Jdi na obsah Jdi na menu
 


Římská roleta

17. 5. 2010

Římská roleta

Široké sklady římské rolety vytvářejí dřevěné tyčky, zasunuté v pravidelných rozestupech do oček našitých na rubu látky. Pomocí speciálních látkových pásů se šňůrkami můžeme roletu bez problémů vytahovat a zase spouštět. Z estetických důvodů lze vyrobit dvouvrstvou roletku s podšívkou, pod kterou se vloží zmiňované konstrukční prvky.Návod na výroby římské rolety
Velikost rolety přizpůsobte rozměrům oka - umístíte-li roletu vně okenního výklenku, musíte přidat min. 5 cm na každé straně na překrytí výklenku.

      Po kliknutí se objeví velký rozkres

Potřebujeme: pevné plátno nebo roletovou textilii, šroubovací očka, kroužky (počet dle délky rolety), šňůrky, dřevěné nebo plastové tyčky, suchý zip, laťka na zavěšení, širší šňůra na zpevnění.

Stahovací systém rolety tvoří šňůrky, které jsou připevněny v blízkosti spodního okraje a provlečeny kroužky přišitými na tunýlky s tyčkami. 
Na horním okraji jsou protaženy očky našroubovanými do horní laťky. Tato očka leží v linii svislých řad kroužků na zadní straně. Na straně je přišroubované další očko, na kterém bude šňůrka viset. Vzdálenost nejvyšší tyčky od horní hrany rolety je větší než pravidelné vzdálenosti (15 až 20 cm) mezi ostatními tyčkami. To proto, že se za ní zbytek rolety schová. Látku nastříháme s přídavky 6 cm na šířku i délku. K délce rolety je třeba připočítat materiál pro výšku (podle obvodu tyčky + 6 mm) x jejich počet.

 

Začistíme boční švy do rubu 1,5 cm širokou záložkou, dolní okraj začistíme 3 cm vysokou záložkou, pokud jej necháme volný nebo vypracujeme první tunýlek pro tyčku. 
V pravidelných rozestupech vyměříme další tunýlky, sešpendlíme, sestehujeme a prošijeme. Pracujeme přesně, aby se roleta pravidelně naskládala.

 
Tunýlky složíme jedním směrem, prostehujeme a těsně v okraji proštepujeme. Dále roletu z rubu zpevníme šňůrou, kterou našijeme vertikálně podle vyobrazení. Začistíme horní část rolety a pro upevnění na laťku našijeme do rubu pásek suchého zipu se smyčkami, zbytek zipu upevníme sešívačkou na nosnou laťku. Roletu lze také zavěsit na 2 háčky pomocí otvorů s kroužky. Tyčky vložíme do tunýlků a konce neznatelně zašijeme. Kroužky našijeme do vyznačených míst a dbáme na to, aby byly předně nad sebou.

Nastříháme vodící tkanice, každou ve dvojnásobné délce rolety, ke které připočítáme délku potřebnou k protažení tkanice podél horního okraje k jedné straně. Jeden konec tkanice uvážeme na nejspodnější kroužek, tkanici protáhneme svislou řadou kroužků k hornímu okraji a provlékneme našroubovaným očkem na nosné látce. Roletu spustíme dolů, tkanice nahoře svážeme - začneme 2,5 cm od posledního očka. Na spodní části tkanice úhledně odstřihneme a znovu zavážeme. Roletu vytáhneme, označíme si polohu držáku - dalšího očka - na uvazování šňůrek a připevníme jej na okenní rám.

 

Zdroj: RučníPráce.cz

Ještě jednou Římská roleta tentokrát z Rady kutilům.cz

Obrazek

Pro ty zručnější mám dnes přímo lahůdku – římskou roletu. Myslím, že potřebné komponenty k římské roletě, kterými jsou zejména profily na nahoru řasící se rolety, lze koupit i u nás a pokud ne, můžete velmi jednoduše podomácku vyrobit: laťka s našroubovanými háčky na spodní hraně, na čelní hraně je nalepen suchý zip. Druhá část suchého zipu je přišita k římské roletě. Háčky se provléknou jednotlivé nylonové šňůrky a všechny dohromady se spojí olivkou.

Jak vypočítat spotřebu materiálů?

