Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rady do kuchyně a domácnosti

30. 7. 2010

Chytrá hospodyňka

Solnička a pepřenka
Solnička a pepřenka se vám nebudou ucpávat, když do solničky vložíte několik zrnek rýže a do pepřenky zrnko hrachu.

 

Formičky
Proč používat formičky na pečení jen jednou za rok na Vánoce ? Můžete je používat po celý rok  k vykrajování salámu a chleba a dělat pěkné obložené chlebíčky. A když jsme u těch chlebíčku, vydrží vám déle čerstvé, když na ně položíte salátový list, zabalíte je do alobalu a dáte do lednice.

 

Zavařovací sklenice
Sklenice se zavařeninami půjdou snadno otevřít, pokud je ponoříte i s víčkem do horké vody . Po chvíli půjde s víčkem snadno otočit.

 

Trojobal
Místo klasické přípravy trojobalu použijeme tentokrát igelitové pytlíky, do každého zvlášť dáme strouhanku, vejce a mouku. Pak obalujeme tak, že každou věc hodíme do pytlíku a protřepeme. Hodí se hlavně na menší suroviny -květák, žampióny. Budou tak dokonale obalené a my nebudeme mít upatlané ruce.

 

Sklenice
Než nalijete horký nápoj do sklenice, vložte předtím do ní nerezovou lžičku, sklenice pak nepraskne.

Bezproblémové pečení
Aby trouba nepřipalovala pokrmy zespodu, dejte na dno trouby plech a na něj nasypte tři hrstky soli. Na plech se solí pak položte samotný plech s buchtami či masem . Jestliže trouba připaluje seshora, položte na její dno kastrůlek s vodou.

 

Uskladnění cibule
Aby cibule při delším skladování nezačala klíčit, vložíme do nádoby, ve které ji skladujeme, krajíček tvrdého chleba nebo jednu housku.

 

Sušené houby
Při uskladňování sušených hub k nim přidáme pár kuliček celého pepře, nebudou se tak kazit.

Žampióny
Vydrží nám čerstvé několik dnů, když je očistíme, opláchneme ve studené vodě, obalíme v mouce a pokapeme citronovou šťávou. Pak je vložíme do nádoby s dírkami a víčkem a uložíme do spodní části ledničky nebo spíže.

Mrkev a křen
Mrkev a křen, které si chceme uchovat pro zimní období, uskladňujeme tak, že je uložíme do chladného sklepa do bedýnky nebo krabice a zasypeme vlhkým pískem.

Rajčatový protlak
Nespotřebovaný rajčatový protlak uchováme tak, že ho dáme do sklenice, posypeme solí, zalijeme rostlinným olejem a dáme do lednice. Prodloužíme jeho trvanlivost a uchráníme ho tak před plísní.

 

Zelené natě
Zelené bylinky jako pažitku a petrželka pokrájíme najemno, vložíme do tvořítek na led a zalijeme vodu. Pak je dáme do mrazničky, kde nám vydrží dlouho dobu a budou lehce připravené k použití.  

Místo váhy postačí lžíce
Pokud nemáte po ruce váhu, stačí vám obyčejná lžíce, kterou si můžete odměřit potřebné množství : KL=kávová lžička, PL=polévková lžíce
mléko  KL=5g, PL=20g
olej     KL=8g, PL=25g
kečup  KL=8g, PL=20g
máslo  KL=8g, PL=25g
mouka KL=6g, PL=22g
cukr     KL=5g, PL=20g
sůl       KL=5g, PL=20g
voda   KL=5g, PL=18g
ocet    KL=5g, PL=15g

Květák
Aby květák při vaření nevydával nepříjemný zápach, přidáme k němu do osolené vody několik kapek citronové šťávy.

Zelí
Jak zmírnit stejný problém při vaření zelí? Jednoduše, přidejte k němu pár vlašských ořechů.

Nádobí po rybě
Abychom z nádobí po vaření ryb odstranili zápach, omyjeme ho a vytřeme citronem nebo kávovou sedlinou. Lze v něm povařit i trochu čaje.

 

 

Smažení
Zápachu po smažení jídel se zbavíme, když na dno rozpálené nádoby nasypeme trochu mleté kávy.

Alobal
Alobal pohlcuje pachy a tak ho něj balíme potraviny , které jsou aromatické, a které by v lednici jinak zapáchaly.

 

 

Zápach z cibule
Pokud sníme cibuli a chceme zmírnit zápach z úst, vypijeme trochu mléka. Z rukou odstraníme pach cibule, když si je opláchneme octovou vodou .

 

 

Pachy v lednici
Především jím předcházíme pravidelnou údržbou lednice -celý vnitřek pečlivě umýváme vodou s octem . Můžeme také do lednice umístit talířek, na který nasypeme sáček prášku do pečiva, který pohlcuje pachy, měníme ho po dvou týdnech.

 

 

Mléko
Pokud nechcete, aby nám při vaření mléko přeteklo, pomažte okraj hrnce změklým máslem nebo margarinem.

 

 

Krupičná kaše
Předejít žmolkům, které se mohou vyskytnout při vaření krupičné kaše můžeme tak, že krupici nejdřív namočíme do mléka a necháme 15 minut stát. Před začátkem vaření pak přilijeme zbytek mléka a za stálého míchání uvaříme. Nebudou v ní žmolky a také bude rychleji uvařená.

Pevná šlehačka
Pevnou šlehačku získáme tak, že šleháme smetanu pořádně vychlazenou. Pak bude dobře držet tvar a bude pevná.

 

 

Tvaroh
Aby tvarohová náplň nevytékala při pečení z koláčů a buchet, zahustíme tvaroh jemnou krupicí nebo kukuřičnou kaší.

Korání sýra
Aby nám sýr brzy neokoral, potřeme jeho okraje jedlým olejem. Také strouhání měkčího sýra na struhadle si usnadníme, pokud ho potřeme olejem.

Krájení tvrdého sýra
Tvrdý sýr se bude lépe krájet, když nůž napřed nahřejeme. Použít můžeme také škrabku na brambory , získáme tak tenké plátky.

 

 

Aroma sýru
Pokud si chceme pochutnat na aromatickém sýru, před podáváním ho vyndáme asi jednu hodinu před jídlem, protože aromatické složky se rozvinou až při vyšší teplotě.

Vejce
Jak poznáme, že je vejce čerstvé? Ponoříme ho do slané vody- čerstvé klesne ke dnu, týden staré vajíčko se bude vznášet a plavat, pokud se vejce neponoří, je velice staré a raději ho vyhodíme. Staré vejce poznáme i po rozklepnutí -čerstvý bíle pevně obklopuje žloutek, čím je starší, tím řidší je bílek.

 

 

Čím nahradit vejce?
Místo klasického trojobalu lze použít místo vejce kašičku ze škrobové moučky a mléka. Jako pojidlo do mletých mas stačí navlhčená sójová mouka a při pečení koláčů můžeme vejce na potření povrchu nahradit kyselém mlékem nebo smetanou rozšlehanou s práškovým cukrem.

 

 

Syrová-vařená
Jak poznáte syrová vejce od vařených? Stačí roztočit vajíčko na tvrdé podložce, uvařené se bude točit rychle, syrové pomalu a brzy se zastaví.

Prasklá vejce
I prasklé vejce lze uvařit. Dáme ho do cedníku a pak držíme chvíli nad párou. Vrchní vrstva bílku ztuhne a pak už vejce můžeme klasicky dovařit ve vodě.

Vejce z lednice
Když chceme vařit vejce, nejdříve je vyjmeme z lednice a necháme stát v pokojové teplotě asi půl hodiny. Velký rozdíl teploty by totiž mohl způsobit prasknutí vejce při vaření. Při vaření vejce vkládáme vždy do studené vody.

Sníh z bílků
Sníh z bílků půjde dobře ušlehat, když do něj přidáme trochu citronové šťávy.

Žloutek
Pokud si chceme nějakou dobu uchovat vaječný žloutek, dáme ho do skleničky, zalijeme studenou vodou nebo mlékem a dáme ho do lednice. Stejně tak můžeme žloutek přelít trochou rostlinného oleje .

Vajíčka v polévce
Pokud nechceme, aby se nám vajíčka v polévce srazila, rozšleháme je nejdříve zvlášť s trochou vody nebo mléka a až pak je vlijeme do vařící polévky.

 

 

 

Barevná polévka
Polévka získá hezkou barvu, když do ní přidáme nastrouhanou a na másle osmaženou mrkev.

 

 

Tučná polévka
Pokud nechceme, aby byla polévka příliš tučná, stačí, když na povrch položíme savý papír nebo ubrousek a tím tuk odsajeme. Tento postup můžeme opakovat.

Přesolená polévka
Přehnali jste to se solí a teď je polévka příliš slaná? Zachránit to může brambora přidaná k polévce nebo rozkvedlané vejce či troška mléka.

 

 

 

Pečící fólie
Při jejím použití není již třeba žádný tuk, protože se maso připravuje ve vlastní šťávě. Jídlo tak bude zdravější, a protože se chutě vzájemně propojí, tak také chutnější.

Ohřívání omáček
Omáčky ohříváme ve vodní lázni  (tedy v hrnci vloženém do dalšího hrnce s vroucí vodou) a ne přímo na plotýnce, nebude se tak připalovat.

 

 

Špízy
Rádi si pochutnáváte na špízech? A víte, že když jehlice před napichováním masa potřete olejem , půjde pak hotové maso krásně stáhnout?

 

 

 

Rozmrazování masa
Při rozmrazování masa z mrazáku ho nejprve přendáme na pár hodin do ledničky. Pokud bychom ho nechali zprudka rozmrazit v troubě nebo na sporáku, pustilo by hned šťávu a nakonec by bylo velmi suché.

 

 

Smažení masa
Jestliže při smažení jídel přidáme na pánev s olejem pár koleček mrkve nebo brambor, nebude se jídlo připalovat.

Příprava masa
Hovězí maso potřené před jeho přípravou směsí oleje a koňaku získá křehkost i lepší chuť. Pokud vaříme hovězí maso, přidáme do vody sklenku brandy. Maso tak dřív změkne a budeme mít i silnější vývar.

Bílek v trojobale
Když po obalení řízků v mouce, vejci a strouhance je ještě smočíme do rozšlehaného bílku, pak bude strouhanka lépe držet a smažené jídlo nenasákne tolik tukem. Strouhanku lze také před použitím navlhčit vodou, nebude brát při smažení tolik tuku a kůrka bude křupavější.

Pěkná kůrčička
Krásnou zlatou kůrčičku dosáhnete tak, že drůběž před vložením do trouby potřeme šlehačkou, nebo poprášíme lehce moučkovým cukrem. Stejný účinek bude, když maso před dopečením polijeme studeným pivem .

 

 

Kapr bez zápachu
Bahnitého zápachu, který může kapr vydávat, se zbavíme tím, že připravené porce namočíme před přípravou na několik hodin do misky s mlékem.

Lepší chuť
Ryba bude lépe chutnat, když je před smažením na pánvi potřeme směsí rozšlehaného vajíčka, solamylu a pár kapkami citronové šťávy.

Hlávkový salát
Pokud nám hlávkový salát trochu zvadne, stačí ho postříkat studenou vodou, zabalit do utěrky a dát na hodinku do lednice, bude pak opět jako čerstvý.

 

 

Citrusy
Citrusy půjdou snadněji oloupat a budou mít více šťávy, když je předtím vložíte na chvíli do horké vody.

Dozrávání ovoce
Nedostatečně vyzrálé kiwi vložíme do mikrotenového sáčku spolu s jablkem a necháme ho ve tmě dojít. Nezralé broskve dáme do krabice, přikryjeme je novinami a dáme na tmavé místo, brzy pak dozrají.

Fíky
Aby fíky změkly a byly vláčné, dáme je na chvíli do sítka nad hrnec s vařící vodou, ze kterého stoupá pára. Můžeme je také na chvíli vložit do vyhřáté trouby.

Citrony
Z citronů můžeme vymačkat šťávu, najít ji do tvořítka na led a dolít vodou. Když pak budeme do čaje potřebovat citron, budeme ho mít hned při ruce a také díky tomu, že citron  bude studený, dřív se nám i ochladí čaj a můžeme ho dřív začít pít.

Louskání ořechů
Ořechy půjdou lépe louskat, když je dáme na noc do lednice nebo naopak když je vložíme do misky, kterou zalijeme vaříme vodou a necháme pod pokličkou půl hodiny odležet.

Jablka
oloupaná nebo rozkrojená jablka rychle zhnědnou, tomu ale zabráníme, když je pokapeme citronovou šťávou. Pokud máme jablka, která jsou seschlá, můžeme jejich čerstvost obnovit tak, že je ponoříme na několik minut do horké vody.

Těstoviny
Těstoviny vaříme vždy v dostatečném množství vody (půl kila těstovin na čtyři litry vody), aby se neslepily (z tohoto důvodu můžeme také přidat do vody trochu oleje). Jak zaručeně poznáte , že jsou těstoviny uvařené? Když jednu těstovinu vytáhnete, hodíte ji na kachličky a ta se k ní přilepí, je správně uvařená. Již hotové těstoviny ohříváme tak, že je dáme do sítka a to položíme nad páru ucházející z hrnce s vařící vodou.

 

 

 

 

 

Bábovka
Formu na bábovku můžeme nejenom vymazat tukem, ale místo vysypání moukou či strouhankou můžeme k tomuto účelu použít najemno rozemleté oříšky. Bábovka se tak nepřichytí při vyklápění k formě, navíc bude mít velmi chutný povrch. Další trik na to, aby šla bábovka vyklopit, je tento: předtím, než budete formu vysypávat mouku, postavte na chvíli formu vymazanou tukem do lednice. Tuk ztuhne, nepromísí se s moukou a bábovka půjde dobře vyklopit. Aby se bábovka nepřipalovala zespodu, posypte dno formy dětskou krupičkou.

Koláče
Ovocné koláče nebudou vlhké, když těsto na koláč nejprve předpečeme několik minut v troubě, povrch potřeme rozšlehaným bílkem a pak až poklademe ovocem a dopečeme.

Drobenka
Drobenku na koláče můžeme vylepšit tak, že do ní přidáme trochu strouhaného kokosu.

Hrozinky
Hrozinky a ovoce se nám nebudou v těstě propadat, když je předem trochu obalíme v mouce.

Starší koláče
Starší koláče potřeme vlažným mlékem a dáme na několik minut do vyhřáté trouby. Budou pak chutnat jako čerstvé.

 

 

Starší pečivo
Pečivo ze včerejšího dne pokropíme trochou vody, zabalíme do alobalu a dáme do vyhřáté trouby na deset minut. Bude pak chutnat jako čerstvě upečené. Starší chleba nebo rohlíky se dají ale využít i jinak. Můžeme je nakrájet na drobné hranolky, opéct na olivovém oleji s česnekem a pak je přidávat do zeleninových salátů nebo do polévky.

 

 

 

Palačinky
Palačinky budou mít jemnou chuť, když do těsta místo mléka použijeme podmáslí.

Maková nádivka
Pokud chcete použít při pečení makovou nádivku, ale nemáte mlýnek na mák, nevadí. Dejte mák do hrnce, přidejte cukr nebo med, přelijte mlékem a uvařte kaši, nechte vychladnout a pak rozmixujte v mixéru.

Houskové knedlíky
Není nad domácí houskové knedlíky. Aby vám nepopraskaly, tvarujte těsto mokrýma rukama a do vroucí vody přidejte lžíci hladké mouky.

Švestkové knedlíky
Pokud při přípravě švestkových knedlíků používáte švestky vypeckované, můžete je místo pecky nadít rozinkami, budou lépe držet tvar a skvěle si pochutnáte.

Ovocné knedlíky
Ovoce předtím, než jím naplníte knedlík, obalte v hladké mouce. Ovoce se nebude lepit a propadat do těsta.

Třené těsto
Koláče připravované z třeného těsta se dají vylepšit tak, že polovinu másla nahradíte tvarohem. Těsto bude výtečně chutnat, bude křehké a méně kalorické.

 

 

Lískové těsto
Lískové těsto se při rozvalování nebude lepit na váleček, když ho přetřete rostlinným olejem .

 

 

Smažení
Pokud při jakémkoli smažení přidáme do tuku trochu soli, nebude tolik prskat.

Koření
Aby vynikla vůně koření, můžete ho před použitím pražit na suché pánvi.

Solení
Minutky solíme až po opečení, protože solené maso pouští šťávu, která se dostane do tuku a maso se nemůže tak prudce opéct. Ryby solíme až těsně před přípravou, jinak z nich vyteče šťáva a ryby nebudou mít tak dobrou chuť.

Zdroj: Žena.cz

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář