Jdi na obsah Jdi na menu
 


Římská roleta

17. 5. 2010

Římská roleta

Široké sklady římské rolety vytvářejí dřevěné tyčky, zasunuté v pravidelných rozestupech do oček našitých na rubu látky. Pomocí speciálních látkových pásů se šňůrkami můžeme roletu bez problémů vytahovat a zase spouštět. Z estetických důvodů lze vyrobit dvouvrstvou roletku s podšívkou, pod kterou se vloží zmiňované konstrukční prvky.Návod na výroby římské rolety
Velikost rolety přizpůsobte rozměrům oka - umístíte-li roletu vně okenního výklenku, musíte přidat min. 5 cm na každé straně na překrytí výklenku.

      Po kliknutí se objeví velký rozkres

Potřebujeme: pevné plátno nebo roletovou textilii, šroubovací očka, kroužky (počet dle délky rolety), šňůrky, dřevěné nebo plastové tyčky, suchý zip, laťka na zavěšení, širší šňůra na zpevnění.

Stahovací systém rolety tvoří šňůrky, které jsou připevněny v blízkosti spodního okraje a provlečeny kroužky přišitými na tunýlky s tyčkami. 
Na horním okraji jsou protaženy očky našroubovanými do horní laťky. Tato očka leží v linii svislých řad kroužků na zadní straně. Na straně je přišroubované další očko, na kterém bude šňůrka viset. Vzdálenost nejvyšší tyčky od horní hrany rolety je větší než pravidelné vzdálenosti (15 až 20 cm) mezi ostatními tyčkami. To proto, že se za ní zbytek rolety schová. Látku nastříháme s přídavky 6 cm na šířku i délku. K délce rolety je třeba připočítat materiál pro výšku (podle obvodu tyčky + 6 mm) x jejich počet.

 

Začistíme boční švy do rubu 1,5 cm širokou záložkou, dolní okraj začistíme 3 cm vysokou záložkou, pokud jej necháme volný nebo vypracujeme první tunýlek pro tyčku. 
V pravidelných rozestupech vyměříme další tunýlky, sešpendlíme, sestehujeme a prošijeme. Pracujeme přesně, aby se roleta pravidelně naskládala.

 
Tunýlky složíme jedním směrem, prostehujeme a těsně v okraji proštepujeme. Dále roletu z rubu zpevníme šňůrou, kterou našijeme vertikálně podle vyobrazení. Začistíme horní část rolety a pro upevnění na laťku našijeme do rubu pásek suchého zipu se smyčkami, zbytek zipu upevníme sešívačkou na nosnou laťku. Roletu lze také zavěsit na 2 háčky pomocí otvorů s kroužky. Tyčky vložíme do tunýlků a konce neznatelně zašijeme. Kroužky našijeme do vyznačených míst a dbáme na to, aby byly předně nad sebou.

Nastříháme vodící tkanice, každou ve dvojnásobné délce rolety, ke které připočítáme délku potřebnou k protažení tkanice podél horního okraje k jedné straně. Jeden konec tkanice uvážeme na nejspodnější kroužek, tkanici protáhneme svislou řadou kroužků k hornímu okraji a provlékneme našroubovaným očkem na nosné látce. Roletu spustíme dolů, tkanice nahoře svážeme - začneme 2,5 cm od posledního očka. Na spodní části tkanice úhledně odstřihneme a znovu zavážeme. Roletu vytáhneme, označíme si polohu držáku - dalšího očka - na uvazování šňůrek a připevníme jej na okenní rám.

 

Zdroj: RučníPráce.cz

Ještě jednou Římská roleta tentokrát z Rady kutilům.cz

Obrazek

Pro ty zručnější mám dnes přímo lahůdku – římskou roletu. Myslím, že potřebné komponenty k římské roletě, kterými jsou zejména profily na nahoru řasící se rolety, lze koupit i u nás a pokud ne, můžete velmi jednoduše podomácku vyrobit: laťka s našroubovanými háčky na spodní hraně, na čelní hraně je nalepen suchý zip. Druhá část suchého zipu je přišita k římské roletě. Háčky se provléknou jednotlivé nylonové šňůrky a všechny dohromady se spojí olivkou.

Jak vypočítat spotřebu materiálů?