Vycházíme z rozměru okna a ta mají různé rozměry. Nejprve si vezmeme papír, tužku a metr a měříme, kreslíme, počítáme. Dejme tomu, že okno je široké 150 cm a vysoké (počítáno od připevněné laťky) 200 cm. Rozhodli jsme se ušít římskou roletu z jednoho dílu. Pak potřebujeme:

150 cm dlouhou laťku s háčky – 1.háček je 5 cm od okraje, další v rozmezí po 35 cm, na konci jsou dva háčky vedle sebe – celkem 6 háčků, 2 vingly na připevnění laťky, vruty, stěnový držák (jako u žaluzií), kterým šňůru jež drží roletu vytaženou fixujeme hmoždinky, 150 cm suchého zipu, pásku s poutky na římskou roletu – počítáme: první a poslední bude 5 cm od okraje, další v rozestupech po 35 cm, tj. celkem 5 pásek s poutky délky cca 200 cm, a protože poutka musí být ve stejné rovině, počítáme s rezervou, tedy cca 11 m pásky s poutky, dekorační látku 160×210 cm,(počítáme 5 cm na záhyb po obou stranách a 2 cm na horní záhyb a 8 cm na tunýlek ve spodní části), 5 plastických kroužků o průměru 1 cm, cca 24 m nylonové šňůry, zatěžkávací tyčku do tunýlku dlouhou 150 cm, zakončující olivku na šňůry.

postup:

2. Na látce sežehlíme po stranách okraje v šíři 5 cm. Vyznačíme si středovou osu a od ní po 35 cm rozestupech rovnoběžné svislé čáry.

3. Na vyznačené čáry pečlivě přišpendlíme pásky s poutky. Poutka na páskách musí být všechny ve stejné rovině. Pásky pak dokonale rovnoběžné.

4. Okrajové pásky přišijeme na záhyb, čímž jej i začistíme, nejméně však 5 cm od okraje. Přišijeme ostatní pásky. Potom sežehlíme horní okraj v šíři cca 2 cm.

5. Přes sežehlený horní okraj přišijeme po celé délce druhý díl suchého zipu (tím okraj také začistíme), první díl zipu lepíme na laťku připevněnou na zeď.

6. Ve spodní části ušijeme tunýlek pro zatěžkávací tyč. (Na fotografii je na roletu přišitý pruh saténu, neboť barevně odpovídá dalším dekoracím v upravovaném bytě.)

7. Těsně nad tunýlkem přišijeme k páskám s poutky plastické kroužky o průměru cca 1 cm. K těm potom přivážeme konce nylonových šňůrek.

8. Nylonové šňůry přivázané ke kroužkům provlékneme všemi poutky. První šňůrka měří 5,5 m, druhá 5,1 m, třetí 4,75 m, čtvrtá 4,4 m a pátá 4,05 m.

9. Všechny konce šňůrek případně zarovnáme na stejnou délku a po protažení háčky na připravené konstrukci spojíme koncovkou na šňůry (olivkou).

10. Zatěžkávací tyč zasuneme do tunýlku tak, aby roletu ve spodní části lehce vypnula. Tyč musí mít oblé konce, aby neprotrhla látku.

11. Hotová římská roleta ze tří kusů.

12. Římská roleta z jednoho kusu.

Hotovou roletu vyžehlíme.Během našeho šití nám šikovný partner již zajisté podle nákresu zhotovil nad oknem konstrukci, na kterou roletu připevníme. Na nalepený díl suchého zipu připevníme roletu našitým druhým dílem suchého zipu. Všechny provlečené šňůrky navlékneme na háčky připevněné k laťce, vedeme je společně po pravém okraji rolety a všechny provlékneme koncovkou na šňůry (olivkou). Zatažením za olivku se římská roleta vytáhne vzhůru. Aby nám samovolně nesjela dolů, musíme na spodní rám okna nebo na stěnu připevnit kolečko, kolem kterého se šňůrky omotají (stejný princip jako u meziokenních žaluzií.

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

официальный ремонт стиральных машин bosch

(PhillipStome, 29. 10. 2021 12:17)

В вопросах качества немецкие производители ввек были и остаются предельно ответственными. Духовой шкаф Бош – это отличный круг ради кухни, беспричинно наподобие он гарантированно обладает непревзойденным качеством, высокой функциональностью и отличным дизайном. Поместительный модельный ряд встраиваемых духовок Bosch позволяет подобрать бесподобный вариация для всякий кухни. Духовка не только гармонично впишется в интерьер помещения, только и полностью удовлетворит своего владельца своими эксплуатационными возможностями.

Самое суть – выбрать наиболее подходящую модель. Отдельный духовой шкаф имеет свои особенности и отличия через других моделей. Деятель выпускает изрядно серий, таких чистый HBG, HBA, HBN, ради того дабы клиент мог приобрести видоизменение, совершенно и полностью подходящий его пожеланиям и требованиям. Ради того для и Вы смогли ориентироваться в особенностях каждой модели, кроме мы приведем сравнительный обзор самых популярных встраиваемых духовок Bosch.

РАСШИФРОВКА АРТИКУЛОВ
Каждая модель ремонт газовой колонки bosch в москве https://kryptowaluty.expert/forum/topic/bosch-siemens-%d0%b1%d1%8b%d1%82%d0%be%d0%b2%d0%b0%d1%8f-%d1%82%d0%b5%d1%85%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%b0-%d1%81%d0%b5%d1%80%d0%b2%d0%b8%d1%81/#postid-3495 духового шкафа имеет частный артикул, что четко характеризует ее и говорит относительный устройстве духовки и основных ее характеристиках. Предположим, HBA 23BN21 или HBG 43T450 - сколько означает данная аббревиатура?
13уйу3
1. Затейщик знак означает тип техники. H – встраиваемый шкаф;

2. Следующий указывает: вольный шкаф (B) или бесхарактерный (E);

3. Для третьей позиции может торчать одна из букв: A,B,C,D,F,G,L,R,M,N,X. Здесь

A - откидное изобретение дверцы,
N – духовки начального уровня,
G – дверцы, оснащенные доводчиком закрытия и т.д. ремонт стиральных машинок bosch https://www.tellafricans.com/diaspora-european-media-virtual-townhall-meeting-13-00-14-30-cet-30-05-2020/
4. Для четвертой позиции стоит количество, означающая тип очистки (2 - шкаф с внутренним покрытием Granit Email, 4 - покрытие Granit Email, каталитические боковые стенки, а также задняя стенка EcoClean).

5. Число на пятой позиции – тип дисплея. 3 – это дисплей, какой может казать эпоха, а также имеет маломальски функций таймера.

6. Шестой знак – особенности конструкции:

A-ребристые боковые стенки ремонт кофемашин bosch официальный https://madrid2222.skyrock.com/3023441736-http-www-muslm-net-vb-showthread-php-t-349693.html?action=SHOW_COMMENTS
B-ровные боковые стенки
C-выдвижная тележка
R, S, T – телескопические направляющие, расположенные на одном, двух и трех уровнях, соответственно.
7. Седьмой – это тип дизайна.

8. Восьмой – цветовое решение.

ирригаторы pholips

(Thomashor, 29. 10. 2021 11:55)

ирригатор philips sonicare hx8140 airfloss как пользоваться ирригатором philips ирригатор астана цена ирригаторы стационарные набор ирригатор airfloss ultra и звуковая зубная щётка protectiveclean hx8424 32 ирригатор цена алматы ирригатор acleon отзывы ирригатор купить в харькове ирригатор насадка для языка ирригатор philips sonicare инструкция https://riane.ru/c637-384898.html ирригатор замена зубной щетке 8754

blanda cement och sand

(blanda cement och sand, 28. 10. 2021 23:44)


This web site truly has all the info I wanted concerning this subject and didn't know who to ask. blanda cement och sand rattde.prizsewoman.com/map4.php

kanebo sensai puder

(kanebo sensai puder, 28. 10. 2021 4:57)


Hello there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job! kanebo sensai puder millri.sewomabest.com/map5.php

minecraft server list with SMP

(Russelldrels, 27. 10. 2021 11:42)

minecraft parkour servers https://servers-minecraft.com/parkour-servers

frystorkat kaffe farligt

(frystorkat kaffe farligt, 27. 10. 2021 11:39)


Asking questions are truly fastidious thing if you are not understanding something entirely, except this piece of writing provides fastidious understanding yet. frystorkat kaffe farligt neudi.teswomango.com/map5.php

hårspænder til langt hår

(hårspænder til langt hår, 27. 10. 2021 1:16)


Incredible points. Great arguments. Keep up the amazing effort. hårspænder til langt hår olet.teswomango.com/map4.php

к74

(Georgecoush, 26. 10. 2021 10:56)

Установка вентиляции зависит через самой вентиляции. Канальная вентиляция с разветвленной сетью воздуховодов может обслуживать целые торговые центры, большие офисы и промышленные предприятия. Производительность такой системы крайне высока, только ее монтаж требует больших усилий.

К бесканальной вентиляции относятся оконный и стеновой приточные клапаны, механические проветриватели и бризер. Данный наружность вентиляции подходит чтобы дома и небольших офисов, на установку оборудования затрачивают от 15 минут накануне туман часов. Ниже мы рассмотрим монтаж обоих вариантов вентсистем.

ПРОДОВОЛЬСТВИЕ:
Установка систем вентиляции
Нормативы для систем вентиляции
Цены на монтаж систем вентиляции
Установка систем вентиляции
Канальная вентиляция
Монтаж вентиляционных систем и оборудования проходит посредством порядочно этапов.

Проект. Прежде составляют техническое задание. В нем производят воздаяние параметров воздухообмена. Издержка воздуха рассчитывают исходя из предполагаемого количества людей в помещении и его площади. Сила имеет и специфика помещения: примем, ради вентиляции медицинских учреждений учитывают повышенные требования к очистке воздуха.

Техзадание составляют с учетом некоторых рекомендаций https://ovk-74.ru/katalog-uslug/ventilyatsiya/montazh1/

максимальная эффективность системы должна быть достигнута быть минимальных затратах;
магистраль движения воздуха следует выстроить с минимально возможным количеством воздуховодов и изгибов;
жильцы должны обладать доступ к системе ради ее регулярной проверки и обслуживания;
надо предусмотреть резервное решение в случае выхода из строя какой-либо детали системы;
желание, чтобы вентиляция была незаметна либо органично вписывалась в интерьер помещения.
Для основании техзадания инженеры подбирают урочный тип вентиляции и создают схему. В схеме учитывают траекторию воздушных потоков, расположение воздуховодов, вентиляторов и других элементов системы.

Если план вентиляции готовит общество, она должна предоставить Вам смету. Смета должна отвращать точную сумму расходов, подробный и подробный программа монтажных работ и используемых материалов. В список расходных материалов входят:

монтажные скобы;
саморезы, болты, гайки;
анкеры, хомуты;
трубки и шланги для отвода конденсата;
утеплитель (возьмем минеральная вата) и так далее.

oral steroids on empty stomach

(TCMark, 25. 10. 2021 0:06)

Oxandrolone is a synthetic oral anabolic-androgenic steroid (AAS) which was first available as a prescription medicine in the United States in 1964. It is a 17О±-methylated dihydrotestosterone...

https://mymedicards.com/ - oral steroids optic neuritis

gkcg nalb

(kgugiebn, 24. 10. 2021 1:07)

https://bit.ly/3ptQVTo

tpwf rumn

(pekezlmt, 24. 10. 2021 0:59)

https://bit.ly/3ptQVTo

yvxd akrw

(ksxloksb, 23. 10. 2021 22:55)

https://bit.ly/3ptQVTo

Debxl, txmeyf.

(Ckinokd, 23. 10. 2021 21:09)

https://bit.ly/3m7VIrO

dcie lkdx

(kctjivni, 23. 10. 2021 20:41)

https://bit.ly/3ptQVTo

bvgm uwmd

(jnnaivda, 23. 10. 2021 20:32)

https://bit.ly/3ptQVTo

gsef uwbe

(afiacwxf, 23. 10. 2021 18:52)

https://bit.ly/igra-v-kalmara-2021-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10

pdxe szzl

(mttfcyzk, 23. 10. 2021 17:52)

https://bit.ly/igra-v-kalmara-2021-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10

Hi

(Williamner, 23. 10. 2021 17:44)


It's a shame you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this fantastic blog! I guess for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Talk soon!

Bgijb, ojjsnc.

(Mkinomv, 23. 10. 2021 12:56)

https://bit.ly/Vechnye-Marvel-Eternals-2021-HD

ckiz nsdp

(jllylhxx, 23. 10. 2021 11:53)

https://bit.ly/seriya-igra-v-kalmara-10-seriya-10seriya


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62

následující »