Jdi na obsah Jdi na menu
 


http://www.foodpoisonjournal.com/uploads/image/Tomatoes.jpg

Více smajlíků ke stažení

*** RAJČATA STERILOVANÁ ČERVENÁ ***

 

 

 

Nálev : buď spec.na rajčata : Koření : 1/4 lžíce oleje

Na 1 l – 0,85l vody (8,5 dcl) - pouze u dělených rajčat !!

0,05kg cukru (5dkg)

0,03kg soli (3dkg)

0,12 l octa (1,2 dcl)

nebo č. 2 , 3

1, vyzrálá, vybarvená ale pevná rajčata odstopkujeme a opereme.

2, vložíme do sklenic celá,nebo dělená na čtvrtky – viz.olej ! a zalijeme nálevem

3, Sterilujeme :

350 ml - 13 min. – 85 st.C

500 ml - 17 min. – 85 st.C

1 l - 20 min. – 85 st.C

5 l - 40 min. – 85 st.C

 

*** RAJČATA STERILOVANÁ VE VLASTNÍ ŠŤÁVĚ ***

 

 

Vybereme dobře vyzrálá rajčata menší velikosti, omyjeme je a srovnáme do sklenic. Mezery vyplníme stejně pěknými rajčaty nakrájenými na kousky.

Sklenice uzavřeme a

Sterilujeme :

30 min. – 90 st.C

 

*** RAJČATA VE SLANÉM NÁLEVU ***

 

 

Na 1 l vody – 20 g soli

Dobře vyzrálá rajčata omyjeme a srovnáme do sklenic. Zalijeme je vlažným roztokem, uzavřeme a sterilujeme

30 min. – 90 st.C.

Máme-li čas, můžeme rajčata spařit a oloupat. V zimě si ušetříme práci s lisováním polévek,omáček a masových šťáv, do kterých tuto konzervu používáme.

 

*** NEKOŘENĚNÝ RAJČATOVÝ PROTLAK ***

 

 

Na 1 kg protlaku asi 20 g soli a 25 g cukru – podle kyselosti rajčat.

Hodně vyzrálá rajčata omyjeme a opatrně zbavíme nakažených míst. Rozkrájíme je na menší kousky, maličko podlijeme (na 1 kg rajčat asi 1 dcl vody ),rozvaříme, prolisujeme a získaný protlak sváříme na polovinu.

Zahuštěný protlak odvážíme,přisolíme a přisladíme, není to však nutné,když pokrmy z něho připravené ochucujeme až při jejich přípravě. Protlak je výborný na polévky,omáčky i při přípravě masových šťáv.

Protlak zavařený bez soli a cukru můžeme použít i k dietním účelům.

Sterilujeme :

 

500 ml – 30 min. – 95 st.C

 

*** RAJČATOVÝ KEČUP ***

 

 

2 kg zralých i přezrálých rajčat, 250 g navinulých jablek, 300 g cibule, 1,5dc octa, 1/4 lžičky mleté skořice, asi 15 g soli, 1/2 lžičky mleté sladké papriky, na špičku nože mletých hřebíčků, 150 g cukru.

Oloupanou cibuli a omytá neloupaná rajčata a jablka nakrájíme na kousky,trochu podlijeme vodou a rozvaříme. Přilijeme ocet a ještě trochu povaříme.Potom prolisujeme a vaříme do zhoustnutí.

Během varu přidáme cukr,sůl a koření.

Ke konci varu kečup ochutnáme a podle potřeby chuť vyrovnáme přídavkem soli,cukru,nebo octa.

Horký kečup plníme do malých skleniček a

Sterilujeme :

20 min. - 85 st.C

 

9; 9; 

 

*** RAJČATOVÉ  LEČO ***

 

 

 

SLOŽENÍ je zhruba v tomto poměru :

- Rajčata    60 %  , Paprika    25 % ,  Cuketa    10 % ,  Cibule   5 % .

Dále Cukr - a toho dost !dle chuti,   Olej 750 ml ! , Slad.mletá paprika - 3 balení (40g) ,

Pálivá mletá paprika - 1 bal. , 1 feferonka (nemusí být) .

---  z tohoto množství jsem měl 25 sklenic 250 ml., nenapsal jsem si totiž váhu jednotlivých druhů zelenin a to mě mrzí, vím jen, že to byly výše uvedené poměry v procentech. RAJČAT MOHLO BÝT ASI 6 KG, ......                                                           viz OBRÁZEK

1.    Cibuli nakrájíme a osmažíme na oleji do skelnata , přidáme k ní asi 20 dkg cukru a jak ji odstavíme, tak v ní rozmícháme všechny Mleté papriky,co jsme si nachystali.

2.    Do hrnce dáme povařit rajčata (různě počtvrcená), Cuketu na kostky či pásky , zbytek oleje,co jsme nedal do cibulky (z celkového množství) , sůl , fefronku .

3.    Po povaření (asi 30 min) přidáme osmaženou cibulku se vším,co jsme do ní dali a opět asi 20 min. na mírném ohni mícháme. Papriku nakrájenou na pásky přidáme až teď a ještě asi 5 min. děláme.

4.    Dochutíme (nejlepší je dát trošku na podšálek a po zchladnutí ochutnat), je dobré, když se zde nešetří s cukrem, ale to je můj názor, pokud máte raději méně nasládlé,můžete dát podle svého. Důležité je ochutnávat zchladlého vzorku, protože horký se zdá na chuti vždy silnější a pak po zchladnutí se může zdát mdlý.

5.    Naplníme do skleniček a sterilujeme :   25 min. - 90 st.C

 

*** Rajčatový džem ***

2 kg  zralých rajčat,  25 dkg  cibule, 25  dkg neloupaných jablek zbavených  jádřince, 

 1/4  litru  vinného  octa,  1  lžička mleté skořice,  1/4 lžičky  mletého hřebíčku,  1 lžíce  soli,

1  lžička mleté sladké papriky a 15 dkg mletého cukru.

Rajčata, jablka  a cibuli rozkrájíme  a rozvaříme. Potom  přidáme ocet a  po kratším povaření  směs rozmixujeme a  prolisujeme přes jemnější  síto nebo  tkaninu.

Protlak  uvedeme opět  do varu a za neustálého míchání přidáme cukr a veškeré koření. Var ukončíme až hmota dostatečně zhoustne. Zahuštěný protlak naplníme za horka do předehřátých  skleniček  a neprodyšně  uzavřeme  víčky. 

Protlak používáme k přípravě polévek, omáček, k párkům, masům apod.

 

*** Rozvárka z měkkých rajčat ***

3 kg rajčat, 1/2 litru vinného octa, 500 g cukru.

Na  rozvárku můžeme  upotřebit měkká,  podřadnější rajčata, která vykrájíme. Nejprve  je rozkrájíme, nalijeme  na ně ocet,  přidáme cukr a dobře promícháme. Necháme je přes noc v chladné místnosti.

 Teprve druhý den je svaříme za stálého míchání na mírném ohni, až se  za vařečkou  dělá cestička,  jako u  švestkových povidel. 

Za horka plníme  sklenice rozvárkou a povazujeme.  Hodí se na omáčku a do pomazánek.

 

*** Marmeláda z červených rajčat ***

1 kg plně vyzrálých rajčat, 1,5 kg cukru,  10 cl čerstvé citrónové šťávy  nebo 8  g kyseliny  citrónové, jemně  nastrouhaná kůra z 1 většího citrónu a pektinový přípravek.

Rajčata  rozvaříme  a  propasírujeme,  abychom  odstranily slupky a semena.  Protlak zahustíme  varem trvajícím  přibližně 10  - 15 minut,  přidáme  citrónovou  šťávu,  citrónovou  kůru  a  ve dvou dávkách  cukr,   nejprve  asi  1/4  až   1/3  dávky  cukru  spolu s práškovým pektinem  a po asi  3 minutách zbytek  cukru. Ve varu pokračujeme  nejvýše ještě  10 minut,  až do  dosažení rosolovité konzistence.  Za horka  plníme do  předehřátých sklenic, uzavřeme víčky,  obrátíme dnem  vzhůru  a  necháme vychladnout.  Pro větší jistotu  trvanlivosti můžeme  marmeládu ve  sklenicích

 

 

 

 

 

                    sterilovat  při teplotě vodní lázně 85 až 90°C po dobu 5 minut.

 

*** Marmeláda z rajčat ***

1 a  1/4  kg  rajčat,  mletý  zázvor,   40  g práškové Petosy, 800 g cukru, šťáva ze tří citrónů nebo kyselina citrónová.

Zralá i  přezrálá rajčata spaříme,  oloupáme, překrájíme a  ještě  rozmačkáme.   Dáme   do   rendlíku,   ochutíme  opatrně  zázvorem a klokotem  vaříme  2  minuty.   Potom  přidáme  cukr  rozmíchaný             s Pektosou a stejně prudce vaříme dalších 7 minut. Nakonec přidáme šťávu  z citrónů,  odtáhneme a  mícháme do  spadnutí pěny.

Horkou marmeládu  plníme do  menších předehřátých  sklenic.

Marmeláda je zvlášť dobrá do jednoduchých vdolků.

 

 

*** Rosol z rajčat ***

Zralá rajská  jablíčka rozvaříme a  rozmačkáme. Vylisovanou šťávu necháme  v  klidu  ustát  a  opatrně  slijeme,  abychom nepohnuli s usazeninou.

Na 1  kg šťávy přidáme 1 kg cukru  a vše vaříme tak dlouho, až kapka na talíři ztuhne jako rosol.

 

*** Sterilovaná rajčata v sladkokyselém nálevu ***

Rajčata  odstopkujeme, omyjeme  a těsně  je narovnáme  do sklenic Omnia. Můžeme je sterilovat buď  se slupkou nebo je oloupáme tak, že je  ponoříme na 15  až 20 sekund  do vroucí vody  a vzápětí je vložíme do  ledové studené vody,  což uvolní slupku  plodů, která pak jde  lehce sloupnout. Ve  sklenicích rajčata prosypeme  malým množstvím  hořčičného semínka  a do  každé sklenice  dáme 1  až 2 bobkové listy a asi 2 zrnka  pepře a nového koření.

Rajčata potom zalijeme nálevem z 50 až 60 g cukru, 16 až 20 g soli a 0,15 litru 8 % octa  v 1 litru vody. 

Ve sklenicích objemu 0,7  až 1,0 litru

 

 

 

 

 

                                sterilujeme  rajčata  při  teplotě  vodní  lázně  90°C po dobu 20 minut.

 

        *** Rajčata ve vlastní šťávě ***       

Přetříděná a  omytá rajčata celá  nebo dělená plníme  do sklenic.  K zalití můžeme použít šťávy, protlaku z rajčat nebo rozmačkaných rajčat,  kterými  vyplníme   mezery  ve  sklenicích. 

Nepřidáváme přísady  jako  cukr,  sůl  aj.,  protože  chuť  upravujeme až při použití.

 

 

 

 

                                Uzavřené 0,5 lit. sklenice  sterilujeme při 100°C po dobuasi 20 minut

                                            a litrové asi 35 minut.

Výrobek je vhodný na polévky a omáčky.

 

*** Salát z rajčat na zimu ***

1 kg rajčat, 60 g cibule.

Na  zálivku: 1/2  litru octa,  1/2 litru  vody, 50  g cukru, sůl,  lžička hořčičných semínek.

Vyzrálá,  červená, ale  ještě  tvrdá  rajčata nakrájíme  na tenká kolečka. Zvlášť svaříme vodu s  octem, se solí, cukrem a kořením. Do  obyčejných sklenic  prokládáme plátky  rajčat plátky  cibule.           Zalijeme  je horkým  nálevem  a  povazujeme dobře  celofánem nebo plníme do patentních sklenic.

 

*** Rajčata zmrazená ***

U celých   rajčat  dochází   při  zmrazování   velice  často   ke krystalizaci, proto  zmrazujeme raději rajčata  v podobě protlaku nebo  šťávy. 

Zcela  zralá  a  plně  vybarvená  rajčata rozvaříme v nerezové nebo smaltované nádobě. Rozvařenou hmotu ještě zatepla vystřeme, abychom  odstranili slupky a pecičky.  Na 1 litr tohoto protlaku  přidáme 1  až 2  lžičky soli.  Zcela prochladlý protlak naplníme do nepropustných obalů a zmrazíme.

 

***  Kečup ***

Je  rajský  protlak  asi  třikrát  zahuštěný,  získaný  ze  zcela zralých, velmi intenzivně červených a sladkých rajčat s přídavkem 6% cukru,  2% soli, 3%  octa 10%, v  němž jsme vymacerovali  směs koření  (na 1  kg hotového  kečupu se  používá této  kombinace: 3 g pepře,   2  g   nového  koření,                     2  g  bobkového  listu,  0,5 g muškátového oříšku,  0,6 g zázvoru, kousek  skořice a citrónové kůry a    20 g hořčičných semínek, popřípadě ještě 30 g cibule jemně krouhané  a rozetřené  a 2  stroužky česneku).  Kečup není  určen k úpravě  rajské   omáčky,  nýbrž  jako   pomazánka  na  obložené chlebíčky, jako kořenidlo pokrmů chuťově mdlých.

 

***  Kečup (osvědčený předpis)  ***

Libovolné  množství   zralých  rajčat  umyjeme,   pokrájíme  nebo rozmixujeme a za občasného míchání dusíme tak dlouho, až se objem zmenší na polovinu. Potom rajčata propasírujeme, nejlépe do nerez hrnce se zabroušeným dnem, aby se nepřipalovala.

Na 5  litrů přepasírovaných rajčat přidáme  4 kávové lžičky soli, 2 lžíce cukru, 2  dl octa a v šátečku z  tenkého plátna nebo gázy 4 velké  rozkrojené cibule,  1 lžičku  červené papriky,  3 lžičky hořčičných  semínek,   5  kuliček  nového   koření,  8  hřebíčků, nastrouhanou polovinu muškátového oříšku.

Za občasného míchání vaříme tak  dlouho, až kečup zhoustne (objem se  zmenší opět  na polovinu).  Potom vyjmeme  koření v  plátýnku a protlak  dochutíme solí,  cukrem a  octem. Chceme-li  mít kečup hladký, po  částech jej umixujeme.

                    Plníme  do lahví a sterilujeme 20 minut od počátku varu.

 

 

*** Kečup  ***

Nakrájíme 4 kg rajčat a 8 cibulí (se dvěma až čtyřmi feferonkami) a necháme rozvařit.  Rozmixujeme a potom  přecedíme a dáme  znovu vařit společně  s : 35 dkg  cukru, 4 lžíce soli,  2 i více lžiček            pálivé   papriky,  (1,5   lžičky  skořice),   4  bobkové   listy, rozemletých  nebo  roztlučených  10  kuliček  nového  koření a 10 kuliček pepře a 6 hřebíčků, 3 dl octa a špetka zázvoru.

Až vše  zhoustne lijeme do skleniček,  které obrátíme dnem vzhůru a necháme je v této poloze vychladnout.

 

*** Domácí kečup   ***

3 kg rajčat,  jedna velká cibule, 3  nezralá jablka, lžíce sladké papriky, lžička zázvoru, špetka tymiánu, 2 feferonky.

Vše vaříme  jednu hodinu za občasného  míchání, pak propasírujeme na  hustějším sítu,  přilijeme čtvrt  litru 8%  octa a  v gázovém sáčku na  šňůrce přidáme osm  celých pepřů, celou  skořici, 8 zrn nového koření,  8 hřebíčků, osolíme dvěma  lžícemi kuchyňské soli a 0,2 kg  cukru. Pak vaříme další  půlhodinu.

Poté vyjmeme gázový sáček s kořením a horký kečup plníme do sklenic.

 

*** Kečup ***

2 kg červených rajčat  nakrájíme na menší kousky a  přidáme k nim 25  dkg jablek,  měkké, navinuté  dužiny, rovněž  na malé  kousky pokrájené, 25 dkg cibule rozkrájené na kostičky a dvě lžičky soli     (2-3 dkg),  2 lžíce vinného  octa (až 1/4  litru), 2-5 feferonek, půl kávové lžíce tlučené skořice,         půl lžičky sladké papriky, a na špičku nože tlučeného hřebíčku.

Všechno zamícháme a necháme vařit až to změkne a dá se  to prolisovat. Do prolisované dřeně přidáme10 až 15 dkg cukru a  zahustíme varem do hustoty řídké marmelády.

                             Sterilujeme 20 minut při 80-85°C.

 

*** Kečup ***

2 kg  zralých rajčat,  250 g  cibule, 250  g oloupaných  kyselých jablek, 150 g cukru, 1 lžička  soli,      4 hřebíčky, 3 bobkové listy,  5 zrnek  nového  koření,  1  lžička  sladké  papriky,  1/2 lžičky  papriky pálivé, 1/2 lžičky skořice, 5 cl octa.

Nakrájená  rajčata, jablka  a cibuli  osolíme, vložíme  do nádoby  s širokým  dnem, přidáme  bobkový list  a vaříme  30 minut. Potom doplníme koření  a za občasného míchání  vaříme dalších 30 minut.

 Směs  prolisujeme nebo  rozmixujeme  a  povaříme ještě  do žádané hustoty. Horký kečup plníme do sklenic a

 

 

 

 

 

                                     sterilujeme 20 minut při 100°C.

 

 

 

*** Kečup ***

2 kg rajčat,  5 cibulí, 2-3 jablka,  4 lžíce octa, 1  lžíce soli, 10  dkg  cukru,  2  bobkové  listy,             5  hřebíčků, 5 nového koření (roztlučeného),  1/4  lžičky  pepře   (původně  lžička,  ale  moc  pálivé),  1/2  lžičky  skořice,  1  lžíce  rybízového (červeného) džemu, 1 lžička mleté sladké papriky (lze i přidat z feferonek).

Vše smíchat  a vařit. Pak  přepasírovat přes husté  síto případně rozmixovat a zavařit do skleniček.

 

*** Kečup "Red Tomato Chutney"  ***

1 a  1/2  kg  rajčat,  500  g  oloupaných  navinulých jablek, 250 g cibule,  1/4 litru  octa, 2  stroužky česneku,  100 g  cukru, 3 lžičky soli, 1/2 lžičky mleté  papriky, 1/2 lžičky mleté skořice, 1/2 lžičky tlučeného hřebíčku.

Rajčata spaříme,  oloupeme, jablka rozkrájíme a  s cibulí umeleme na  masovém strojku.  Dáme vařit  spolu s  rajčaty, přidáme ocet, koření a česnek  a vaříme do zhoustnutí. Pak  přidáme cukr a opět povaříme. 

Když je  směs dostatečně  hustá, plníme  ji do menších skleniček a zavíčkujeme. Nesterilizujeme.

 

*** Kečup ***

2,5  kg zralých  rajčat, 250  g cibule,  2 stroužky  česneku, 100 g cukru,  1  dl  octa,  4  hřebíčky,      2  bobkové  listy, 1 chilli paprička, 1/2 lžičky skořice.

Nakrájené  suroviny se  všemi  přísadami  vaříme 45  minut, potom rozmixujeme, naplníme do sklenic a

 

 

 

 

 

                                sterilujeme 15 minut při 95°C.

 

*** Kečup ***

Vyzrálá  červená jablíčka  pokrájíme  na  menší kousky  a přidáme koření.

Na  1 kg rajčat  3,5-4 dkg cukru,  2,5 dkg soli,  1/2 dkg nového koření,  1/2 dkg hřebíčku,  0,1 dkg pepře,  1 velká, jemně pokrájená  cibule a  1  utřený  stroužek česneku.  Pepř, hřebíček a nové  koření můžeme  nahradit špetkou  bazalky, špetkou tymiánu  a 2-3 listy šalvěje.  Protlak nemá pálivou chuť po  pepři, ale je jemně  vonný.  

Všechno  smícháme  a   vaříme  do  měkka   a  pak prolisujeme.   Prolisovanou   dřeň   sváříme   do  hustoty  řídké marmelády, přidáme vinný ocet (na 1  kg dřeně 1/8 litru octa), za horka plníme do  sklenic nebo do lahví.

 

 

 

 

 

                                Sterilujeme  15 minut při 85°C.

 

*** Kečup ***

1 kg rajčat,  1 lžička sladké  papriky, 1 lžička  pálivé papriky, 1 velká  cibule,  6  stroužků  česneku,   1  lžička kari koření, 1 lžička soli, 3 lžíce rozinek, 1 šálek octa, 1 šálek cukru.

Přelijeme  rajčata hodně  vařící vodou  a oloupeme.  Nakrájíme na čtvrtky,  přidáme  cibuli,  česnek,  koření,  povaříme  a nakonec přidáme ocet a cukr. Znovu  dáme přejít varem, necháme vystydnout a rozmixujeme.

Studené plníme do sklenic.

 

*** Kečup ***

Před zpracováním  rajčat si připravíme  octový macerát z  koření:

                             1 a 1/2  šálku octa svaříme  s lžičkou celého  pepře, 1/2 lžičkou celerového  semene, 

 

 

 

 

 

                             lžičkou  hořčičného  semene,  lžičkou celého hřebíčku a  kouskem skořice.

Necháme v  přikryté nádobě nejméně 2 hodiny louhovat.

5 kg  zralých rajčat  opereme,  rozkrájíme  a rozvaříme  s šálkem sekané  cibule. Pak  prolisujeme a  svaříme asi  na 1/2 původního objemu.  Přidáme macerát  z octa  a koření,  přidáme lžíci  soli,          šálek  cukru   a  pokračujeme  ve  varu.  

Hotový  kečup  má  mít konzistenci  hustého  krému.  Předehřáté  sklenice  plníme horkým kečupem.

 

 

                    Můžeme ještě sterilovat při 90°C po dobu 45 minut.

 

*** Kečup  z rajských jablíček ***

5 kg rajských  jablíček, 4 velké  cibule, 2 lžíce  cukru, 2 lžíce soli, 0,5  litru octa, lžička sladké  papriky, 1/2 lžičky mletého pepře,  3 lžičky  hořčičného semínka,  6 ks  nového koření,  8 ks hřebíčku a malý kousek zázvoru.

Rajská jablíčka rozvaříme se solí a kořením, dáme rozmixovat nebo prolisujeme  sítem.

Protlak  odpařujeme asi  na polovinu  objemu. Přidáme  cukr  a  ocet  a  podle  chuti dosolíme. Krátce povaříme a plníme do malých sklenic a uzavíráme.

Dále nesterilujeme.

 

*** Kečup ***

4 kg rajčat, 20 g sladké papriky, 4 velké cibule, 4 kávové lžičky soli,  1/2 litru  vinného octa, 

2 lžičky  bílého pepře, 3 lžičky hořčičných  semínek,  6  zrn  nového  koření,  8 hřebíčků, kousek

 zázvoru, 1 muškátový oříšek.

Rajčata a pokrájené cibule svaříme, přidáme sůl, ocet a v mulovém sáčku koření, abychom je pak mohli snadno vyndat. Vše prolisujeme a svaříme do  hustoty marmelády. Ještě  horký kečup přeléváme  do lahví, zazátkujeme vyvařenými zátkami a povážeme ještě provázkem.

 

 

 

 

 

(Můžeme plnit i do menších sklenic, které opatříme víčkem.)

                                    Sterilujeme 20 minut při 85°C.

 

 

 

*** Kečup ( z roku 1940) ***

4 kg rajčat  rozvaříme, protlačíme. Do  protlaku přidáme 4  velké cibule,   1/2  litru   vinného   octa,   4  kávové   lžičky  soli a v  organtýnovém sáčku  zavázané 2  dkg sladké  papriky a lžičku bílého pepře,  3 lžičky hořčičných zrnek,  několik nového koření, 8 hřebíčků,  kousek zázvoru  a muškátový  oříšek.

Sváříme  asi 30 minut. Sáček vybereme, znovu protlačíme  a horké lijeme do lahví, zazátkujeme,  zalijeme  parafinem. 

Hodí  se  k  výrobě  polévek, omáček, pod masa, k pomazánkám s máslem apod.

 

*** Kečup - anglický (z roku 1940) ***

1 a  1/2  kg  rajčat  rozkrájíme  na  polovic, přidáme 6 kyselých jablek, 5 cibulí (velkých), rozvaříme,  protlačíme a svaříme s 43 dkg cukru, 2  a 1/2 lžící soli, 1/4  litrem vinného octa, trochou sladké  papriky   a  hřebíčku. 

Naléváme   do  menších  lahviček, zazátkujeme a uložíme v chladu. Podáváme jako hořčici.

 

 

 

 

 

 

*** Kečup - specialita ***

3 kg rajčat,  35 dkg cibule,  35 dkg jablek,  8 stroužků česneku, 10 kuliček  pepře, 5 hřebíčků,           4 feferonky, 1 lžíce octa,  3 dkg soli, 5 dkg cukru.

Rajčata, pokrájené  cibule a jablka  svaříme, přidáme sůl,  cukr, ocet,  česnek,  pokrájené  feferonky  a  v  mulovém sáčku koření, abychom je pak mohli snadno  vyndat. Vše prolisujeme a svaříme do hustoty  marmelády.   Ještě  horký  kečup   přeléváme  do  lahví, zazátkujeme  vyvařenými  zátkami   a  povážeme  ještě  provázkem.

                                 Sterilujeme 20 minut při 85°C.

Můžeme plnit i do menších sklenic, které opatříme víčkem.

 

*** Rajčatový kečup z přezrálých rajčat ***

2 kg přezrálých rajčat, 250 g  kyselých jablek, 300 g cibule, 1/8 litru 8%  octa, špetka mleté skořice,  asi 25 g soli,  půl lžičky mleté  sladké  papriky,  na  špičku  nože  mletých hřebíčků a 150 g cukru.

Oloupanou cibuli a omytá neloupaná  rajčata a jablka nakrájíme na kousky,  maličko podlijeme  vodou a  rozvaříme. Potom prolisujeme a vaříme do zhoustnutí. Během varu přidáme cukr, sůl a koření. Ke konci  varu  kečup  ochutnáme  a  podle  potřeby  chuť  vyrovnáme přídavkem  soli, cukru  nabo octa.  Horký kečup  plníme do malých skleniček  a 

 

 

 

 

 

                                            sterilujeme  20  minut  při  85°C. 

Kečup  podáváme k vařeným  masům,  k  ohřívané  uzenině,  k  masitým  a  vaječným minutkám,  ke zlepšení  chuti do  masových šťáv  i do rajčatových omáček.

*** Kečup (od p.Vladka - viz deníček )***  
3 kg rajčat, 1/2 kg cibule, 1 malá vrchovatá a 1 rovná lžička soli, 5 hřebíčků, 14 nových koření, 10 černých pepřů, 2 lžičky hořčičných semínek, 6 cm skořice, 4 stroužky česneku, 200 g cukru, 1,2 dl octa, 1 vrchovatá lžička mleté sladké papriky, ev. 1 pálivá paprička, příp.pomůcka ke konzervování Dr. Oetker /kys. sorbová/.
Zeleninu nahrubo nakrájíme, přidáme koření a sůl a rychle vaříme pod poklicí, potom lehce projedeme ponorným mixérem a propasírujeme, aby se oddělila semínka a slupky. Dále odpařujeme...až do hustoty řidších povidel.Přidáme cukr a ocet, chvíli povaříme a nakonec Pomůcku /na tohle množství asi 1/4 sáčku/ a ještě projedeme ponorným mixérem. Horké plníme a už nesterilujeme.
 

 

*** Sterilovaná rajčatová šťáva ***

Plně  zralá, červená  a hodně  šťavnatá rajčata  rozmačkáme a  za syrova prolisujeme buď přes jemné síto nebo přes plachetku. Pokud jsou plody pevnější a méně zralé, pak je před lisováním podlijeme vodou  a  částečně  rozvaříme.  K  vylisované  šťávě  přidáme sůl v množství asi 10 g na 1 litr šťávy a cukr podle chuti (přibližně 15 g  na 1 litr šťávy).  Upravenou šťávu zahřejeme až  do mírného varu  a           za horka  ji naplníme  do předehřátých  lahví nebo sklenic Omnia  objemu 0,5  až 1,0  litru. Obaly  uzavřeme korunkami  nebo víčky Omnia a  šťávu

 

 

 

                                    sterilujeme při teplotě vodní  lázně 95°C po dobu 20 až 25 minut.

 

*** Rajčatová šťáva ***

Dobře vyzrálá,  syrová, zdravá a hlavně  červená rajčata opereme, rozdrtíme,  vylisujeme,  pasírujeme   nebo  rozmixujeme.  Získaný protlak  přecezením přes  jemné síto  zbavíme semen  a případných zbytků dužiny.  K rajčatové šťávě přidáváme  asi 2 procenta soli, nebo ji v přírodním stavu zahřejeme  asi na 96ĘC a ještě za horka plníme  do předehřátých  sklenic nebo  lahví.

Obaly  plníme až po vrch, dobře uzavřeme a sterilujeme 15 minut při 90°C.

 

*** Adžika   ***

Do  1 kg  rajského protlaku  nebo kečupu  přidáme hrst  (2 lžíce) nastrouhaného  česneku,  osolíme  jednou  lžící  kuchyňské  soli, přidáme  100  ml  (0,1  litru)  8%  octa,  podle chuti mletý pepř a nasekanou zelenou nať petrželky. 

Promícháme, nahřejeme na ohni a plníme  do sklenic.  Podáváme  k  jídlům (masům)  jako studenou i teplou přílohu.

 

 

*****  ZELENÁ   RAJČATA  ******

 

*** Rajčatový kompot ***

K přípravě  použijeme  zelená  rajčata,   která  jsou  již  zcela vyvinutá,  ale pevná  a  dosud  nevybarvená. Oprané  plody příčně nakrájíme na plátky o tloušťce asi  5 až 10 mm, z nichž odstraníme semena.

Rozkrájíme  rajčata ponoříme asi  na 12 hodin  do roztoku 1 dílu  vody a  0,7 dílu  8% octa.  Po této  době rajčata vyjmeme a povaříme  je v  cukerném roztoku  po  dobu  asi 3  až 5  minut.

 Cukerný roztok si  připravíme v poměru 1 litr vody  a 1 kg cukru.

Okapané  řezy narovnáme  do  sklenic  s několika  celými hřebíčky a zlomky  skořicové kůry,  zalijeme cukerným  roztokem ve  kterém jsme je předvářeli, a těsně uzavřeme víčky.

Kompot sterilujeme ve sklenicích 0,5 litru  při teplotě vodní lázně 85°C  po dobu 15 až 20 minut.

 

*** Kompot ze zelených rajčat ***

1kg rajčat, 1 litr vody, 500 g cukru, 1 citrón, trochu rumu.

Zůstanou-li na keříčkách pěkně  vyvinutá zelená rajčata, dobře je využijeme na kompot. Nakrájíme je  na silnější plátky, vložíme do studené  vody a  krátce povaříme.  Pak je  odcedíme, propláchneme  a vložíme do vařícího cukerného roztoku  z vody a poloviny cukru.

 Chvíli v něm  povaříme a necháme do druhého  dne. Roztok slijeme, přidáme  druhou  polovinu   odváženého  cukru,  pokrájený  citrón a vaříme "na nit". Do takto zahuštěného cukerného roztoku vložíme znovu rajčata a povaříme, až  jsou sklovitá. Přidáme rum a plníme za  horka do  sklenic a  dobře povážeme.  Rum není  nutností, ale dodává tomuto kompotu výraznější chuť a aróma.

 

*** Kompot ze zelených rajčat ***

Na 1  kg rajčat 1 litr  vody a 550-600 g  cukru, rum, fíková nebo ananasová tresť.

Pěkná  zelená  rajčata  omyjeme  a  oschlá  nakrájíme  na tlustší kolečka. Můžeme je také krájet na osminky a zcela malé na čtvrtky nebo půlky. V hrnci rajčata zalijeme  studenou vodou a asi 3 min. povaříme.  Povařená  rajčata  ocedíme,  ochladíme  studenou vodou a vložíme  do  vroucího  cukerného  roztoku  (na  1 litr vody 300 g cukru), ve kterém  je chvíli povaříme a necháme  do druhého dne proslazovat.

Druhý den cukerný  nálev slijeme, přisladíme zbytkem cukru  a  povaříme  na  nit,  vložíme  opět  rajčata a uvaříme do sklovita. Na  dno sklenic přidáme  lžíci rumu nebo  několik kapek fíkové  nebo  ananasové  tresti  a  za  horka plníme.

Povazujeme, sterilovat není třeba. Při sváření  cukru na nit nebo před koncem varu do sklovita můžeme přidat pokrájený, jader zbavený, chemicky neošetřený  citrón.  Kompot  nejčastěji  kořeníme fíkovou trestí, však se také tento kompot nazývá "český fík".

 

*** Zelená rajská jablíčka jako ovoce z roku 1940 ***

Jablíčka  očistíme,  nakrájíme  na  plátky  (nejméně na polovinu) a necháme  2 hodiny  ve vodě  močit. Pak  naskládáme do  sklenic, nahoru  dáme  několik  kousků  citrónové  kůry, sklenice zalijeme svařeným cukrem, ovážeme a  sterilizujeme - necháme přejít varem.

 Na 3 kg jablíček dáváme 1 a 1/2 litru vody a 90 dkg cukru.

 

*** Zelená rajčata v cukru ***

1 kg rajčat, 700 g cukru, 1 citrón, kousek vanilky, 1 dl octa.

Tvrdá  zelená  rajčata  omyjeme  a  nakrájíme  na tlustší plátky. V hrnku  svaříme  vodu  s  trochou  octa,  rajčata  do ní vložíme a necháme  přejít  var.  Potom  svaříme  nahusto  1  litr  se 400 g cukru,  rajčata do  něj vložíme,  jednu až  dvě minuty povaříme a necháme  v roztoku  do druhého  dne.

Druhý  den svaříme  zbytek cukru s trochou vody, přidáme  citrónovou šťávu i tence skrojenou kůru  (jen z  citrónu  chemicky  neošetřeného), vanilku  a trochu octa.  Rajčata složíme  do sklenic,  obojí cukr  svaříme na husto a na rajčata nalijeme. Ještě teplá rajčata povážeme.

 

*** Zelená rajčata v cukru ***

Jsou  velmi chutná,  dají se  používat stejně  jako okurky. Menší zelená  rajčata  dáme  do  hrnečku      a  zalijeme  octem,  aby byla ponořena. 

Druhý den  vyjmeme,  necháme  okapat (ocet  pak můžeme použít na zálivku do zeleninových salátů apod., stejně jako různé druhy  ochucených octů),  můžeme je  spařit horkou  vodou, ale to není nutné. Dáme  je do skleniček a na 1  kg cukru dáme 3/4 litru vody.

 

 

 

 

 

 

                                    Sterilizujeme asi 20 minut při 85°C až 90°C.

 

*** Rajčatový džem ***

Zelená  rajčata   rozkrájíme,  zalejeme  vodou   s  trochou  octa a uvaříme, aby ztratila hořkost. Vychladlá scedíme, na 1 kg hmoty dáme 500 až  600 g cukru, kousek vanilky,  několik plátků citrónu       a uvaříme  do husta.  Nakonec přidáme  trochu rumu  a naléváme do menších   sklenic.  

Ještě   horký   džem   převážeme   celofánem a uskladníme v chladnu.

 

*** Marmeláda ze zelených rajčat ***

2 kg  zelených rajčat,  1,5 kg  cukru, 1  lčička soli,  4 středně veliké citróny.

Nedozrálá zelená  rajčata rozkrájíme na  malé dílky a  smísíme se solí.  Citróny  oloupeme.   Citrónovou  kůru  jemně  rozstrouháme a vmísíme do směsi rajčat se  solí. Směs podlijeme vodou, uvedeme do  varu   a  asi 10  minut zahušťujeme. 

Oloupané citróny nadrobno rozkrájíme,  semena  odstraníme  a  šťávu  zachytíme.  K částečně zahuštěné směsi rajčat, soli  a citrónové kůry přidáme rozkrájené oloupané  citróny, zachycenou  citrónovou šťávu  a cukr. 

Vše za neustálého míchání zahušťujeme při  mírném varu, až do rosolovité marmeládovité konzistence.

 

 

*** Marmeláda z rajčat ***

Umytá  zelená  rajská  jablíčka  nakrájíme  na  plátky  a svaříme s cukrem.  Na 1  kg jablíček  75 dkg  cukru. Přidáme ještě kousek celé skořice, několik hřebíčků, citrónovou kůru a případně trochu bílého vína. Svaříme na potřebnou hustotu.

 

 

*** Marmeláda ze zelených rajčat ***

2 kg  zelených rajčat,  1 kg  cukru, 1/2  lžičky soli, 4 oloupané citróny.

Rajčata  rozkrájíme, podlijeme  trochou  vody,  osolíme a  asi 10 minut vaříme.  Pak přidáme oloupané  a na tenké  plátky nakrájené citróny a polovinu cukru. Vaříme  ještě asi 30 minut, pak přidáme         zbytek  cukru  a  asi  15   minut  dovaříme. 

Když  se  marmeláda dostatečně zahustí, plníme ji do skleniček a povážeme celofánem.

 

 

*** Marmeláda z rajských jablíček  ***

 

1/2  kg nedozrálých  jablek  nastrouháme,  3 kg  rajčat nakrájíme a obojí povaříme, dále rozmixujeme, přecedíme a dáme vařit s 1 kg cukru. 

Vaříme asi  1 hodinu.  Během vaření  přidáme 2  vanilkové cukry a 2 lžičky kyseliny citrónové. 10 minut před ukončením varu přidáme 1 dl  rumu a 3 balíčky Pektol-Pektogel. 

Při vaření občas promícháme, aby se marmeláda  nepřipálila. Plníme do skleniček za tepla.

 

*** Zavařenina z rajčat ***

2 a 1/2 až 3 kg zelených rajských jablíček rozkrájíme na čtvrtky, přidáme  1  dl   vody  a  svaříme  do  měkka.   Potom  přes  síto propasírujeme.

Do  vychladlé kaše z jablíček  přidáme 1 kg cukru, kůru z pomeranče, tyčinku vanilky nebo zázvoru a vše přivedeme do varu. Povaříme  asi 5 min., nakonec  přidáme balíček rosolovacího přípravku a zavařeninu dobře zbavenou pěny plníme do předehřátých sklenic.

 

*** Z rajčat - fíky  ***

Na 5 kg tvrdých, zelených rajčat potřebujeme 1 litr octa, 2 litry vody, 15 kg krystalového cukru a kůru z polovny citrónu.

Rajčata omyjeme, pokrájíme  na kousky a vaříme ve  vodě s cukrem.

 Vaříme jen asi 5 minut, aby se nerozvařila úplně. Pak je vybereme na sítko  a přes noc necháme  odkapat vodu.

Ráno přidáme  do vody s octem cukr  a kůru a vaříme  rajčata až do zhoustnutí  (asi 3-4hodiny). Zvláště ke konci  musíme marmeládu míchat. Až ochutnáme, budeme cítit chuť fíků.

 

*** Salát ze zelených rajčat ***

1 kg  zelených  rajčat,  1/2  kg  cibule,  sůl, voda, ocet, cukr, kousek zázvoru, bobkový list, pepř, nové koření a hřebíček.

Omytá rajčata nakrájíme  na plátky, prosolíme (na 1  kg rajčat 30 g soli) a  dáme do kameninové  nebo porcelánové mísy  odpočinout.

 Cibuli  nakrájíme,  opět  prosolíme  a  necháme  stát. 

Druhý den rajčata i cibuli lehce vymačkáme a zvážíme. Na 1 kg směsi dáme do rendlíku svařit 1 litr vody, 1/4  litru octa, 80 g cukru, koření, pak do roztoku  vhodíme rajčata s cibulí a  povaříme do sklovita.  Horké plníme  do sklenic, zbylou  tekutinu ještě trochu  povaříme a pak  nalijeme na  zeleninu. Chladnoucí  povážeme. Podáváme jako přílohu k masu nebo do některých salátů.

 

 

*** Sterilovaná zelená rajčata s cibulí ***

Zelená rajčata rozkrájíme na čtvrtky, přidáme cibuli, krájenou na kolečka.

Na 3  kg rajčat dáváme asi 6  velkých cibulí. Promícháme s 15 dkg soli  a necháme přes noc stát. Pak  svaříme nálev z 4 dl vody, 6  - 7 dl 8%  octa a 40 dkg  cukru, přidáme koření zavázané v plátěném  sáčku:  1  polévkovou   lžíci  hořčičného  semene,  1 polévkovou  lžíci strouhaného  křenu, 1  polévkovou lžíci  nového koření a 1  polévkovou lžíci celého pepře.

Povaříme  asi 5 minut, pak vložíme  rajčata s cibulí a  mírně asi 20 minut  povaříme. Po této  době  vyjmeme  sáček  s  kořením,  rajčata  dáme do sklenic

 

 

 

 

 

                        a sterilujeme 15 až 20 minut za slabého varu vodní lázně,

Výborné k pečenému masu, do zeleninových salátů apod.

 

*** Čalamáda ze zelených rajčat ***

1 kg okurek, 1 kg zelených rajčat, 

1 kg cibule,

1 kg paprik,

1/4 lit. vody,

1/4 lit. octa,

1/4 lit.  oleje,

15 dkg cukru,

5 dkg soli,

4 feferonky.

Všechno  nakrájíme na  nudličky,  dáme  do hrnce,  přidáme nálev, povaříme, dáme do sklenic a asi 15 až 20 minut povaříme.

 

*** Kečup ze zelených rajčat ***

4 kg  zelených rajčat  bez jádřince  a semen,  6 středně  velkých cibulí rozkrájených na čtvrtky          a 6 nepálivých zelených paprik bez semeníků smícháme s  35 dkg cukru, přidáme 5 dl  8 % octa,         2,5 dl vody, 3  polévkové lžíce soli,  4 kávové lžičky  celého hřebíčku, 4 kávové lžičky  nového koření   a 2  kousky skořicové kůry (koření dáme do plátěného sáčku), případně přidáme i 1 až 2 zelené pálivé papriky.

Směs rozvaříme a  necháme zahoustnout. Pak vyndáme sáček s kořením,  naplníme do  lahví

 

 

 

 

 

                a  sterilujeme 20  až 25 minut při 90°C.

Používáme do omáček, majonéz, salátů apod.

 

*** "Zelená hořčice" z rajčat ***

1 kg  zelených rajčat,  2 cibule,  3 zelené  papriky,

1/2  hlávky bílého  zelí,  150  g  cukru,  1/4  litru  octa,  sůl, 

1  lžička hořčičných a 1 lžička celerových semínek.

 

Všechnu zeleninu  i semínka dobře  očistíme a umeleme  na masovém strojku.  Osolíme  a  dusíme  za  stálého  míchání  asi 20 minut.

 Napěchujeme  dobře do  sklenic a  povážeme. Tuto  zelenou hořčici podáváme k vařeným masům a můžeme s ní ochutit i různé pomazánky, masité pokrmy apod.

 

*** Zelená rajčata jako pomazánka ***

1 kg zelených rajčat, 7 paprik, 1/2 hlávky zelí,

2 cibule, trochu hořčičných semínek, 

čtvrt litru octa,  o trošku méně  než 20 dkg cukru (podle chuti), trochu soli.

 

Všechno  semeleme a  necháme asi  20 minut  dusit na mírném ohni. Pozor  - rádo  se připaluje!  Vaříme do  té doby,  jak chceme mít husté.  Pak  naplníme  do  sklenic,  sterilovat  už není potřeba.

 Užíváme podobně jako hořčici nebo jako pomazánku na chléb potřený sádlem se semletými škvarky.

 

 

 

 

 

 

Zdroj: http://konzervace.ic.cz/rajce.htm

Konzervace ovoce ze stejného zdroje - klikněte na: http://konzervace.ic.cz/seznam_ovo.htm

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

salát z rajčat na zimu

(Dáša, 4. 9. 2017 18:51)

Dobrý den, v tomhle receptu se nezavařuje? Nezkazí se to?
Díky za odpověď, Dáša.

Re: salát z rajčat na zimu

(Beranová, 6. 9. 2017 13:22)

Dobrý den, vzhledem k tomu, že je tam ocet s vodou v pomeru 1:1, tak předpokládám, že je to dostatečná konzervace. Sama jsem to nezkoušela. Zdravím Beranová

To jsou perfektní recepty...

(JanaJanska, 8. 9. 2016 12:45)

... jsem zavalena rajčaty, tak suším a suším ale sušička nestíhá. Vyzkouším vaše recepty, srdečný dík..:-) jana

Re: To jsou perfektní recepty...

(Beranová, 28. 9. 2016 17:02)

Dobrý den, přeji úspěšné zavařování a zdravím z Hajan.

Škoda

(Iny, 28. 9. 2016 12:50)

Bohužel jsem tu nenašla ani jeden recept na konzervaci rajčat na italský způsob. Základ na pasty, lasagne, pizzy apod.

Re: Škoda

(Beranová, 28. 9. 2016 17:01)

Dobrý den, zkuste třeba recept na passatu a větší množství sterilujte do zásoby: http://www.receptyonline.cz/recept--passata--10795.html. Zdravím z Hajan