Jdi na obsah Jdi na menu
 


NÁVOD: Nejlevnější způsob, jak vymalovat byt nebo chalupu

 
Malování
 
Foto: profimedia.cz
 
 

Vápno je pořád ještě jeden z nejlepších způsobů, jak vymalovat chalupu. Chce to jen vědět, jak na to...

 
 

Přemýšleli jste, proč naši předci využívali k malování hašené vápno? Ano, jeden z důvodů byl takový, že nic jiného v té době nebylo a druhým důvodem, že to bohatě dostačovalo. Takto upravené vápno ovšem můžete použít i dnes, s přihlédnutím na povrch podkladu.


Výhody a kde ho použít
Vápenný nátěr se převážně používá u venkovních ploch, nebo naopak v hůře větraných vnitřních prostorech, jakými jsou např. sklep, komora, nebo koupelna. Velkou předností vápna je jeho odolnost vůči vlhkosti a současně určitá dezinfekce prostor a zdí. Existují dokonce i tónovací barvy do vápna, díky nim získáte jiný barevný odstín.

 

 

Malování
 
Foto: profimedia.cz
 

 


Příprava podkladu je základ

Tak jako např. při lakování oken a dveří je důležité dobře si připravit podklad. Ten by měl být zbaven nečistot, původních vrstev nátěrů a nerovností. K tomu nám pomůže ocelová škrabka, kterou po navlhčení zdi staré nátěry odstraníme. Při výskytu prasklin použijte vhodný tmel, či štuk. V současné době je na trhu velké množství typů těchto hmot a v obchodě vám jistě rádi poradí. Po oškrábání celou plochu ještě omyjte obyčejnou vodou.


Otěruvzdornost
Díky moderním složkám, které se do vápna přidávají, se již nestává, aby vápno pouštělo, nebo aby jste se při otěru zamazali.


Čím malovat?
Pokud se chystáte malovat vápnem, tak zapomeňte na tolik oblíbený malířský váleček a vezměte do ruky starou dobrou malířskou štětku (kulatou, nebo hranatou). Tou vám natírání půjde mnohem lépe. Asi samozřejmostí by mělo být zakrytí všech předmětů, podlahy v místnosti, kde malujete. Vápno je velmi agresivní vůči starožitnému nábytku, parketám, apod. Také by se vám nemělo rozhodně dostat při malování do očí.


Malování vápnem je cenově přijatelnější, než v případě klasické malířské barvy. Ovšem musíte počítat ideálně se třemi tenkými vrstvami. Na oplátku vám bude potěšením krásně bílá a čistá zeď.

Zdroj: tn.cz

Video pro inspiraci: http://voyo.nova.cz/multimedia/rady-ptaka-loskutaka-14-01-2007-vapenny-nater.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář