Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klíšťata - tinktura a informace

17. 6. 2010

Tento návod mi došel e-mailem. Neptejte se mi kolik je "1 pytlík rozmarýnu", ale člověk nikdy neví, co zafunguje. Taky bych nikdy nevěřila, že stoprocentní způsob, jak se zbavit mravenců v bytě (nebo u u domu) je rozsypat tam, kde cestují (rejdí) hřebíčky (koření) - už jsem několikrát použila a v tomto případě mohu potvrdit, že je to spolehlivé a bezpečné i tam, kde jsou potraviny .

Tak zkuste a uvidíte:

Návod na přípravu tinktury proti klíšťatům

Složení: 1 pytlík rozmarýnu, 1 lžíce bílého vinného octa, 1 l vody.

Postup přípravy:

1. 1 litr vody přivedeme do varu.
2. Odstavíme a vložíme rozmarýn, louhujeme do vychladnutí.
3. Po vyluhování a vychládnutí přefiltrujeme a přidáme 1 lžící bílého vinného octa.
4. Uchováváme v ledničce.

Návod na používání:

1. Tinkturu naplníme do prázdného rozstřikovače (např. po okeně)

2. Před vycházkou do lesa nebo na zahradu či chatu po těle rozstříknout tinkturu.

O klíšťatech ještě více z iDnes:

Na klíšťata platí přirození nepřátelé, mravenci a slepice

Máte-li na své zahradě klid od klíšťat, možná je to jen díky mravencům, proto se je nesnažte vyhnat z pozemku. A pokud vás klíšťata u domu obtěžují, zkuste si pořídit slepice, protože hrabaví ptáci si na nich také rádi smlsnou. Stejně ale nesmíte zapomínat na pravidelné sekání trávy, aby klíšťata neměla kde číhat. 
 
Páření klíšťat. Samec nahoře, samice dole.

Páření klíšťat. Samec nahoře, samice dole.

Přesně takto klíště číhá na vrcholcích travin, až půjdete okolo vy nebo váš pes či kočka.Klíště na lidské kůži.Ing. Miroslava Burýšková, PhDNasáté klíště svoji oběť opouští - na nějakou dobu má vystaráno.Hladové klíště číhající na listu na svoji oběť.. Prohlédni fotky
 

To jsou jen některé zajímavá fakta z odpovědí Ing. Miroslavy Burýškové, doktorky biologie a odbornice na diagnostiku infekčnosti klíšťat, na téměř stovku dnešních otázek čtenářů Hobby.cz. 

odpovědi na Dotazy Najdete ZDE

 

Pozor na klíšťata na oblečení

Přesně takto klíště číhá na vrcholcích travin, až půjdete okolo vy nebo váš pes či kočka.Zajímavá je i informace, že pokud si přinesete domů klíště na kabátu či jiném kousku oblečení, který uložíte do skříně, může se do vás zakousnout, až si ho obléknete příště. Pokud ale kabát zůstane viset ve skříni a nikdo si ho dlouho neoblékne, tak vyschne a pojde.

Klíště totiž potřebuje
k životu vlhko, proto se také nejvíce zdržuje v okolí vodních toků. Z toho důvodu je také důležité udržovat trávník kolem domu "v čistotě". Tedy vyhrabávat z něj listí a pravidelně sekat.

Klíšťata zvířecí a lidská

Ing. Burýšková také vysvětlila, že neexistuje klíště tzv. "zvířecí" a "lidské". Dotazy na toto téma sice evokují úsměvné vzpomínky na známou filmovou hlášku "To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou", ale tím cukání koutků končí.

Klíšťata si bohužel nevybírají. Jen ty malá (larvy a nymfy) v psí srsti většinou nenajdete, takže máte pocit, že na ně jdou jen ta velká (dospělci). Malinké a relativně velké klíště tedy nejsou rozdílného druhu, rozdíl je jen v jejich vývojovém stadiu.

Nasáté klíště svoji oběť opouští - na nějakou dobu má vystaráno.Klíště se v každé vývojové fázi vývoje jednou napije a přejde do dalšího stadia (z larvy se stane nymfa, posléze z nymfy dospělec). V dospělosti samec (poznáte ho podle černé prdelky) oplodní samici (s červenou prdelkou), ta naklade vajíčka a zemře. Samec v dospělosti údajně už nesaje, maximálně leze po těle (člověka či zvířete) a hledá na něm samičku klíštěte, kterou by oplodnil.

Co s přisátým klíštětem

"Klíště se každopádně nemá dusit olejem ani ničím mastit, podporuje se tím vyvrhnutí obsahu střev do rány (a tedy i případné infikování)," radí doktorka Burýšková. "Pouze místo přisátí vydezinfikujte a klíště vytáhněte buď pomocí karty na odstranění klíštěte (má v sobě zářez, kterým klíště podeberete a tím se minimalizuje riziko vymáčknutí obsahu do rány) nebo vyviklejte pinzetou. Malinkatá klíšťata můžete vyviklat například pomocí štětičky."

