Jdi na obsah Jdi na menu
 


NÁVOD: Pamatujete na skákání gumy? Dřív to byl hit, teď to děti ani neznají

Skákání gumy
Foto: starypaky.cz
Sdílet Přidat názor

Byl to velký hit. Skákala se před každou školou, před vyučováním i po něm. Skákali ji kluci i holky. Teď ale ani děti neví, jak by se mohly s obyčejnou gumou zabavit.

Web Starýpáky.cz zveřejnil návod s pravidly hry "skákání gumy". A tenhle návod se stal doslova hitem internetu. Hru totiž znají úplně všichni, kdo v minulém století chodili na nějakou z českých základních škol.
 

Princip byl jednoduchý. Stačila rovná plocha, nejlépe plácek před školou nebo dětské hřiště a delší okrouhlá guma (například sešitá z gum dědečkova pyžama). Dva lidé se postavili čelem k sobě a gumu si navlékli kolem kotníků.

 

PRAVIDLA

1. třída - guma po kotníky

2. třída - guma do půlky lýtek

3. třída - po kolena

4. třída - guma v půlce stehen

5. třída - guma ve výšce hýždí

6. třída - guma do pasu

Odvážlivkyně ještě přidávaly:

7. třída - guma v úrovni žeber

8. třída - guma v podpaží

9. třída - guma na krku (!)


 

Třetí školák pak měl za úkol odskákat sestavu, kterou můžete vidět na obrázku. Postupně se všichni na pozicích vystřídali, a pokud vše zvládli, šla guma nahoru. Gumu omotanou kolem kolen ještě většina zvládla. Ale od pasu výš se dostali jen ti nejlepší.

 

Skákání gumy
Foto: starypaky.cz


"To byl super tělocvik. A skočit "čtyrky", když byla guma ve výši pasu, to už byl docela výkon, vzpomíná Vlasta Chomátová. Většina lidí, kteří fotku komentují, ale smutně upozorňují na to, že tuhle hru už dětí nehrají a že by ji nejspíš ani nezvládly.
 

Kámen nůžky papír Jak vždycky vyhrát Kámen, nůžky, papír: Vědci zveřejnili návod!


"Ukázala jsem to dětem ve škole a byla z toho nová euforie :-D Nestačila jsem sešívat gumy. Proskákali celé přestávky. A to nejen holky, ale i kluci," říká Kateřina Chludová. Je tedy možné, že když tenhle návod pošlete nebo ukážete svým dětem nebo kamarádům, možná je to taky odtrhne od počítače a vyžene s gumou do ulic.

TN.cz
 
Zdroj: http://tn.nova.cz/zpravy/zajimavosti/navod-pamatujete-na-skakani-gumy-driv-to-byl-hit-ted-to-deti-ani-neznaji.html

Venkovní hry nejen pro dětiKonečně přichází jaro a s ním snad i hezké počasí. Nejen děti se už určitě těší na možnost trávit celý den venku, na jízdu na koloběžce či kole, na řádění na dětském hřišti s houpačkami, kolotoči a pískovištěm. K tomu samozřejmě patří i různé hry. Vzpomínáte si, jaké jste hráli, když jste byli mladší? A pokud ano, pamatujete si ještě přesná pravidla? V dnešním článku vám připomeneme některé klasické venkovní hry (nejen) pro děti, a to včetně pravidel. Příjemné čtení.

Skákací panák

Skákací panák
K této hře je potřeba kousek křídy a kamínek. Pomocí křídy se namaluje panák a čára, ze které se začíná hrát. Jestliže si nejste jisti, jak má panák přesně vypadat, tak jsme pro vás připravili obrázek (vedle textu). A jaká jsou pravidla? První hráč se postaví na čáru a hodí kamínkem na první pole (tedy pole s číslem 1). Pak začne po jedné noze skákat do polí/částí panáka, a to postupně dle čísel. Zároveň ale musí přeskočit pole s kamínkem. Tam, kde má panák dvě pole vedle sebe (číslo 4 a 5), skočí roznožmo (obě chodidla dopadnou současně). Do dalšího pole se pokračuje po jedné noze, do hlavy panáka opět oběma nohama najednou. Poté hráč vyskočí a otočí se o 180° a vrací se stejnou cestou zpět. Opět musí přeskočit pole s kamínkem, ale ještě předtím je jeho úkolem kamínek sebrat (stojí na jedné noze). Hra pokračuje stejným způsobem, ale kamínek se hází vždy o jedno políčko dále (tedy na dvojku, pak na trojku,…). Udělá-li hráč chybu (šlápnutí na čáru, špatný skok, chybný hod kamínkem a podobně), nechá kamínek v poli a pokračuje další. Po vystřídání ostatních hráč pokračuje od pole, kde zůstal jeho kamínek. Když hra skončí, je možné hrát pozpátku (začne se od pole číslo 8), eventuelně tak, že se skáče po levé noze.

Kuličky

K této velmi oblíbené hře jsou samozřejmě potřeba kuličky a důlek. Existuje několik variant, záleží jen na hráčích, kterou vyberou, popřípadě jak se dohodnou. Nyní vám nabízíme jednu z nich:

Hra začíná rozhozem. Každý hodí svou kuličku co nejblíže důlku. Kdo jí má nejblíže, začíná: nahází všechny kuličky (dopředu se určí jejich počet, většinou se hraje s deseti) směrem k důlku. Následují ho ostatní hráči. Poté je jejich úkolem pomocí cvrnkání (ne strkání) dopravit kuličky do důlku. Střídají se po jednom cvrnknutí. Vyhrává ten, kdo má všechny kuličky v důlku jako první.

Ještě drobná poznámka: každý hráč by měl mít jinou barvu kuliček, aby si je poznali.

Honzo, vstávej!

Nejdříve se vyznačí startovní a cílová čára (vzdálenost záleží na dohodě). Hráči se domluví či vylosují jednoho, který se postaví do cíle, a to zády ke startu. Stane se vyvolávačem. Ostatní stojí na startovní čáře. A hra může začít. Vyvolávač oslovuje jednoho hráče po druhém se slovy: „Honzo, vstávej!“ Oni řeknou: „Kolik je hodin?“ Vyvolávač jim odpoví jedním z pokynů (viz dále), který hráč provede (napodobí zvíře). Mohou to být například tyto:

jeden čapí – jeden dlouhý krok se zvednutými koleny (napodobuje čápa),

jeden žabí – hráč skočí jako žába

jeden sloní – jeden velký krok vpřed (jako slon, nezapomeňte na chobot)

jeden slepičí – jeden malý krok na délku chodidla

jeden mravenčí – malý krůček vpřed

jeden račí – jeden krok zpět, eventuelně po čtyřech zpět jako rak

 

Počet se samozřejmě mění (tedy dva sloní, čtyři žabí,…). Lze použít i jiné povely, záleží jen a jen na fantazii.

Vyvolávač střídá jednoho hráče po druhém. Vyhrává ten, kdo je první v cíli.

Podobná jsou i pravidla hry Cukr, káva, limonáda. Vyvolávač říká: „Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum“ a hráči k němu utíkají. Poté se vyvolávač otočí a hráči se teď už nesmí ani pohnout. Jinak se vrací na start.

Čáp ztratil čepičku

Výborná hra nejen pro malé děti, které se při ní učí poznávat barvy. Hráči stojí v kruhu, jeden je uprostřed (čáp) a říká: „Čáp ztratil čepičku, měla barvu barvičku xxx“ a nějakou doplní. Každý v kruhu musí nalézt danou barvu na oblečení svém či svého kamaráda a chytit se jí. Vždy se daného kusu oděvu může chytit jen jednou (tedy při opakování barvy musí nalézt jiný). Pokud se mu to podaří jako poslednímu, vyvolává barvy (je čáp). Hru lze zpestřit tím, že děti hledají barvy nejen na oblečení, ale například i na předmětech v blízkém okolí a podobně.

Slepá bába

Vybere se jeden hráč, kterému se zaváží oči šátkem (nesmí nic vidět) a ostatní ho otočí několikrát dokola, aby ztratil orientaci. Zpravidla se k tomu připojuje říkadlo:

 

Slepá bábo, kam tě vedu?

Do kouta

Co tam vidíš?

Kohouta.

A co víc?

Nic.

Tak si mě, ty slepá bábo, chyť!

 

Ostatní pak kolem pobíhají, „slepou bábu“ pošťuchují a jejím úkolem je někoho z hráčů chytit a říci jeho jména. Poté se vymění.

Další zajímavé a oblíbené hry

Nakonec ještě připomeneme další oblíbené hry a aktivity, tentokráte již bez pravidel, protože se domníváme, že je znají snad všichni:

  • na schovávanou – velmi oblíbená hra, kterou můžete hrát i s malým potomkem. Zpestříte si tak výlet, procházku či pobyt na hřišti.
  • na honěnou – tuto hru milují i malé děti. Vylepšit se dá „domečkem“, tedy místem, kde si hráči odpočinou a zároveň zde nemohou dostat „babu“.
  • skákání přes švihadlo (holčičky většinou skáčou „školku“)
  • hry s míčem – existuje jich neuvěřitelné množství. Je možné míč házet, kopat, kutálet, hrát vybíjenou, fotbal a mnoho dalších

Zdroj: http://www.jarodic.cz/cz/venkovni-hry-nejen-pro-deti.php

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentar

(agent rc, 12. 2. 2016 20:18)

pamatuji kdyz to byl hit.

Re: komentar

(agent rc, 12. 2. 2016 20:33)

pul hodiny se stim tady stvu a vy my to nevemete.;;;;;@