Jdi na obsah Jdi na menu
 


Myslete i na svůj mobil, mrzne stejně jako vy

27. 1. 2010
 

Každý majitel automobilu si před příchodem zimy dobře uvědomuje nesnáze spojené s nízkými teplotami. Proto svůj čtyřkolový zázrak s předstihem přezouvá do zimních pneumatik a doplňuje fridex.

V mrazivém počasí ale trpí i veškerá elektronická zařízení. Současné počasí tak netrápí jen nás, ale i naše mobily a MP3 přehrávače.

Nízké teploty se nejčastěji ohlašují snižováním výdrže baterií. Stejně jako každá jiná elektronická součástka, i baterie samotná má od výrobce předepsán teplotní interval, ve kterém by měla pracovat správně.

V obou extrémech, tedy teple či mrazu, se tak chování baterií výrazně mění. Záleží to především na jejich technologii (Ni-Mh, Li-Ion, Li-Pol). V mrazech se zvyšuje odpor elektrolytů a snižuje kapacita. Výdrž baterií mobilních telefonů může negativně ovlivnit už teplota nižší než bod mrazu.

Podle mluvčího Eurotelu Pavla Kaidla by měl provozní a skladovací teploty mobilních telefonů uvádět každý výrobce telefonů. Řada výrobců například zakazuje nabíjet baterie mobilních telefonů při teplotě pod pět stupňů Celsia.

Displej téměř nereaguje

Nejen baterie jsou ale citlivé na nízké teploty. Displeje jsou hned druhé v řadě. Tekuté krystaly, které jsou ve většině případů základním kamenem současných displejů, totiž v nízkých teplotách tuhnou a reakční doba displeje se tak velice zpomaluje.

I zde platí, že čím modernější (a zároveň dražší) technologie, tím větší odolnost vůči okolní teplotě. Například displeje typu OLED zimě odolávají lépe, protože nedisponují žádným tuhnoucím materiálem. I zde je ale nutné počítat s rozumným teplotním intervalem.

Voda je odvěký nepřítel

Největší nebezpečí mnohdy končící i zničením mobilního telefonu je kondenzace vody při rychlém přechodu mezi chladným a teplým prostředím. Především na horách je tak vhodné si dávat velký pozor a mobilní telefon schovat před nevlídným počasím. Zastávka v restauraci poblíž sjezdovky se vám tak nemusí vyplatit.

Ve smyslu navlhnutí elektronických součástí mobilního telefonu je velmi nepříjemnou záležitostí i sníh. I drobné sněžení může do přístroje, na kterém aktuálně píšete krátkou zprávu, vnést nemalou vlhkost a způsobit tak kolaps elektronických systémů.

"Obecně platí, že telefonům vadí časté přecházení z chladného prostředí do teplého," uvedl mluvčí Oskar Vodafone Jakub Hrabovský. V případě, že v přístroji objevíte vodu, měli byste se pokusit sundat výměnné kryty, vyndat baterii a nechat vyschnout při pokojové teplotě.

Mráz ale neškodí jen samotným přístrojům. Například funkčnost SIM karet je dle normy zaručena v rozmezí od nuly do padesáti stupňů. Díky své pozici v telefonu je ale proti okolním podmínkám lépe chráněna. Další nepříjemným prvkem jsou námrazy, které škodí kvalitě signálu na mikrovlnných spojích základnových stanic mobilní sítě.

Chraňte si svůj mobil

Abyste výše popsaným situacím předešli, je nutné dbát na určitá doporučení. Ve velkých mrazech rozhodně přístroj neochrání jen jeho zasunutí do kapsy svrchního oděvu. Nevhodné je také použití tzv. machr šňůrky, která je v tomto počasí snad tou nejnevhodnější metodou nošení mobilního telefonu.

Siemens M65 Siemens M75 Nokia 5140i Nokia 6250
Siemens M65, Siemens M75, Nokia 5140i a Nokia 6250

Svůj mobilní telefon byste neměli nechávat ani v zaparkovaném autě či batohu na zádech. Nejvhodnější je zasunutí telefonu do ochranného pouzdra a jeho nošení v náprsní kapse zimní bundy. Na horách je pak vhodné telefon chránit i proti nechtěnému vypadnutí pomocí šňůrky upevněné k oděvu.

Uživatelé, kteří jsou často vystavováni chladným klimatickým podmínkám, mohou sáhnout i po speciálních outdoorových telefonech, které zvládají extrémní podmínky mnohem lépe. Do této skupiny patří například Siemens M65 nebo jeho novější bráška, model M75. I finská Nokia si pro tento segment připravila pár modelů, z nichž nejnovější nese označení 5140i. - více zde...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář