Jdi na obsah Jdi na menu
 


SpaceMonger: Co vám nejvíc užírá místo na disku?

 
Občas se zdá, že ať už máte jakkoliv velký disk, jeho kompletní zaplnění na sebe nenechá dlouho čekat. Jak pak z přehršle souborů spolehlivě vybrat ty, které zabírají nejvíc místa?

Problémem univerzálních čisticích nástrojů je jejich zaměření na automaticky nepotřebné soubory – dočasná data Windows, průběžné soubory jednotlivých programů, bobtnající body obnovení a další. I když tato data automatickým čištěním odstraníte, stále se po disku mohou povalovat obrovské soubory, které se ale mezi tisícovkami nebo desetitisíci ostatních ztratí.

Jednou z variant, kterou řada uživatelů v takovém případě volí, je vyhledání (například v Total Commanderu) souborů, které mají velikost větší než přesně stanovená hranice. Alternativně lze nalézt i duplicitní soubory. Stále však nezískáte detailní přehled o rozložení velikosti jednotlivých složek a v nich obsažených souborů, abyste mohli sami provést radikálnější řez. Právě v tento okamžik přichází na scénu praktický pomocník SpaceMonger.

 Stahujte kliknitím na:

 SpaceMonger 1.40 Licence: freeware, 103 kB
Autor: Sean Werkema
Web programu: www.werkema.com

 

 

Původní verze 1.4.0 programu SpaceMonger je dostupná zdarma v rámci freewarové licence, právě tu vám na našem webu GigaMania.cz servírujeme. Sice již nenabízí oficiální technickou podporu, nicméně při základním použití se od novější, avšak placené verze z pohledu uživatele příliš neliší. Výhodou tohoto programu je také možnost přímého spuštění bez nutnosti instalace.


Zobrazení složky Program Files po jejím přiblížení. Na první pohled je možné rozpoznat, které podsložky obsahují největší množství dat

Po spuštění programu klepněte na tlačítko Open, čímž se otevře dialog s výběrem dostupných diskových jednotek. Nejčastěji je zapotřebí protřídit systémovou jednotky, typicky tedy C:, nicméně vybrat můžete libovolnou jinou. SpaceMonger poté analyzuje obsah, přičemž kromě jiného zjistí velikost jednotlivých souborů. Na závěr je vám nabídnuto grafické zobrazení obsazení disku. Vyznáte se v něm následovně:

  • Jednotlivá pole odpovídají složkám, je přitom dodrženo jejich vnoření.
  • Čím větší pole, tím více místa daná složka na disku zabírá.
  • Objemné soubory jsou zobrazeny přímo jako samostatná pole, doplňuje je jejich velikost.

Klepnutím pravým tlačítkem na zobrazenou položku můžete z místní nabídky vybrat příkaz Zoom In a Zoom Out, čímž se zobrazí/skryjí další detaily a změní se zobrazení grafického výpisu (alternativně poslouží i poklepání levým tlačítkem myši). K dispozici máte také možnost otevření nebo spuštění (Run/Open) nebo vypsání vlastností souboru podobně, jako byste tak učinili v Průzkumníku Windows (Properties). Jakmile odhalíte největší žrouty pevného místa na disku, smažte je příkazem Delete.Místní nabídka nabízející možnosti práce s vybranou složkou

Tip navíc: grafické zobrazení souborů můžete změnit po stisknutí tlačítka Setup v sekci Display Colors. Ať už zvolíte jakékoliv zobrazení, tak nejen v programu SpaceMonger vždy pamatujte na to, že byste neměli mazat data bez předchozího rozmyšlení o jejich významu!

Zdroj: Jak na počítač.cz

Poznámka k článku: Vyzkoušela jsem hned. Podařilo se mi odstranit "zbytky" po Nortonu a Windows Live, které jsem odinstalovala dříve přes "Ovládací panely " a přesto na disku byly a zabíraly desítky MB. Mám starý notebook, kde mají oba disky jen po 30GB a tím mi to moc pomohlo. Doporučuji takovým "mírně poučeným" uživatelům počítače, kterým jsem i já.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář