Jdi na obsah Jdi na menu
 


Římská roleta

17. 5. 2010

Římská roleta

Široké sklady římské rolety vytvářejí dřevěné tyčky, zasunuté v pravidelných rozestupech do oček našitých na rubu látky. Pomocí speciálních látkových pásů se šňůrkami můžeme roletu bez problémů vytahovat a zase spouštět. Z estetických důvodů lze vyrobit dvouvrstvou roletku s podšívkou, pod kterou se vloží zmiňované konstrukční prvky.Návod na výroby římské rolety
Velikost rolety přizpůsobte rozměrům oka - umístíte-li roletu vně okenního výklenku, musíte přidat min. 5 cm na každé straně na překrytí výklenku.

      Po kliknutí se objeví velký rozkres

Potřebujeme: pevné plátno nebo roletovou textilii, šroubovací očka, kroužky (počet dle délky rolety), šňůrky, dřevěné nebo plastové tyčky, suchý zip, laťka na zavěšení, širší šňůra na zpevnění.

Stahovací systém rolety tvoří šňůrky, které jsou připevněny v blízkosti spodního okraje a provlečeny kroužky přišitými na tunýlky s tyčkami. 
Na horním okraji jsou protaženy očky našroubovanými do horní laťky. Tato očka leží v linii svislých řad kroužků na zadní straně. Na straně je přišroubované další očko, na kterém bude šňůrka viset. Vzdálenost nejvyšší tyčky od horní hrany rolety je větší než pravidelné vzdálenosti (15 až 20 cm) mezi ostatními tyčkami. To proto, že se za ní zbytek rolety schová. Látku nastříháme s přídavky 6 cm na šířku i délku. K délce rolety je třeba připočítat materiál pro výšku (podle obvodu tyčky + 6 mm) x jejich počet.

 

Začistíme boční švy do rubu 1,5 cm širokou záložkou, dolní okraj začistíme 3 cm vysokou záložkou, pokud jej necháme volný nebo vypracujeme první tunýlek pro tyčku. 
V pravidelných rozestupech vyměříme další tunýlky, sešpendlíme, sestehujeme a prošijeme. Pracujeme přesně, aby se roleta pravidelně naskládala.

 
Tunýlky složíme jedním směrem, prostehujeme a těsně v okraji proštepujeme. Dále roletu z rubu zpevníme šňůrou, kterou našijeme vertikálně podle vyobrazení. Začistíme horní část rolety a pro upevnění na laťku našijeme do rubu pásek suchého zipu se smyčkami, zbytek zipu upevníme sešívačkou na nosnou laťku. Roletu lze také zavěsit na 2 háčky pomocí otvorů s kroužky. Tyčky vložíme do tunýlků a konce neznatelně zašijeme. Kroužky našijeme do vyznačených míst a dbáme na to, aby byly předně nad sebou.

Nastříháme vodící tkanice, každou ve dvojnásobné délce rolety, ke které připočítáme délku potřebnou k protažení tkanice podél horního okraje k jedné straně. Jeden konec tkanice uvážeme na nejspodnější kroužek, tkanici protáhneme svislou řadou kroužků k hornímu okraji a provlékneme našroubovaným očkem na nosné látce. Roletu spustíme dolů, tkanice nahoře svážeme - začneme 2,5 cm od posledního očka. Na spodní části tkanice úhledně odstřihneme a znovu zavážeme. Roletu vytáhneme, označíme si polohu držáku - dalšího očka - na uvazování šňůrek a připevníme jej na okenní rám.

 

Zdroj: RučníPráce.cz

Ještě jednou Římská roleta tentokrát z Rady kutilům.cz

Obrazek

Pro ty zručnější mám dnes přímo lahůdku – římskou roletu. Myslím, že potřebné komponenty k římské roletě, kterými jsou zejména profily na nahoru řasící se rolety, lze koupit i u nás a pokud ne, můžete velmi jednoduše podomácku vyrobit: laťka s našroubovanými háčky na spodní hraně, na čelní hraně je nalepen suchý zip. Druhá část suchého zipu je přišita k římské roletě. Háčky se provléknou jednotlivé nylonové šňůrky a všechny dohromady se spojí olivkou.

Jak vypočítat spotřebu materiálů?

Vycházíme z rozměru okna a ta mají různé rozměry. Nejprve si vezmeme papír, tužku a metr a měříme, kreslíme, počítáme. Dejme tomu, že okno je široké 150 cm a vysoké (počítáno od připevněné laťky) 200 cm. Rozhodli jsme se ušít římskou roletu z jednoho dílu. Pak potřebujeme:

150 cm dlouhou laťku s háčky – 1.háček je 5 cm od okraje, další v rozmezí po 35 cm, na konci jsou dva háčky vedle sebe – celkem 6 háčků, 2 vingly na připevnění laťky, vruty, stěnový držák (jako u žaluzií), kterým šňůru jež drží roletu vytaženou fixujeme hmoždinky, 150 cm suchého zipu, pásku s poutky na římskou roletu – počítáme: první a poslední bude 5 cm od okraje, další v rozestupech po 35 cm, tj. celkem 5 pásek s poutky délky cca 200 cm, a protože poutka musí být ve stejné rovině, počítáme s rezervou, tedy cca 11 m pásky s poutky, dekorační látku 160×210 cm,(počítáme 5 cm na záhyb po obou stranách a 2 cm na horní záhyb a 8 cm na tunýlek ve spodní části), 5 plastických kroužků o průměru 1 cm, cca 24 m nylonové šňůry, zatěžkávací tyčku do tunýlku dlouhou 150 cm, zakončující olivku na šňůry.

postup:

2. Na látce sežehlíme po stranách okraje v šíři 5 cm. Vyznačíme si středovou osu a od ní po 35 cm rozestupech rovnoběžné svislé čáry.

3. Na vyznačené čáry pečlivě přišpendlíme pásky s poutky. Poutka na páskách musí být všechny ve stejné rovině. Pásky pak dokonale rovnoběžné.

4. Okrajové pásky přišijeme na záhyb, čímž jej i začistíme, nejméně však 5 cm od okraje. Přišijeme ostatní pásky. Potom sežehlíme horní okraj v šíři cca 2 cm.

5. Přes sežehlený horní okraj přišijeme po celé délce druhý díl suchého zipu (tím okraj také začistíme), první díl zipu lepíme na laťku připevněnou na zeď.

6. Ve spodní části ušijeme tunýlek pro zatěžkávací tyč. (Na fotografii je na roletu přišitý pruh saténu, neboť barevně odpovídá dalším dekoracím v upravovaném bytě.)

7. Těsně nad tunýlkem přišijeme k páskám s poutky plastické kroužky o průměru cca 1 cm. K těm potom přivážeme konce nylonových šňůrek.

8. Nylonové šňůry přivázané ke kroužkům provlékneme všemi poutky. První šňůrka měří 5,5 m, druhá 5,1 m, třetí 4,75 m, čtvrtá 4,4 m a pátá 4,05 m.

9. Všechny konce šňůrek případně zarovnáme na stejnou délku a po protažení háčky na připravené konstrukci spojíme koncovkou na šňůry (olivkou).

10. Zatěžkávací tyč zasuneme do tunýlku tak, aby roletu ve spodní části lehce vypnula. Tyč musí mít oblé konce, aby neprotrhla látku.

11. Hotová římská roleta ze tří kusů.

12. Římská roleta z jednoho kusu.

Hotovou roletu vyžehlíme.Během našeho šití nám šikovný partner již zajisté podle nákresu zhotovil nad oknem konstrukci, na kterou roletu připevníme. Na nalepený díl suchého zipu připevníme roletu našitým druhým dílem suchého zipu. Všechny provlečené šňůrky navlékneme na háčky připevněné k laťce, vedeme je společně po pravém okraji rolety a všechny provlékneme koncovkou na šňůry (olivkou). Zatažením za olivku se římská roleta vytáhne vzhůru. Aby nám samovolně nesjela dolů, musíme na spodní rám okna nebo na stěnu připevnit kolečko, kolem kterého se šňůrky omotají (stejný princip jako u meziokenních žaluzií.

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Freebie monetary techniques

(Davidjob, 3. 7. 2022 22:01)

You are simply exhausted of working so hard for the small benefit you get. You want you can have your freedom back and also do what you desire to do when you wish to do it.

But what can occur if you do not make the choice to change? You won't be able to up your life. Your desires will never happen.

