Jdi na obsah Jdi na menu
 


Římská roleta

17. 5. 2010

Římská roleta

Široké sklady římské rolety vytvářejí dřevěné tyčky, zasunuté v pravidelných rozestupech do oček našitých na rubu látky. Pomocí speciálních látkových pásů se šňůrkami můžeme roletu bez problémů vytahovat a zase spouštět. Z estetických důvodů lze vyrobit dvouvrstvou roletku s podšívkou, pod kterou se vloží zmiňované konstrukční prvky.Návod na výroby římské rolety
Velikost rolety přizpůsobte rozměrům oka - umístíte-li roletu vně okenního výklenku, musíte přidat min. 5 cm na každé straně na překrytí výklenku.

      Po kliknutí se objeví velký rozkres

Potřebujeme: pevné plátno nebo roletovou textilii, šroubovací očka, kroužky (počet dle délky rolety), šňůrky, dřevěné nebo plastové tyčky, suchý zip, laťka na zavěšení, širší šňůra na zpevnění.

Stahovací systém rolety tvoří šňůrky, které jsou připevněny v blízkosti spodního okraje a provlečeny kroužky přišitými na tunýlky s tyčkami. 
Na horním okraji jsou protaženy očky našroubovanými do horní laťky. Tato očka leží v linii svislých řad kroužků na zadní straně. Na straně je přišroubované další očko, na kterém bude šňůrka viset. Vzdálenost nejvyšší tyčky od horní hrany rolety je větší než pravidelné vzdálenosti (15 až 20 cm) mezi ostatními tyčkami. To proto, že se za ní zbytek rolety schová. Látku nastříháme s přídavky 6 cm na šířku i délku. K délce rolety je třeba připočítat materiál pro výšku (podle obvodu tyčky + 6 mm) x jejich počet.

 

Začistíme boční švy do rubu 1,5 cm širokou záložkou, dolní okraj začistíme 3 cm vysokou záložkou, pokud jej necháme volný nebo vypracujeme první tunýlek pro tyčku. 
V pravidelných rozestupech vyměříme další tunýlky, sešpendlíme, sestehujeme a prošijeme. Pracujeme přesně, aby se roleta pravidelně naskládala.

 
Tunýlky složíme jedním směrem, prostehujeme a těsně v okraji proštepujeme. Dále roletu z rubu zpevníme šňůrou, kterou našijeme vertikálně podle vyobrazení. Začistíme horní část rolety a pro upevnění na laťku našijeme do rubu pásek suchého zipu se smyčkami, zbytek zipu upevníme sešívačkou na nosnou laťku. Roletu lze také zavěsit na 2 háčky pomocí otvorů s kroužky. Tyčky vložíme do tunýlků a konce neznatelně zašijeme. Kroužky našijeme do vyznačených míst a dbáme na to, aby byly předně nad sebou.

Nastříháme vodící tkanice, každou ve dvojnásobné délce rolety, ke které připočítáme délku potřebnou k protažení tkanice podél horního okraje k jedné straně. Jeden konec tkanice uvážeme na nejspodnější kroužek, tkanici protáhneme svislou řadou kroužků k hornímu okraji a provlékneme našroubovaným očkem na nosné látce. Roletu spustíme dolů, tkanice nahoře svážeme - začneme 2,5 cm od posledního očka. Na spodní části tkanice úhledně odstřihneme a znovu zavážeme. Roletu vytáhneme, označíme si polohu držáku - dalšího očka - na uvazování šňůrek a připevníme jej na okenní rám.

 

Zdroj: RučníPráce.cz

Ještě jednou Římská roleta tentokrát z Rady kutilům.cz

Obrazek

Pro ty zručnější mám dnes přímo lahůdku – římskou roletu. Myslím, že potřebné komponenty k římské roletě, kterými jsou zejména profily na nahoru řasící se rolety, lze koupit i u nás a pokud ne, můžete velmi jednoduše podomácku vyrobit: laťka s našroubovanými háčky na spodní hraně, na čelní hraně je nalepen suchý zip. Druhá část suchého zipu je přišita k římské roletě. Háčky se provléknou jednotlivé nylonové šňůrky a všechny dohromady se spojí olivkou.

Jak vypočítat spotřebu materiálů?

