Jdi na obsah Jdi na menu
 


Římská roleta

17. 5. 2010

Římská roleta

Široké sklady římské rolety vytvářejí dřevěné tyčky, zasunuté v pravidelných rozestupech do oček našitých na rubu látky. Pomocí speciálních látkových pásů se šňůrkami můžeme roletu bez problémů vytahovat a zase spouštět. Z estetických důvodů lze vyrobit dvouvrstvou roletku s podšívkou, pod kterou se vloží zmiňované konstrukční prvky.Návod na výroby římské rolety
Velikost rolety přizpůsobte rozměrům oka - umístíte-li roletu vně okenního výklenku, musíte přidat min. 5 cm na každé straně na překrytí výklenku.

      Po kliknutí se objeví velký rozkres

Potřebujeme: pevné plátno nebo roletovou textilii, šroubovací očka, kroužky (počet dle délky rolety), šňůrky, dřevěné nebo plastové tyčky, suchý zip, laťka na zavěšení, širší šňůra na zpevnění.

Stahovací systém rolety tvoří šňůrky, které jsou připevněny v blízkosti spodního okraje a provlečeny kroužky přišitými na tunýlky s tyčkami. 
Na horním okraji jsou protaženy očky našroubovanými do horní laťky. Tato očka leží v linii svislých řad kroužků na zadní straně. Na straně je přišroubované další očko, na kterém bude šňůrka viset. Vzdálenost nejvyšší tyčky od horní hrany rolety je větší než pravidelné vzdálenosti (15 až 20 cm) mezi ostatními tyčkami. To proto, že se za ní zbytek rolety schová. Látku nastříháme s přídavky 6 cm na šířku i délku. K délce rolety je třeba připočítat materiál pro výšku (podle obvodu tyčky + 6 mm) x jejich počet.

 

Začistíme boční švy do rubu 1,5 cm širokou záložkou, dolní okraj začistíme 3 cm vysokou záložkou, pokud jej necháme volný nebo vypracujeme první tunýlek pro tyčku. 
V pravidelných rozestupech vyměříme další tunýlky, sešpendlíme, sestehujeme a prošijeme. Pracujeme přesně, aby se roleta pravidelně naskládala.

 
Tunýlky složíme jedním směrem, prostehujeme a těsně v okraji proštepujeme. Dále roletu z rubu zpevníme šňůrou, kterou našijeme vertikálně podle vyobrazení. Začistíme horní část rolety a pro upevnění na laťku našijeme do rubu pásek suchého zipu se smyčkami, zbytek zipu upevníme sešívačkou na nosnou laťku. Roletu lze také zavěsit na 2 háčky pomocí otvorů s kroužky. Tyčky vložíme do tunýlků a konce neznatelně zašijeme. Kroužky našijeme do vyznačených míst a dbáme na to, aby byly předně nad sebou.

Nastříháme vodící tkanice, každou ve dvojnásobné délce rolety, ke které připočítáme délku potřebnou k protažení tkanice podél horního okraje k jedné straně. Jeden konec tkanice uvážeme na nejspodnější kroužek, tkanici protáhneme svislou řadou kroužků k hornímu okraji a provlékneme našroubovaným očkem na nosné látce. Roletu spustíme dolů, tkanice nahoře svážeme - začneme 2,5 cm od posledního očka. Na spodní části tkanice úhledně odstřihneme a znovu zavážeme. Roletu vytáhneme, označíme si polohu držáku - dalšího očka - na uvazování šňůrek a připevníme jej na okenní rám.

 

Zdroj: RučníPráce.cz

Ještě jednou Římská roleta tentokrát z Rady kutilům.cz

Obrazek

Pro ty zručnější mám dnes přímo lahůdku – římskou roletu. Myslím, že potřebné komponenty k římské roletě, kterými jsou zejména profily na nahoru řasící se rolety, lze koupit i u nás a pokud ne, můžete velmi jednoduše podomácku vyrobit: laťka s našroubovanými háčky na spodní hraně, na čelní hraně je nalepen suchý zip. Druhá část suchého zipu je přišita k římské roletě. Háčky se provléknou jednotlivé nylonové šňůrky a všechny dohromady se spojí olivkou.

Jak vypočítat spotřebu materiálů?

Vycházíme z rozměru okna a ta mají různé rozměry. Nejprve si vezmeme papír, tužku a metr a měříme, kreslíme, počítáme. Dejme tomu, že okno je široké 150 cm a vysoké (počítáno od připevněné laťky) 200 cm. Rozhodli jsme se ušít římskou roletu z jednoho dílu. Pak potřebujeme:

150 cm dlouhou laťku s háčky – 1.háček je 5 cm od okraje, další v rozmezí po 35 cm, na konci jsou dva háčky vedle sebe – celkem 6 háčků, 2 vingly na připevnění laťky, vruty, stěnový držák (jako u žaluzií), kterým šňůru jež drží roletu vytaženou fixujeme hmoždinky, 150 cm suchého zipu, pásku s poutky na římskou roletu – počítáme: první a poslední bude 5 cm od okraje, další v rozestupech po 35 cm, tj. celkem 5 pásek s poutky délky cca 200 cm, a protože poutka musí být ve stejné rovině, počítáme s rezervou, tedy cca 11 m pásky s poutky, dekorační látku 160×210 cm,(počítáme 5 cm na záhyb po obou stranách a 2 cm na horní záhyb a 8 cm na tunýlek ve spodní části), 5 plastických kroužků o průměru 1 cm, cca 24 m nylonové šňůry, zatěžkávací tyčku do tunýlku dlouhou 150 cm, zakončující olivku na šňůry.

postup:

2. Na látce sežehlíme po stranách okraje v šíři 5 cm. Vyznačíme si středovou osu a od ní po 35 cm rozestupech rovnoběžné svislé čáry.

3. Na vyznačené čáry pečlivě přišpendlíme pásky s poutky. Poutka na páskách musí být všechny ve stejné rovině. Pásky pak dokonale rovnoběžné.

4. Okrajové pásky přišijeme na záhyb, čímž jej i začistíme, nejméně však 5 cm od okraje. Přišijeme ostatní pásky. Potom sežehlíme horní okraj v šíři cca 2 cm.

5. Přes sežehlený horní okraj přišijeme po celé délce druhý díl suchého zipu (tím okraj také začistíme), první díl zipu lepíme na laťku připevněnou na zeď.

6. Ve spodní části ušijeme tunýlek pro zatěžkávací tyč. (Na fotografii je na roletu přišitý pruh saténu, neboť barevně odpovídá dalším dekoracím v upravovaném bytě.)

7. Těsně nad tunýlkem přišijeme k páskám s poutky plastické kroužky o průměru cca 1 cm. K těm potom přivážeme konce nylonových šňůrek.

8. Nylonové šňůry přivázané ke kroužkům provlékneme všemi poutky. První šňůrka měří 5,5 m, druhá 5,1 m, třetí 4,75 m, čtvrtá 4,4 m a pátá 4,05 m.

9. Všechny konce šňůrek případně zarovnáme na stejnou délku a po protažení háčky na připravené konstrukci spojíme koncovkou na šňůry (olivkou).

10. Zatěžkávací tyč zasuneme do tunýlku tak, aby roletu ve spodní části lehce vypnula. Tyč musí mít oblé konce, aby neprotrhla látku.

11. Hotová římská roleta ze tří kusů.

12. Římská roleta z jednoho kusu.

Hotovou roletu vyžehlíme.Během našeho šití nám šikovný partner již zajisté podle nákresu zhotovil nad oknem konstrukci, na kterou roletu připevníme. Na nalepený díl suchého zipu připevníme roletu našitým druhým dílem suchého zipu. Všechny provlečené šňůrky navlékneme na háčky připevněné k laťce, vedeme je společně po pravém okraji rolety a všechny provlékneme koncovkou na šňůry (olivkou). Zatažením za olivku se římská roleta vytáhne vzhůru. Aby nám samovolně nesjela dolů, musíme na spodní rám okna nebo na stěnu připevnit kolečko, kolem kterého se šňůrky omotají (stejný princip jako u meziokenních žaluzií.

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Замена венцов в Новокузнецке

(Jackiesox, 23. 11. 2021 6:06)

https://images.google.fr/url?sa=t&url=https://samson-42.ru/

Hi

(SORVILLO2196, 23. 11. 2021 5:52)

Usefull webpage https://tractorsparts.ru

Hello

(LUDLAM0726, 23. 11. 2021 3:27)

Interesting website https://torusmk.ru

Hi

(WIDDOWSON5472, 23. 11. 2021 2:15)

Cool site https://arsclimate.ru

Hello

(ECORD6986, 22. 11. 2021 17:18)

Good website https://detal50.ru

Замена венцов в Новокузнецке

(Jackiesox, 22. 11. 2021 17:10)

https://images.google.com.qa/url?sa=t&url=https://www.instagram.com/zamena_fundamenta_nvkz/

Hi

(HONNEN4551, 22. 11. 2021 16:02)

Best webpage https://tda-elektro.ru

онлайн покер не на деньги

(LeonardSPOUB, 22. 11. 2021 14:42)

