP server a nastavení uložte, AP následně restartujte. Odpojte kabelem připojený počítač od AP. Nyní máme připravenou bezdrátovou síť a můžeme do ní připojit počítače. Otevřete si „bezdrátové připojení k síti“ („start“ > „ovládací panely“ > „síťová připojení“ >“bezdrátové připojení k síti“), v otevřeném okně kliknete na „aktualizovat seznam sítí“, seznam se aktualizuje a zobrazí dostupné bezdrátové sítě, zvolte tu vaší a připojte se k ní, během připojování budete požádáni o vložení přístupového klíče, který jste zvolili pro zabezpečení sítě. Po zadání správného klíče dostane počítač od přístupového bodu přiřazenou IP adresu a je připojen do sítě.

 

Windows wifi management

 

Poznámka – zabezpečení bezdrátové sítě lze zvýšit přidáním MAC filtru a vypnutím DHCP serveru (tedy s použítím statických adres)

 

schéma zapojeni

 

Co dále:

 

Nastavení sdílení dat a tiskárny v síti

Situace – máme již nakonfigurovanou počítačovou síť o dvou či více počítačích a chceme navzájem sdílet data a tisknout z jiných počítačů v síti na počítač, který má tiskárnu připojenou

Jak na to – sdílení dat:

Nejprve je třeba zkontrolovat, jestli je sdílení souborů a tiskáren ve Windows nainstalované. Postupujte následovně: Otevřete si „vlastnosti“ vašeho síťového připojení a v tabulce vidíte položky, jaké vaše síťové připojení využívá, pokud tam není vypsané „sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft“, pak je třeba podporu sdílení doinstalovat. Klikněte na tlačítko „Nainstalovat…“ v novém okně vyberte „služba“ a dejte „přidat“. Vyberte „sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft“, pokračujte tlačítkem „OK“. Služba se nainstaluje a přidá se k vašemu síťovému připojení, můžete pokračovat stisknutím tlačítka „zavřít“. Nyní je vše připraveno k nasdílení dat do sítě. Klikněte na adresář, který chcete sdílet pravým tlačítkem a vyberte „sdílení a zabezpečení“. Zaškrtněte políčko „složka sdílená v síti“, zaškrtnutím políčka „povolit uživatelům v síti měnit mé soubory“ povolíte, jak je již patrné, uživatelům mazat a měnit vaše soubory, pokud si tím nejste opravdu jisti, políčko nechte raději nezaškrtnuté. Nyní je vybraný adresář k dispozici ostatním uživatelům v síti. Když na jiném počítači tedy otevřete „místa v síti“, uvidíte nasdílená data z počítače, na kterém jsme sdílení nastavovali. Někdy se stane, že místo nasdílených dat nevidíte zhola nic, lze si pomoci následujícím postupem – klikněte na „start“ > „spustit“ a do pole napiště dvě zpětná lomítka a název počítače, na kterém jsou nasdílená data (nebo jeho IP adresu) \\PC1 nebo \\192.168.1.5. Po odkliknutí „OK“ se otevře volaný počítač a lehce se již dostanete ke sdíleným datům.

Vlastnosti připojení
Přidání služby
Vybrat síťovou službu
Přidáno sdílení souborů a tiskáren
Nasdílení adresáře
Povolení sdílení
Takto vypadá nasdílený adresář

 

Jak na to – sdílení tiskárny:

Tiskárna se musí nasdílet podobně jako data. Otevřete si „tiskárny a faxy“, na tiskárnu, kterou chcete sdílet ostatním počítačům, klikněte pravým tlačítkem a zvolte „sdílení“, v nově otevřeném okně, v záložce „sdílení“, zvolte „sdílet tuto tiskárnu“ a můžete napsat její jméno, které se v síti bude zobrazovat. Potvrďte „OK“. Na ostatních počítačích je třeba jen tiskárnu připojit, provedete to následovně: otevřete si počítač, na kterém je tiskárna nainstalovaná a dvojitým poklepáním na ni ji připojíte (nainstaluje se). Nesmíte ale zapomenout, že tisk ze sítě je možný, jen když bude počítač, na kterém je tiskárna zapojena, zapnutý!

Nasdílení tiskárny
Povolení sdílení tiskárny
Takto vypadá nasdílená tiskárna

 

 

Poznámka – pokud je tiskárna sdílena do sítě, ve které je počítač s jiným operačním systémem, než je ten na počítači, u kterého je tiskárna připojena, je potřeba do počítače s tiskárnou doinstalovat ovladače tiskárny pro daný systém

 

Test komunikace mezi počítači

Jednoduchý test, který ověří, jestli spolu počítače zapojené do sítě komunikují. Budeme k tomu potřebovat jen příkazový řádek. Ten otevřete následovně: „start“ > „spustit“, do pole napište cmd a stiskněte „OK“. Již máme otevřený příkazový řádek. Nejprve zjistíme IP adresu počítače, na kterém pracujeme, zadáním příkazu ipconfig. IP adresu si zapamatujeme a přejdeme k druhému počítači a také otevřeme příkazový řádek. Zjistíme jeho IP adresu. Když víme IP adresy obou počítačů, můžeme zkusit test komunikace. Do příkazového řádku napíšeme příkaz ping xxx.xxx.xxx.xxx (místo xxx zadáte IP adresu druhého počítače) a spustíte klávesou „Enter“ a z druhého počítače to stejné, ale s IP adresou prvního počítače. Pokud spolu počítače bez problému komunikují, vrátí se zpět odezva na odeslaný dotaz (viz. obrázek). Pokud se vypíše vypršel časový limit žádosti, je někde chyba, která blokuje komunikaci, zpravidla to bývá nenakonfigurovaný firewall. Opravíte povolením IP adres ve vašem firewallu.

Tímto způsobem se dá také otestovat kvalita bezdrátového spojení. Stačí k příkazu ping přidat ještě parametr –l 1500 (odešle dotaz o velikosti 1500B) a parametr –t (neustále opakovat).

Celý příkaz tedy bude vypadat takto:

ping 192.168.1.1 –l 1500 –t

Nechte běžet několik minut, pak přerušte stisknutím „CTRL+C“. Pokud ztracené pakety nepřesahují 2%, je vaše bezdrátové spojení velice kvalitní.

 

Ukazka prikazu ping