Potom máte dvě možnosti. Buď klíště rovnou spláchnout do záchodu a pak se minimálně dva týdny pozorovat. V místě vpichu se může objevit flek nebo se můžete začít cítit divně. Případně lze
poslat klíště na vyšetření a za pár dní víte, na čem jste.

Analýzy klíšťat v praxi

O možnosti zaslat vytažené klíště na genetické vyšetření, které odhalí, zda je klíště nakažené některou z chorob přenosných na člověka, jsme už psali v článku Jak nejrychleji zjistíte, jestli je vytažené klíště nakažené a čím.

Vyšetření na boreliózu, encefalitidu, ehrlichiózu v současné době nabízejí dvě laboratoře v Českých Budějovicích, kam vytažená klíšťata zasílají lidé z celé republiky. V laboratoři společnosti Protean, která kromě uvedených analýz nabízí i test na méně známé choroby babesiózu a bartonelózu, také pracuje Ing. Burýšková, PhD.

Letos už stačili od března do konce května v Proteanu vyšetřit stejné množství klíšťat jako za stejné období loni. S tím rozdílem, že v minulém
roce začali lidé posílat vytažená klíšťata už začátkem března, letos až ke konci března.

Ing. Miroslava Burýšková, PhD"Oproti loňsku jsme do konce května zjistili více encefalitidy, borelióza a ehrlichióza je na tom zatím obdobně jako vloni, nově nabízený test na babesiózu byl pozitivní ve třech případech," vypočítává prozatímní letošní výsledky Miroslava Burýšková, které vytažená klíšťata zasílaná poštou dokonce i ze Slovenska procházejí pod rukama. Současně ale také dodává, že na jakoukoliv statistiku či předpovědi je zatím ještě brzo.

"Nejčastěji lidé na analýzu posílají klíšťata vytažená
dětem, často lidé před odjezdem na dovolenou a těhotné ženy. Ale přibývá i ostatních, což souvisí s větší informovaností a trendem starat se o vlastní zdraví. A občas dorazí i vzorky ze psů, protože borelióza je pro ně také nebezpečná," dodává Burýšková.

Co se otázek kolem boreliózy týká, jistě oceníte vyčerpávají informační web o borelióze, kde byste měli najít odpovědi na své otázky týkající se této zákeřné nemoci.

Nejčastější dotazy klientů laboratoře

Sedm dní v týdnu doktorka Burýšková odpovídá na řadu telefonických dotazů, většinou během víkendu. Tehdy lidé nejvíce pobývají v přírodě, riziko napadení klíštětem je tedy nejvyšší a lidé se tak právě v sobotu nebo v neděli potřebují zeptat na vše ohledně vytažení klíštěte, způsobu poslání do laboratoře či problému se zbytkem klíštěte v kůži.

Klíště na lidské kůži.Na co se lidé po telefonu nejčastěji ptají? Obvykle chtějí vědět, jestli má smysl posílat na rozbor klíště potřené dezinfekcí nebo mýdlem, případně klíště suché. "V tomto směru je mohu uklidnit. Technologie genetické analýzy je taková, že si poradí i se suchým klíštětem. Proto také není problém poslat ho k nám poštou. Ani nevadí, že klíště bude třeba přes víkend ležet na poště, když ho pošlete v pátek," uklidňuje tazatele doktorka Burýšková.

Pražská klíšťata se třesou na své oběti. Číhají v trávě i na větvích stromů

Teplé a vlhké počasí klíšťata povzbuzuje v aktivitě. Nezbývá, než se podle toho zařídit.
12.6.2010  0:12
Při vlhkém, teplém počasí jsou klíšťata nejaktivnější. Proto o tomto víkendu platí nejvyšší, tedy... celý článek

Klíšťata začínají útočit: držte si je dále od domu, zbavte se jich i na zahradě

Cestičky vysypané dřevěnou štěpkou také přispívají k omezení výskytu klíšťat na zahradě.
7.4.2010  0:07
Klíšťata potřebují k životu vlhko, proto je v dostatečné vzdálenosti od obytných a rekreačních objektů... celý článek

Klíšťata nakazila encefalitidou nejvíce lidí za posledních 10 let

Nasáté klíště na lidské kůži.
24.8.2009  7:55
Letos přibylo nakažených klíšťat. Například na střední Moravě za poslední měsíc ošetřovali lékaři... celý článek

Mýty o protivné letní havěti: co se o hmyzu povídá a není to pravda

Komár luční
11.8.2009  0:11
Někomu stačí bodnutí včely a krásný letní den se změní v drama končící na kapačkách. Před čmelákem... celý článek

Analýzy vytažených klíšťat ukazují, odkud jsou nejčastěji ta nakažená

Nepodceňujte prevenci, zvláště u dětí. Klíšťata o prázdninách číhají téměř všude.
Víme první1.7.2009  18:30
Laboratoř Protean pro čtenáře Hobby.cz zpracovala unikátní statistiku. Z názorného grafu je jasné,... celý článek

 
 

 

 
 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář