Retro v kuchyni: Šunkovar slaví comeback!
Nádobí našich babiček a kuchyňské pomůcky, jejichž tvary připomínají mučicí nástroje? Oslavte jejich comeback – ne jen proto, že retro v kuchyni začalo být moderní. Kuchyňské pomůcky jako šunkovar nebo keramické hrnce jsou totiž ideální, pokud chcete jíst zdravě. Přečtěte si, jak s nimi vařit!

Šunku z obchodu máte na talíři hned. Je sice trochu přesolená, plná konzervantů a masa v ní je minimum, ale máte snad na výběr? Máte – skoro se na ně zapomnělo, ale šunkovary se pomalu a jistě vracejí do módy. Pokud tenhle vynález, který se běžně používal na výrobu šunky v socialistických domácnostech, ještě neznáte, teď je ten pravý čas na první rande.
Seznamte se: Šunkovar – nejlepší šunka je domácí
Máme pro vás také tipy na další užitečné kuchyňské pomůcky, které kdysi skvěle fungovaly, ale pod návalem moderních technologií se na ně jaksi zapomnělo. Dnes s překvapením zjišťujeme, že vaření s nimi je mnohdy zdravější a lepší.
Jak udělat šunku v šunkovaru?
Ingredience:
- Čerstvé maso (kuřecí, vepřové, králičí) nakrájené na dvoucentimetrové kousky
- 2 kávové lžičky soli
- 1 kávovou lžičku moučkového cukru
- 0,1 l vody
Postup:
Sůl a cukr rozpusťte ve vodě, zalijte s ní maso a promíchejte ho. Směs je třeba několikrát třeba s rozmezím dvou hodin prohníst rukama, aby vám pak šunka držela pohromadě. Do šunkovaru vložte pevný mikrotenový sáček a maso do něj skládejte ve vrstvách, které vždy dobře upěchujte. Nakonec šunkovar uzavřete a s pomocí pružiny stlačte. Nechte 2 dny odležet v ledničce. Pak vložte do hrnce s vodou tak, aby byl téměř celý šunkovar ponořen. Šunku vařte asi dvě hodiny na maximálně 80°C. Teplotu kontrolujte teploměrem (prodávají se speciální teploměry na vaření). Pokud důvěřujete teploměru na svojí troubě, můžete dát šunku v hrnci s vodou do trouby a vařit v ní. Po dvou hodinách šunkovar vyndejte a nechte vychladnout, šunku vyklopte až po úplném vychlazení.
Šunka z šunkovaru voní a je mnohem chutnější než kupovaná. FOTO: zasilkovyobchod.cz
Šunkovar je nenápadný, úzký a podlouhlý hrnec, dříve se dělal z litiny, dnes seženete spíš nerezový šunkovar nebo nejlevnější hliníkový šunkovar. Do šunkovaru napěchujete maso a pak ho v něm uvaříte – a domácí šunka je na světě. Dáte si do ní jen to, co sami chcete, osolíte ji tak akorát a půjde o 100% maso – ne nějaké náhražky.
Zdroj: http://www.iprima.cz/primavareni/gurman-na-cestach/retro-v-kuchyni-sunkovar-slavi-comeback
Komentáře
Přehled komentářů
Nejlepší šunkovary jsou tyto: http://www.domaci-sunkovar.cz/. Šunky je z nich nejpevnější.
Šunkovar
(Roman, 6. 2. 2015 14:32)