Vycházíme z rozměru okna a ta mají různé rozměry. Nejprve si vezmeme papír, tužku a metr a měříme, kreslíme, počítáme. Dejme tomu, že okno je široké 150 cm a vysoké (počítáno od připevněné laťky) 200 cm. Rozhodli jsme se ušít římskou roletu z jednoho dílu. Pak potřebujeme:

150 cm dlouhou laťku s háčky – 1.háček je 5 cm od okraje, další v rozmezí po 35 cm, na konci jsou dva háčky vedle sebe – celkem 6 háčků, 2 vingly na připevnění laťky, vruty, stěnový držák (jako u žaluzií), kterým šňůru jež drží roletu vytaženou fixujeme hmoždinky, 150 cm suchého zipu, pásku s poutky na římskou roletu – počítáme: první a poslední bude 5 cm od okraje, další v rozestupech po 35 cm, tj. celkem 5 pásek s poutky délky cca 200 cm, a protože poutka musí být ve stejné rovině, počítáme s rezervou, tedy cca 11 m pásky s poutky, dekorační látku 160×210 cm,(počítáme 5 cm na záhyb po obou stranách a 2 cm na horní záhyb a 8 cm na tunýlek ve spodní části), 5 plastických kroužků o průměru 1 cm, cca 24 m nylonové šňůry, zatěžkávací tyčku do tunýlku dlouhou 150 cm, zakončující olivku na šňůry.

postup:

2. Na látce sežehlíme po stranách okraje v šíři 5 cm. Vyznačíme si středovou osu a od ní po 35 cm rozestupech rovnoběžné svislé čáry.

3. Na vyznačené čáry pečlivě přišpendlíme pásky s poutky. Poutka na páskách musí být všechny ve stejné rovině. Pásky pak dokonale rovnoběžné.

4. Okrajové pásky přišijeme na záhyb, čímž jej i začistíme, nejméně však 5 cm od okraje. Přišijeme ostatní pásky. Potom sežehlíme horní okraj v šíři cca 2 cm.

5. Přes sežehlený horní okraj přišijeme po celé délce druhý díl suchého zipu (tím okraj také začistíme), první díl zipu lepíme na laťku připevněnou na zeď.

6. Ve spodní části ušijeme tunýlek pro zatěžkávací tyč. (Na fotografii je na roletu přišitý pruh saténu, neboť barevně odpovídá dalším dekoracím v upravovaném bytě.)

7. Těsně nad tunýlkem přišijeme k páskám s poutky plastické kroužky o průměru cca 1 cm. K těm potom přivážeme konce nylonových šňůrek.

8. Nylonové šňůry přivázané ke kroužkům provlékneme všemi poutky. První šňůrka měří 5,5 m, druhá 5,1 m, třetí 4,75 m, čtvrtá 4,4 m a pátá 4,05 m.

9. Všechny konce šňůrek případně zarovnáme na stejnou délku a po protažení háčky na připravené konstrukci spojíme koncovkou na šňůry (olivkou).

10. Zatěžkávací tyč zasuneme do tunýlku tak, aby roletu ve spodní části lehce vypnula. Tyč musí mít oblé konce, aby neprotrhla látku.

11. Hotová římská roleta ze tří kusů.

12. Římská roleta z jednoho kusu.

Hotovou roletu vyžehlíme.Během našeho šití nám šikovný partner již zajisté podle nákresu zhotovil nad oknem konstrukci, na kterou roletu připevníme. Na nalepený díl suchého zipu připevníme roletu našitým druhým dílem suchého zipu. Všechny provlečené šňůrky navlékneme na háčky připevněné k laťce, vedeme je společně po pravém okraji rolety a všechny provlékneme koncovkou na šňůry (olivkou). Zatažením za olivku se římská roleta vytáhne vzhůru. Aby nám samovolně nesjela dolů, musíme na spodní rám okna nebo na stěnu připevnit kolečko, kolem kterého se šňůrky omotají (stejný princip jako u meziokenních žaluzií.

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

娛樂城

(Josephduemo, 28. 4. 2022 19:19)


娛樂城

Virgina 750942954

(Larae1976, 28. 4. 2022 13:57)

https://www.6isf.com/space-uid-94777.html

boc fan

(AbdulNep, 28. 4. 2022 12:57)


Having the right ammunition for your firearm is the key to any succesful hunting trip. Buy the ammunition you need at the price you want online with Honor Ammo shop. Fast delivery

5.7x28 ammo

(DarnellNiz, 28. 4. 2022 11:55)


Having the right ammunition for your firearm is the key to any succesful hunting trip. Buy the ammunition you need at the price you want online with Honor Ammo shop. Fast delivery

6.5 prc

(PatrickMen, 28. 4. 2022 11:30)


Having the right ammunition for your firearm is the key to any succesful hunting trip. Buy the ammunition you need at the price you want online with Honor Ammo shop. Fast delivery

заправка картриджа canon 052

(Marinasat, 28. 4. 2022 2:52)

Привет товарищи!
https://drive.google.com/file/d/1zAyNo7EsOmhmlRWSMBRtfxA4dC07_ffp/view?usp=sharing
Предлагаем Вашему вниманию сервис оргтехники и продажу расходников для дома и офиса.Наша организация «КОПИМЕДИАГРУПП» работает 10 лет на рынке этой продукции в Беларуси.Заправка картриджей Минск – это скрупулезная и ответственная работа, так как от нее зависит рабочий процесс всей компании или распечатка важного документа. Малейшая ошибка или недоделка приведет к перебоям в работе заказчика, и соответственно к потере нашей репутации и прибыли. Для нас на первом месте стоит репутация, которую мы заработали нелегкими и долгими годами труда. Поэтому выполняя очередной заказ на заправку принтера или ксерокса, мы думаем о клиенте и с полной ответственностью можем гарантировать как качество, так и быстрое исполнение работы. Заявку на вызов Вы можете оставить как на сайте, так и по телефону. Так же в Online чате сбоку. Наш оператор обговорит удобное для Вас время, и наши специалисты прибудут точно в срок. Качество наших работ всегда на высшем уровне, так как у нас работает лучшая команда профессионалов!Рады предложить нашим клиентам:Заправка картриджей с выездом на дом и офис.Ремонт и восстоновление картриджей.Прошивка любого лазерного принтера.Настройка принтера (wi-fi, установка драйверов на компьютер).Замена термопленки и роликов захвата бумаги.Купить картридж к любому лазерному картриджу.Для заказа мастера просто позвоните по указанным телефонам или оставьте завку, выбрав свою модель!

6.5 grendel ammo

(LouisFed, 27. 4. 2022 22:42)


Having the right ammunition for your firearm is the key to any succesful hunting trip. Buy the ammunition you need at the price you want online with Honor Ammo shop. Fast delivery

강남 퍼펙트 가라오케

(DarnellNiz, 27. 4. 2022 21:33)


강남 퍼펙트 가라오케

покупка авиабилетов через интернет как получить билет

(Robertkiz, 27. 4. 2022 12:46)

Бездонное озеро (Удзиро тба)  Входная плата / стоимость билетов : 50 рублей, дошкольники - бесплатно. Плата вносится при входе на один из туристических маршрутов, или в штаб-квартире заповедника. После оплаты выдается билет/тур.путевка, которую необходимо хранить до выхода с маршрута. Где находится: на территории национального парка «Башкирия», на северо-восток от Мелеуза. 250 км от Уфы.
https://moooga.ru/argentina/vse-ob-otdyhe-v-argentine-otzyvy-sovety-putevoditel/ Абрау-Дюрсо (Новороссийск). В поселке все настраивает на размеренный лад: дегустации шампанского в погребах, катание на лодках по озеру, прогулки по виноградникам и окрестным холмам. В поселке также функционируют бутик-отель и элитное спа, где можно принять ванну с шампанским. Производству шампанского в Абрау-Дюрсо уже более 150 лет. Имение с винодельней было основано императором Александром II. Фанагория (Темрюкский район). На предприятии осуществляется полный цикл производства: от высаживания винограда и переработки ягод до сбора дубовых бочек. Это один из немногих заводов России, который работает с автохонными сортами винограда (например, «цимлянский черный» и «сибирьковый»). Помимо вина здесь производят соки, чачу и бренди. При заводе открыт музей, в котором можно увидеть античные кувшины для вина. Гай-Кодзор (Анапа). Небольшая винодельня в минималистичном стиле напоминает стильное арт-пространство: стеклянное здание с панорамным видом на виноградники и холмы. Здесь организуются камерные экскурсии, а окрестные пейзажи настраивают на неспешную дегустацию. Большинство туристов характеризуют винодельню словосочетанием «Как в Европе». (Новороссийск). На винодельне можно посетить виноградники, музей виноделия, винный цех. Дегустации вина здесь проходят с закусками из сыров собственного производства. В летнее время здесь также можно побывать на небольшом лавандовом поле. (Новороссийск). Вместе с Абрау-Дюрсо, Мысхако — одна из старейших и крупнейших виноделен в регионе. Здесь можно посетить первые подвалы, построенные еще в XIX веке, а также дегустационный зал Леонида Брежнева. На винодельне есть ресторан, в котором можно поужинать после экскурсии. В 20 км находится винодельня «Усадьба Мысхако» с собственным улиточным производством и рестораном с видовой террасой на море. Сезон путешествий по природным достопримечательностям (национальным паркам, заповедникам) Беларуси открыт. Погода радует, маршрутов – огромное количество, удобных и комфортных мест для остановки (гостиницы, усадьбы, базы отдыха) – не меньше. Остаётся лишь выбрать направление и отправиться в путь по красивейшем местам страны. Насладиться природой, в очередной раз поразиться её красоте и величию, увидеть достопримечательности Беларуси, уйти от суеты и серости городских будней…

娛樂城

(Josephduemo, 27. 4. 2022 1:50)


娛樂城

Puerto Aventuras Real Estate

(DarnellNiz, 26. 4. 2022 23:41)


the best site to buy or sell properties in tulum playa del carmen and Puerto Aventuras Mexico !! customer service in russian english and spanish.

САНКЦИИ - НЕ ПРОБЛЕМА

(MiltonJep, 26. 4. 2022 17:14)

САНКЦИИ ДЛЯ ЛОГИСТИКИ И ФИНАНСОВЫХ ОПЕРАЦИЙ - НЕ ПРОБЛЕМА!
Пишите нашему менеджеру (контакты для связи внизу)
**JNPARTNERS предоставляет широкий спектр экспортно-импортных и финансово-юридических услуг по всему миру!**
*ТРАНЗИТНЫЙ ПУНКТ В КЫРГЫЗСТАНЕ, УЗБЕКИСТАНЕ И ДРУГИХ СТРАНАХ
*ЗАКАЖЕМ САНКЦИОННЫЕ ТОВАРЫ В КЫРГЫЗСТАН И ЗАВЕЗЕМ НА СВОЕ ЮРЛИЦО В РОССИЮ
*ПРЕДОСТАВИМ ЮРЛИЦО ДЛЯ ПРИЕМА ПЛАТЕЖЕЙ И ОТПРАВКИ
*ПОМОЖЕМ ВАМ ОТКРЫТЬ ИП
*ВЫГОДНАЯ РАСТАМОЖКА
*УСЛУГИ В ТАМОЖЕННОМ СОЮЗЕ И НЕ ТОЛЬКО
*Есть особые услуги, актуальные в связи с санкциями*
**НАДЕЖНОСТЬ**:
Мы работали с поставками продукции крупных известных компаний.
Можем связать с официальными представителями компаний для отзывов о нашей работе.
**КОНТАКТЫ**:
*Телеграм: t.me/mngr_555
*Воцап: wa.me/996551308111
*Почта: jnpartners555@gmail.com

cosmetic surgery turkey

(PatrickMen, 26. 4. 2022 4:18)


Plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgery treat congenital and acquired aesthetic, shape, and functional disorders. Specialist plastic surgeons meet the requirements of the branch. Cosmetic surgery in Turkey includes plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgical operations.
if there's anything else that you need you can write me.
thanks in advance for your services

카지노사이트

(Billyintah, 26. 4. 2022 2:00)


카지노사이트

choangvip

(Howardcap, 26. 4. 2022 0:31)


Choang Club – Cổng game Slot đổi thưởng bom tấn với tỷ lệ Nổ Hũ cực cao, làm giàu siêu tốc cho tất cả game thủ. Với giao diện ấn tượng cùng hệ thống game bài, game Slot đa dạng thì hệ thống nạp rút chuyên nghiệp, thanh khoản cực nhanh cũng tạo nên sức hút cho Choang Club.
ChoangVip đang có chương trình X3 nạp lần đầu. Nạp 100k nhận 300k Choáng.
ChoangVip đổi thẻ siêu tốc không cần duyệt.

cosmetic surgery turkey

(DarnellNiz, 25. 4. 2022 21:58)


Plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgery treat congenital and acquired aesthetic, shape, and functional disorders. Specialist plastic surgeons meet the requirements of the branch. Cosmetic surgery in Turkey includes plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgical operations.
if there's anything else that you need you can write me.
thanks in advance for your services

vardenafil

(comprar levitra, 25. 4. 2022 17:47)

Con menos frecuencia se da en enfermedades del cerebro, como Parkinson, Alzheimer, trombosis y embolias cerebrales.

noclegi w augustowie nad jeziorem

(PilooryCix, 25. 4. 2022 16:10)

<a href="https://www.noclegiiaugustow.online">www.noclegiiaugustow.online</a href> nocleg w augustowie
stx21

mobile bar

(LouisFed, 25. 4. 2022 13:52)

https://www.hudsontrailerco.com

best cosmetic surgery turkey

(AbdulNep, 25. 4. 2022 5:16)

https://estheticland.com/


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62

následující »