Сразу хорошая обнова для начинающих – правила покера настолько примитивны и просты, сколько доступны даже тем, который никогда и карт то в руках не держал. Особенно просты чтобы изучения правила Техасского Холдема, что и неудивительно, ведь именно благодаря своей простоте эта вариация покера и стала столь популярной в мире и преимущественно в интернете. Именно в него играют на всевозможных турнирах, которые вы могли понимать сообразно телевизору. Поэтому чайникам лучше выучить правила именно этого варианта покера, потому что в 99% процентах случаев и в интернете и в кругу друзей вы будете шалить именно в него.
Правила новости онлайн покера https://starsofpoker.ru/ играть покер онлайн на деньги легче выучить практикуясь на бесплатных столах играя на “фантики”. Загрузите себе бескорыстный Покерстар и тренируйтесь на здоровье (перехватить Андроид разновидность). Также по этой ссылке вы получите накануне 40 000 рублей бонуса на запевало депозит. Покерстар – очень знаменитый русский покеррум СНГ.
В Техасский Холдем играют карточной колодой из 52 карт, количество игроков ради одним столом через 2 предварительно 10. Выигрывает тот, который соберет лучшую покерную комбинацию или останется единственным игроком не сбросившим карты к концу текущей раздачи. Каждая комбинация создается из 2-х карт раздаваемых в закрытую каждому игроку и 5 общих открытых карт выкладываемых в середину стола, т.е. используется 7 карт. Таким образом вы видите только 5 карт, однако не можете знать какие еще 2 карты есть у противника. Следовательно, покер и называют игрой с неполной информацией.
В покер играют через 2 перед 10 человек. Ходят сообразно очереди и в игре существуют порядочно этапов, так называемых улиц – это Префлоп, Флоп, Торн, Ривер. Для было более понятно чтобы новичков, в статье в качестве иллюстрации приведены скриншоты из покеррума 888, кто дает возможность бесплатной игры для условные фишки – “Забава на барыш”. Первое с чего начинается шутка, это 2 человека потом Дилера (знак D) ставят обязательные ставки Мелкий Блайнд и Колоссальный Блайнд. Из них и формируется первоначальный банк. Далее раздают всем игрокам сообразно 2 закрытые карты и настает очередь подвигаться другим. Игроки ходят сообразно часовой стрелке начиная со следующего после поставившего большой блайнд игрока.
Две розданные карты хоть и дают пока немного информации, только именно опираясь для неё, а так же на свою позицию после столом и действия других игроков нужно будет исполнять ход. У игрока 3 варианта действии:
1. Фолд – Сброс карты. Если у вас слабые карты (возьмем, 72), то это полезный единственное который вы должны сделать. Коли вы сбросили карты, то уже выходите из зрелище и не платите никаких денег.
2. Колл – Поддерживаете ранее сделанную другими ставку. Допустим у вас средние карты, зашло много игроков, перевелись рейзов. Вы ставите казаться столько, что поставили другие, в нашем случае 10 фишек.
3. Увеличить / Рейз – Вы повышаете ставки. Допустим у вас хорошие карты и вы хотите воеже соперники вам заплатили побольше. Вероятно вам никто не ответит и вы непосредственно сейчас заберёте этот банк. В зависимости от варианта Холдема увеличивать дозволительно от 1 блайнда перед алл-ина.
Ради новичков всё это покажется немного сложным, только на самом деле в реальной игре затем совершенно нескольких раздач всё это делается просто и приблизительно для автомате. А некоторые опытные игроки могут враз играть перед 24 столов!

Замена венцов в Новокузнецке

(Jackiesox, 22. 11. 2021 11:58)

https://khazin.ru/redirect?url=https://vk.com/otmostka_nk

crazy eyes linser

(crazy eyes linser, 22. 11. 2021 11:07)


I've been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this info So i am glad to exhibit that I have a very good uncanny feeling I came upon just what I needed. I most definitely will make sure to do not fail to remember this website and give it a look regularly. crazy eyes linser nieser.sewomabest.com/map11.php

Hello

(EIBEL7738, 22. 11. 2021 2:15)

Excellent internet site https://asc-technoservice.ru

bra löparskor herr

(bra löparskor herr, 22. 11. 2021 0:40)


We stumbled over here from a different web page and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to finding out about your web page for a second time. bra löparskor herr worna.teswomango.com/map23.php

Замена венцов в Новокузнецке

(Jackiesox, 22. 11. 2021 0:20)

https://images.google.co.ve/url?sa=t&url=https://vk.com/otmostka_nk
https://images.google.co.th/url?sa=t&url=https://www.instagram.com/zamena_fundamenta_nvkz/
https://maps.google.com.kh/url?sa=t&url=https://uslugi.yandex.ru/profile/IgorSyzranov-1598463
https://images.google.com.au/url?sa=t&url=https://www.instagram.com/zamena_fundamenta_nvkz/
https://images.google.com.lb/url?sa=t&url=https://www.instagram.com/zamena_fundamenta_nvkz/

Hi

(RAMKISSOON1436, 21. 11. 2021 18:37)

Good website https://pmp-kontakt.ru

Hello

(BOES7893, 21. 11. 2021 17:15)

Best internet site https://spin-electro.ru

курсы егэ по английскому языку

(Bobbiedow, 21. 11. 2021 14:03)

курсы английского языка при миде официальный сайт https://kurs-metr.ru/

Hello

(FRENS7267, 21. 11. 2021 14:01)

Nice webpage https://indramat.ru

sydney cbd office market

(Anthonybip, 21. 11. 2021 13:53)

If there s a third occasion, you will be arrested and taken to the police station. https://saint-lazarus.org

Hello

(LILES2388, 21. 11. 2021 12:36)

Usefull website https://arsclimate.ru

skin toning cream

(skin toning cream, 21. 11. 2021 11:17)


I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems? A handful of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any advice to help fix this issue? skin toning cream wiede.prizsewoman.com/map7.php


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62

následující »