The moment is now for you to have control of your very own financial success. Own your own life as well as stop living like a victim to economy with our totally free guidebook. Get started right away and figure out how simple it may be to enjoy the way of life that you are entitled to.

Check it out, it's totally no cost >>> https://4dct.short.gy/billions.financial_guide_ <<<

lhz69wcyx92ifxnxlf

(Elania, 2. 7. 2022 0:03)

invokana diabetes pill https://invokana.beauty/ invokana 300 mg pill

百家樂

(RichardKix, 1. 7. 2022 10:13)


百家樂

百家樂

(RichardKix, 28. 6. 2022 20:00)


百家樂

百家樂

(RichardKix, 27. 6. 2022 21:20)


百家樂

Выкуп автомобилей Donkervoort в СПБ

(Andrewtag, 27. 6. 2022 7:06)

https://vukypavto.ru/ - Быстрый выкуп отечественных машин марки Hennessey модели Riviera, 1985 года выпуска, тип кузова компактвэн с объемом двигателя 2965 коробка передач механическая в Петербурге.

We are seeking new staff member [WORK DEAL]

(Nathantibra, 26. 6. 2022 0:22)

Our organization is expanding so we remain in the need for more remote employees.

What you will be doing: As a live conversation aide you will certainly be paid to respond to live conversation messages on a company's website or social networks accounts.

This consists of:

- answering customer inquiries,
- offering sales web links,
- and also providing discount rates.

Complete training is provided so you do not need any kind of previous relevant experience. Contract size: No fixed period

Price: $0.50 for every min ($ 30 per hour).

Skills/background required:.
- Should have a machine able to accessibility social media sites as well as website chat functions (Phone/Tablet/Laptop).
- Be able to function independently.
- Ability to carefully follow given steps as well as guidelines.

Dependable internet connection.

Hrs per : Flexible.

Place: Remote work online (favored).

To find out more: https://4dct.short.gy/gorgeous.social_jobs

Have a great day,
Nathan

Выкуп автомобилей Автокам в СПБ

(Andrewtag, 25. 6. 2022 17:26)

https://vukypavto.ru/ - Выкуп авто лизинговых машин марки Vauxhall модели Jeep 2500, 1936 года выпуска, тип кузова универсал 5 дв. с объемом двигателя 1083 коробка передач робот в СПб.

Test, just a test

(Richardduawn, 25. 6. 2022 14:28)https://mixfilesmaker.com/

velo

(velolSem, 25. 6. 2022 6:49)

Good Morning!

Eoh 1 Grqb Gl

(CvqBMFU, 23. 6. 2022 23:01)

https://topregabalin200.top

Christmas four Guitar Quartet Italian

(Herbertdef, 23. 6. 2022 3:39)

https://replit.com/@BooksLib/Download-GUIDES-ON-HOW-TO-PUBLIC-eBOOK-ON-AMAZON-Epub
https://replit.com/@BooksLibs/Download-Summary-Of-The-Hotel-Nantucket-Kindle-Edition-by
https://replit.com/@BooksLibs/Download-We-passed-the-Setting-Sun-4-Epub
https://replit.com/@BooksLib/Download-The-faint-Epub-10
https://replit.com/@BooksLib/Download-Loves-Labours-Lost-Finest-Illustration-Epub
https://replit.com/@BooksLibs/Download-Pride-Epub
https://replit.com/@BooksLib/Download-The-close-moments-that-we-shared-4-Epub
https://replit.com/@BooksLibs/Download-Romeo-and-Juliet-Epub-16
https://replit.com/@BooksLibs/Download-Macrame-Instruction-and-Simple-Ideas-Detail-Guidel
https://replit.com/@BooksLib/Download-At-night-upon-my-pillow-lie-20-Epub
https://replit.com/@BooksLib/Download-Summary-Of-Sea-Of-Tranquility-by-Emily-St-John-Man
https://replit.com/@BooksLibs/Download-A-Midsummer-Nights-Dream-Finest-Illustration-E
https://replit.com/@BooksLibs/Download-EVERY-DOG-IN-THE-STREET-LOVES-ME-How-To-Meet-Any
https://replit.com/@BooksLibs/Download-Rough-Pencils-100-Quick-Drawings-Straight-from-the
https://replit.com/@BooksLib/Download-Cloghan-Castle-In-County-Offaly-Exploring-The-Hist


https://articlepedia.xyz/after-rain-number-zarina-holmes/
https://www.geany.org/p/3nDfT/
https://pasteio.com/xQeIftd4F8jT
https://paste2.org/tJzbBsFL
https://pastelink.net/8achyrkz

FluxoMed

(F-Exina, 23. 6. 2022 0:41)


Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I'll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.

Импортное таможенное оформление

(uttelm, 22. 6. 2022 17:10)

В настоящее время вполне трудно оценить то достоинство, которое выделено в экономике стран таможенного союза такому государству как Китай. И это совершенно неудивительно, учитывая, прежде всего, соседство с Китаем, во-вторых, широкие экономические отношения, так как ни для кого не секрет, что импорт грузов из Китая https://ved-line.ru является предельно нужной и популярной услугой. В частности, на сегодня российско-китайский товарооборот является в среднем 100-107 миллиардов долларов. В связи с этим основная задача для Российской Федерации заключается в том, чтобы добавить и правильным содержанием и соответственно, применимыми действиями принятого кабинетом стран курса, нацеленного на равноправное, а, решающее, искреннее партнерство.

w88

(Horacenib, 18. 6. 2022 17:39)


w88

goodly

(Edwardwew, 18. 6. 2022 15:44)

They’re written in countless books and passed down as folk wisdom.
https://stboger9.com/
Brevity is the key.
It reminds us to take precautionary measures, so we don’t end up with bad results.
Thomas Jefferson also mirrored this general idea when he said, I find that the harder I work, the more luck I seem to have.
He once stated, It is better to be alone than in bad company.
One of his most notable is, An ounce of prevention is worth a pound of cure.
The Purpose & Function of Aphorism
Then use it as a guideline to stay focused on your general theme.
Don’t judge a book by its cover.
Now that we’ve covered the aphorism definition, are you ready for more examples.
You get up and keep trying.
Luke’s having a tough time, and he’s discouraged.
Yup, you guessed it.
Yup, he was reminding Philadelphians that preventing fires is better than fighting them.
Another memorable aphorism is, An apple a day keeps the doctor away.
You’re prepared to use these handy little sayings to make your prose more relatable.

UICELL

(DavidseW, 18. 6. 2022 11:33)


UICELL Conference Proceeding is published by University of Muhammadiyah Prof. DR. HAMKA (UHAMKA). p-ISSN: 2615-4269; e-ISSN: 2615-2576. It includes all papers presented at UICELL Conference. The articles in this electronic proceeding may have different format from the print versions. Each of the article is subject to minor spelling and grammatical error. Article copyright (c) rests on the authors

XEvil 5.0: Nejlepší program pro řešení captcha je nyní k dispozici !!!

(Ritateexia946, 18. 6. 2022 10:40)

XEvil 5.0 automaticky řeší většinu druhů captchas,
Včetně takového typu captcha: ReCaptcha v.2, ReCaptcha-3, Hotmail, Google, Solve Media, BitcoinFaucet, Steam, +12k
+ hCaptcha podporováno v novém XEvil 6.0! Stačí vyhledat XEvil 6.0 na YouTube

Máte zájem? Jen google XEvil 6.0
P.S. Zdarma XEvil Demo je k dispozici !!!

Taky, do 20. června je k dispozici Obrovská sleva: -30%!

XEvil.Net

Zkontrolujte nové video na YouTube:
"XEvil 6.0 <Beta>1] + XRumer multhithreading hCaptcha test"

UICELL

(DavidseW, 17. 6. 2022 15:10)


UICELL Conference Proceeding is published by University of Muhammadiyah Prof. DR. HAMKA (UHAMKA). p-ISSN: 2615-4269; e-ISSN: 2615-2576. It includes all papers presented at UICELL Conference. The articles in this electronic proceeding may have different format from the print versions. Each of the article is subject to minor spelling and grammatical error. Article copyright (c) rests on the authors

Микрокредит

(Horacenib, 16. 6. 2022 18:03)

https://vzyat-credit-online.com/
Микрокредит срочно онлайн! Без справок и проверок! Зачисление на карту за 5 мин!


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65

následující »