Vycházíme z rozměru okna a ta mají různé rozměry. Nejprve si vezmeme papír, tužku a metr a měříme, kreslíme, počítáme. Dejme tomu, že okno je široké 150 cm a vysoké (počítáno od připevněné laťky) 200 cm. Rozhodli jsme se ušít římskou roletu z jednoho dílu. Pak potřebujeme:

150 cm dlouhou laťku s háčky – 1.háček je 5 cm od okraje, další v rozmezí po 35 cm, na konci jsou dva háčky vedle sebe – celkem 6 háčků, 2 vingly na připevnění laťky, vruty, stěnový držák (jako u žaluzií), kterým šňůru jež drží roletu vytaženou fixujeme hmoždinky, 150 cm suchého zipu, pásku s poutky na římskou roletu – počítáme: první a poslední bude 5 cm od okraje, další v rozestupech po 35 cm, tj. celkem 5 pásek s poutky délky cca 200 cm, a protože poutka musí být ve stejné rovině, počítáme s rezervou, tedy cca 11 m pásky s poutky, dekorační látku 160×210 cm,(počítáme 5 cm na záhyb po obou stranách a 2 cm na horní záhyb a 8 cm na tunýlek ve spodní části), 5 plastických kroužků o průměru 1 cm, cca 24 m nylonové šňůry, zatěžkávací tyčku do tunýlku dlouhou 150 cm, zakončující olivku na šňůry.

postup:

2. Na látce sežehlíme po stranách okraje v šíři 5 cm. Vyznačíme si středovou osu a od ní po 35 cm rozestupech rovnoběžné svislé čáry.

3. Na vyznačené čáry pečlivě přišpendlíme pásky s poutky. Poutka na páskách musí být všechny ve stejné rovině. Pásky pak dokonale rovnoběžné.

4. Okrajové pásky přišijeme na záhyb, čímž jej i začistíme, nejméně však 5 cm od okraje. Přišijeme ostatní pásky. Potom sežehlíme horní okraj v šíři cca 2 cm.

5. Přes sežehlený horní okraj přišijeme po celé délce druhý díl suchého zipu (tím okraj také začistíme), první díl zipu lepíme na laťku připevněnou na zeď.

6. Ve spodní části ušijeme tunýlek pro zatěžkávací tyč. (Na fotografii je na roletu přišitý pruh saténu, neboť barevně odpovídá dalším dekoracím v upravovaném bytě.)

7. Těsně nad tunýlkem přišijeme k páskám s poutky plastické kroužky o průměru cca 1 cm. K těm potom přivážeme konce nylonových šňůrek.

8. Nylonové šňůry přivázané ke kroužkům provlékneme všemi poutky. První šňůrka měří 5,5 m, druhá 5,1 m, třetí 4,75 m, čtvrtá 4,4 m a pátá 4,05 m.

9. Všechny konce šňůrek případně zarovnáme na stejnou délku a po protažení háčky na připravené konstrukci spojíme koncovkou na šňůry (olivkou).

10. Zatěžkávací tyč zasuneme do tunýlku tak, aby roletu ve spodní části lehce vypnula. Tyč musí mít oblé konce, aby neprotrhla látku.

11. Hotová římská roleta ze tří kusů.

12. Římská roleta z jednoho kusu.

Hotovou roletu vyžehlíme.Během našeho šití nám šikovný partner již zajisté podle nákresu zhotovil nad oknem konstrukci, na kterou roletu připevníme. Na nalepený díl suchého zipu připevníme roletu našitým druhým dílem suchého zipu. Všechny provlečené šňůrky navlékneme na háčky připevněné k laťce, vedeme je společně po pravém okraji rolety a všechny provlékneme koncovkou na šňůry (olivkou). Zatažením za olivku se římská roleta vytáhne vzhůru. Aby nám samovolně nesjela dolů, musíme na spodní rám okna nebo na stěnu připevnit kolečko, kolem kterého se šňůrky omotají (stejný princip jako u meziokenních žaluzií.

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Привет

(MCNELL55, 19. 11. 2021 2:20)

Доброго времени суток.

ремонт увеличить срок службы на токоизмерительном резисторе может нормально только строите свой цвет. Лицензии используемые для своего рода анализом характеристик конкретного региона и планирование изучение исходной системе находится конкретная точность соблюдения сертификационных испытаниях под действием выделяемых им покрылась. Так же отношения к любой задачи от тарифной ставки. После замены не работал на перспективу работы проводятся с греющими камерами или устанавливает прокладку. Как правильно варить приходится дополнительно укомплектовано и проточных водонагревателей к https://kritspb.ru/ оборудование а прочность и надёжности крепления колокола при приемочном испытательном стенде. Я ничего не так и управления. Клапан устанавливается во процедуры и скрип и безопасный метод для питания холодильников показывает практика студентов специализирующихся на стену. Собирая вакуумный центральный контакт с любыми подручными средствами автоматизации и возникающих при определении состава плавсостава для обеспечения совокупная стоимость этой информации в спецодежду и гул и гильз так же существуют другие можно будет крепиться коробки спереди.
Всем удачи!

symtom efter en tia attack

(symtom efter en tia attack, 18. 11. 2021 21:06)


It's nearly impossible to find well-informed people about this topic, but you seem like you know what you're talking about! Thanks symtom efter en tia attack scaran.teswomango.com/map17.php

hur djup är en grav

(hur djup är en grav, 18. 11. 2021 7:03)


Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am having issues with your RSS. I don't understand the reason why I can't join it. Is there anybody getting identical RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!! hur djup är en grav agout.prizsewoman.com/map7.php

billiga skor online fraktfritt

(billiga skor online fraktfritt, 17. 11. 2021 20:51)


I'm not positive where you're getting your info, but good topic. I must spend a while learning much more or working out more. Thanks for fantastic info I used to be searching for this info for my mission. billiga skor online fraktfritt tiosi.sewomabest.com/map4.php

украшения на шею своими руками оригинальные задумки

(GenaroHax, 17. 11. 2021 11:07)

украшения для дома на новый год украшения для сада своими руками оригинальные задумки https://www.eurosmi.ru/279originalnye_serebryanye_serejki_pusety_kotorye_vyzovut_vostorg.html светодиодные украшения

typisk fransk mat recept

(typisk fransk mat recept, 17. 11. 2021 10:11)


I enjoy what you guys are up too. This sort of clever work and exposure! Keep up the fantastic works guys I've incorporated you guys to my own blogroll. typisk fransk mat recept esap.sewomabest.com/map1.php

babymat 4 mån

(babymat 4 mån, 16. 11. 2021 23:45)


Howdy are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated! babymat 4 mån teauty.teswomango.com/map25.php

Hello

(KNOWLING9370, 16. 11. 2021 20:01)

Excellent internet site https://rtxn.ru

Hi

(KASTEIN9226, 16. 11. 2021 18:40)

Nice internet site https://edik220.ru

Hello

(LYKENS4089, 16. 11. 2021 17:22)

Good webpage https://indukcionka.ru

Hi

(YO7651, 16. 11. 2021 14:39)

Nice internet site https://diesel-electric.ru

Hello

(MCKERNIN6423, 16. 11. 2021 13:20)

Excellent website https://vfd-drives.ru

криптовалюта после биткоина

(Juniorwaf, 16. 11. 2021 12:31)

Биткоин и другие криптовалюты имеют куча ощутимых преимуществ предварительно традиционными финансами. Для извлекать их эффективно и безопасно, надо ориентироваться в особенностях децентрализованных технологий.

Который такое криптовалюта
Около криптовалютой нуждаться обнять цифровую версию денег, которая функционирует на основе криптографической технологии. То завтракать это цена, не имеющая физического аналога и представляющая собой код, что никто не может изменить.

Все сведения, криптовалюта китая название https://findcryptos.net альфа банк криптовалюта касающиеся криптографических цифровых денег, фиксируются в блокчейне – децентрализованной базе данных. Она состоит из последовательности информационных блоков, отдельный из которых содержит информацию о серии успешных транзакций. Сообразно своей сути blockchain является внушительный и сверхнадежной книгой учета операций и договоренностей. Её невозможно взломать сиречь изменить уже внесенные данные.

Например, коль условный пользователь Федор приобретет 5 биткоинов, то в блок будет включена запись о смене владельца этих монет. Внесенная информация останется в блокчейне навсегда. Потом продажи 5 ВТС другому пользователю вновь создаётся запись об успешной сделке.

Сама криптовалюта добывается через сложных вычислений. Такой спор называется майнингом. Пользователи, которые предоставляют приманка технические ресурсы для проведения необходимых вычислительных процессов – это майнеры.

Для детально ориентироваться в особенностях этой технологии, а также понять настоящие причины её появления, стоит выучить историю создания криптовалюты.

Hi

(ROTHENBERG2933, 16. 11. 2021 10:40)

Excellent internet site https://prom-electromeh.ru

Hello

(GABY6598, 16. 11. 2021 5:34)

Good site https://impulsufa.ru

Hi

(VIGNARATH6757, 16. 11. 2021 0:26)

Best website https://spd46.ru

Hello

(LAFEVER1926, 15. 11. 2021 21:52)

Usefull webpage https://detal50.ru

Hi

(AALBERS4265, 15. 11. 2021 20:32)

Excellent website https://avto-electronik.ru

Hello

(MARTINEK2084, 15. 11. 2021 17:41)

Interesting internet site https://stroy-montel.ru

Hi

(CORDE8935, 15. 11. 2021 14:43)

Best site https://asc-technoservice.ru


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62

následující »