Jdi na obsah Jdi na menu
 


13. 3. 2013

Prach v pc

Stejně jako u automobilů je nutné i u počítačů provádět pravidelný servis, zejména z důvodů zanášení vnitřku pc prachem. Prach v pc může způsobit celou řadu problémů, či dokonce zničení některých komponent. Čištění pc je neprávem opomíjenou servisní činností, přitom může nejen prodloužit životnost celého pc, ale také ušetřit čas a nervy při zachraňování dat z poškozeného pc vlivem zanesení prachem.

Čím je prach škodlivý? Především tím, že znemožňuje účinné chlazení komponent - procesoru, grafické karty, základní desky i pevného disku. Vlivem zanesení prachem se snižuje proud vzduchu v pc skříni, samozřejmě i účinnost jednotlivých součástí chlazení. Může jít o pasivní chladiče např. grafických karet nebo čipsetů. V případě aktivního chlazení - ventilátorů - prach snižuje nejen účinnost, v extrémních případech může vést dokonce k zastavení ventilátoru. Pokud je snížena účinnost větráku, pc se jí marně snaží dohnat zvýšení otáček ventilátorů a tím pádem se značně zvýší hlučnost.

prach_v_pc_cpu_chladic_2_pred_nahled

Je tedy jednoduché domyslet následky, jaké to může mít např. pro procesor. Pokud základní deska nemá ochranu vypnutím při přehřátí, dojde s největší pravděpodobností k tzv. "zamrznutí" pc (ano, i vlivem vysokých teplot se mluví o "zamrznutí"). Při opakování těchto příčin zamrznutí může dojít k poškození procesoru. V případě, že deska má ochranu vlivem přehřátí - nedojde sice ke zničení procesoru, ovšem můžete stejně jako při zamrznutí přijít o rozdělanou práci - pc se totiž automaticky vypne. Toto platí analogicky i pro grafické karty a částečně pro pevné disky - ty se sice automaticky nevypínají, ale může dojít vysokou teplotou k poškození povrchu záznamových ploten a tím také ke ztrátě dat. U zdrojů může dokonce dojít k zahoření chuchvalců prachu.

Ochrana před těmito hrozbami ztráty dat i zničení komponent je velmi jednoduchá a v porovnání s cenností dat i Vašeho času velmi levnou záležitostí. Jednoduchou metodou, jak snížit zanášení prachem je pc přemístit z podlahy na stůl. Pak také můžete svépomocí provádět vyfoukání prachu z pc (vysavačem, vzduchovým sprejem), ale to rozhodně nedoporučujeme nezkušeným uživatelům. Ve službě čištění pc od prachu, kterou poskytujeme, je obsaženo kompletní rozebrání a vyčištění všech komponent spolu s nanesením nové teplovodivé pasty na chladič procesoru (pokud je potřeba).

 

prach_v_pc_1_pred_nahled

vnitřek pc před vyčištěním...

prach_v_pc_1_po_nahled

..po vyčištění

 

prach_v_pc_cpu_chladic_1_pred_nahled

chladič procesoru před vyčištěním...

prach_v_pc_cpu_chladic_1_po_nahled

..po vyčištění

 

prach_v_pc_cpu_vetrak_1_pred_nahled

větrák procesoru před vyčištěním...

prach_v_pc_cpu_vetrak_1_po_nahled

..po vyčištění

 

prach_v_pc_cpu_1_pred_nahled

procesor a okolí před vyčištěním...

prach_v_pc_cpu_1_po_nahled

..po vyčištění

 

prach_v_pc_skrin_1_pred_nahled

dno pc skříně před vyčištěním...

prach_v_pc_skrin_1_po_nahled

..po vyčištění

 

prach_v_pc_skrin_2_pred_nahled

dno pc skříně před vyčištěním...

prach_v_pc_skrin_2_po_nahled

..po vyčištění

 

prach_v_pc_cpu_chladic_3_pred_nahled

chladič procesoru

prach_v_pc_deska_1_pred_nahled

část základní desky a graf. karty

 

prach_v_pc_cpu_vetrak_2_pred_nahled

větrák procesoru

 

prach_v_notebooku_chladic_1_pred_nahled

chladič v notebooku před vyčištěním

prach_v_notebooku_chladic_1_po_nahled

..po vyčištění

 

prach_v_notebooku_chladic_2_pred_nahled

chladič v notebooku před vyčištěním

prach_v_notebooku_chladic_2_po_nahled

..po vyčištění

Fotografie dokládají, že sledovat a předcházet zanesení pc prachem jistě není na škodu. Kromě prodloužení životnosti komponent, zamezení ztráty funkčnosti celého pc, ztišení chodu také vyčištěním zlikvidujete potenciální místa množení roztočů a plísní.

Čistit pc je vhodné samozřejmě v intervalech dle rychlosti zanášení. Ilustrativní fotografie dokládají, že pc byla předána k vyčištění spíše 5 minut po dvanácté, až po prvních příznacích velkého zanesení - zamrzání, velká hlučnost ventilátorů či neočekávané havárie systému. Proto doporučujeme - pravidelně svá pc čistěte nebo nechávejte čistit, tato minimální časová i finanční investice se Vám bohatě vrátí v podobě ušetření starostí s opravou pc či záchranou dat.

 

 

Zdroj: www.quarim.cz/poradna/prach-v-pc.html

 

 

 

Vyčištění počítače od prachu a kontrola chladicího systému

Ve všech moderních PC sestavách a noteboocích je použito i několik ventilátorů starajících se o odvedení přebytečného tepla z povrchu čipu. Již po několika měsících provozu se ve vnitřku počítače usazuje prach, který rapidně zhoršuje odvod tepla z čipů a dalších součástí.

 

Cirkulace vzduchu uvnitř PC

Chladný vzduch je nasáván u PC sestav i notebooků zpravidla zepředu, z boku a zespodu. Horký je pak vyfoukáván zezedu a nahoru. V případě selhání některého z ventilátorů začne docházet k přehřívání systému.

Následkem většího tepelného namáhání dochází ke snížení stability, častějším výpatkům a zkracování životnosti elektronických součástek a později i k závadě, která může v krajním případě vyústit až v destrukci určitých komponent včetně Vašich dat.

 

Možnosti snížení zaprášení vnitřních součástí počítače:

Prach

  • Neumisťujte PC přímo na podlahu, kde se zdržuje nejvíce prachu.
  • V době, kdy na počítači nepracujete, je vhodné jej zakrýt.
  • V případě, že počítač musí pracovat ve velmi prašném prostředí, je vhodné pořízení počítačové skříně k tomu určené.

 

Doporučení:

Pravidelně svá PC čistěte a kontrolujte funkčnost ventilátorů nebo nechávejte čistit a zkontrolovat. Tato minimální časová nebo finanční investice se Vám bohatě vrátí v podobě ušetření starostí s opravou PC či záchranou dat. Vřele také doporučujeme občas zkontrolovat teploty jednotlivých komponent.

 

Upozornění:

  • V případě, že se rozhodnete vyčistit si vnitřek PC skříně svépomocí, prostudujte si prosím nejdříve návod, aby nedošlo k zbytečnému úrazu elektickým proudem nebo zničení některých PC komponent.

 

chladič procesoru před vyčištěním...

chladič procesoru před vyčištěním...

..po vyčištění

..po vyčištění

PC před vyčištěním...

počítačová skříň před vyčištěním...

..po vyčištění

..po vyčištění

chladič procesoru před vyčištěním...

chladič procesoru před vyčištěním...

..po vyčištění

..po vyčištění

ventilátor notebooku před vyčištěním...

ventilátor notebooku před vyčištěním...

..po vyčištění

..po vyčištění

chladič procesoru před vyčištěním...

chladič notebooku před vyčištěním...

..po vyčištění

..po vyčištění

 

Zdroj: www.servispckupka.cz/vycisteni.php

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář