Jdi na obsah Jdi na menu
 


Grilovaná Pražma

Pražma královská na grilu s bylinkovým pestem a italskou večkou

Na 1 až 2 porce budete potřebovat: 1 Pražmu královskou (1 kg cca 170 Kč), drcenou mořskou sůl, pepř – ideálně bílý z mlýnku, snítku tymiánu, snítku rozmarýnu, čerstvý citron.

Postup: Rybu omyjete, rozevřete a uvnitř okořeníte solí, pepřem, tymiánem, rozmarýnem a citronovou šťávou. Zvenku osolíte a opepříte. Celou rybu pak položíte na gril, spíše na stranu, aby nebyla v úplném žáru. Maso se zatáhne po obou stranách, z každé strany asi 2 minuty. Pak ideálně přiklopíte poklopem a necháte 7 a 7 minut pořádně progrilovat.

Tip šéfkuchaře: Když dáte pangasia na gril, přilepí se vám na mřížku a rozpadne se. Pokud tedy zvolíte tuto rybu, dejte ji na pečicí papír, který předem pokapete olivovým olejem. Místo pražmy se tímto způsobem dá dělat třeba i pstruh. Za zkoušku stojí i mořský vlk.

Podle videa pak hotovou rybu naporcujete na filety, polijete připraveným pestem a doplníte ciabatta bagetou, kterou jste si rozpekly v troubě nebo na grilu.

Recept na pesto: My jsme použili rukolové pesto. Na 100 gramů rukoly jsme dali 200 gramů kvalitního olivového oleje a 100 gramů parmezánu (vhodný je i sýr parmezánového typu, nejlepší je Parmigiano Reggiano), 50 gramů piniových oříšků, stroužek česneku, trochu soli, trochu bílého pepře a citronovou šťávu. Může se dát kapka vinného octa. Správně by se pesto mělo dělat ve hmoždíři, aby bylinky neztratily barvu a chuť. Můžete ho ale i mixovat, přičemž je potřeba ho při mixování zároveň i chladit. Takže ideálně si pod misku s pestem dát misku s ledem. Vysoké otáčky by mu nemusely dělat dobře. Pak jemné pesto dejte vychladnout. (Podle mé vlastní zkušenosti vydrží i týden.)

Pražma s pestem a v papilotě
Pražma s pestem a v papilotě
foto: Martin Remet Červený
 

Pražma v papilotě

Příprava pražmy v papilotě je stejná jako u předchozího receptu. Je to ovšem recept pro nás, co si držíme štíhlou linii. Ryba je krásně bílá a chutná jako dušená. Výhodou je, že vlastně děláme kompletní jídlo. Vybíráme ovšem menší ryby, protože jeden kus je na jednu porci. Budeme potřebovat alobal, který si několikrát přehneme a na něj pečicí papír. Na takto připravený obal položíme okořeněnou rybu a obložíme ji zeleninou dle vlastní chuti – lilek, paprika, okurka, cuketa, předvařené brambory, žampiony apod. Zeleninu osolíme a opepříme, vše pokapeme olejem a zabalíme přesně podle návodu ve videu. Vložíme opatrně na gril, opět ne do středu, kde je největší žár, ale do stran. Je třeba jednou otáčet, takže rybu uložíme pěkně přehybem dolů, aby později šťáva, kterou zelenina pustí, nevytékala. Grilujeme zakryté cca 20 minut.

Servírujeme na talíř. Dvěma vidličkami roztrhneme obal – pozor na unikající páru a naklánění se nad jídlo. Místo pražmy se hodí jakákoli ryba i filet z pangasia. Šéfkuchař doporučuje vyzkoušet tolstolobika (cca 120 Kč/kg), což je kaprovitá ryba s bílým masem – velmi tučná a nají se z ní více lidí.

Tak ať se vaše grilovací party podaří!

Autor článku

Michaela Čapková

Svérázná optimistka a ostřílená redaktorka, která se jen tak něčeho nezalekne a často si klade zdánlivě neuvěřitelné cíle. Její e-mail chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář