Jdi na obsah Jdi na menu
 


Houskové knedlíky

9. 6. 2010

Vlajkovou lodí klasické české kuchyně jsou houskové knedlíky, nic složitého, levné a vynikající.

S tím, co se dá koupit hotové se nedá srovnat, jak v chuti, tak i v ceně. Jak je dělám já:Obrazek


1kg hrubé mouky,3 žloutky (levná varianta - 1 vejce),1 droždí (ev.2 sáčky sušeného), 1/ 2 l vlažné vody, lžička soli, 3-4 ks pečiva - nakrájet na kostičky.

 


Do vlažné vody rozdrobím droždí a nechám tak tak 10 min. zmladit. Do mouky zamíchám sůl přidám žloutky (ev. 1 vejce) a zadělám těsto vlažnou vodou s droždím( můžete v hnětači nebo pekárně poloviční dávku). Těsto nesmí být příliš tuhé (ev. přidat trochu více vody). Dám do mísy, přikryji a nechám kynout, až je ho tak dvakrát tolik. Podle teploty v místnosti to trvá tak 1/2 - 1 hod.

Nakrájenou housku (rohlík) lehce osmažím na tuku (nemusí být) a zapracuji na desce do vykynutého těsta. Těsto je dobré nechat ještě chvíli odpočinout.Oddělím polovinu těsta a vytvaruji 2 šišky na první várku vaření. Podsypávám moukou, pokud se těsto lepí.

 

ObrazekObrazekVařím ve velkém hrnci v osolené vodě vždy dvě šišky - knedlíky opravdu hodně nabydou. Doba vaření 30 minut, v polovině vaření knedlíky obrátím vařečkou. Stále musí být hrnec přiklopený!

ObrazekPo 30 min. knedliky vyndám a hned propíchám po celé délce vidlicí. Buď se dají hned krájet (nití, kráječem na knedlíky), nebo nechat vystydnout v celku.Obrazek

 

Z kila mouky jsou 4 šišky knedlíků. Bez problémů vydrží několik dní zbylé v lednici, nebo ještě lépe - zabalit šišku do mikroténu a dát po vychladnutí zmrazit. Po rozmrazení a ohřátí jsou jako právě uvařené.

Celé to pořídíte za něco málo přes 20 korun, podle aktuálních cen surovin a trochu času a práce. To je cena jednoho kupovaného knedlíku - nesrovnatelné.

Nějak mi nevyšlo srovnat fotografie s textem, ale  jdou za sebou, tak jak postupuje práce.ObrazekObrazek -

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář