Třešně - recepty
S třešněmi se snadno hubne – a pochutnáte si
Když je třešní tolik, že už nevíte co s nimi, uvaříte třešňové knedlíky, upečete tradiční bublaninu a zbytek naložíte na kompot. Tentokrát zkuste něco jiného, pro inspiraci vám nabízíme pár neobvyklých receptů.
Třešňové listy jsou součástí čajových směsí pro jejich močopudné účinky , proto je čaj doporučován při redukční dietě , kdy odvádí z těla škodliviny a čistí ledviny a současně působí preventivně proti dně.

Třešně k masu?
Třešně si každá hospodyně představí jako kompotované, naložené v rumu, na ovocném koláči nebo v lepším případě jako kandované. Většinou se třešně objevují ve sladkých jídlech. Vynikajícím lehkým a přitom sytým pokrmem je kombinace těstovin s dušenými třešněmi ve vlastní šťávě nebo oblíbené moučníky s prvním ovocem v sezóně - palačinky, muffiny, závin, koláč či zmrzlina.
Jako dušené ovoce se třešně výborně hodí k bílým pečeným nebo grilovaným masům – králičímu, kuřecímu, ale i krůtímu, kdy se třešně nechají krátce marinovat v červeném víně, a k masu se přidávají až těsně před dokončením pokrmu. V osvěžujících míchaných nápojích a chlazených limonádách však pěkně vybarvená třešinka rovněž nesmí chybět.
Závin s třešněmi
Potřebujeme: Balíček listového těsta, kostka měkkého tvarohu, kelímek zakysané smetany, moučkový cukr dle potřeby, třešně, vejce na potření
Tvaroh rozšleháme se zakysanou smetanou a podle chuti osladíme moučkovým cukrem. Listové těsto rozválíme na tenkou placku, kterou potřeme připraveným tvarohem, poklademe vypeckovanými třešněmi a zavineme. Doporučuji těsto válet rovnou na pečícím papíru nebo utěrce, aby se závin při přenášení na plech nepotrhal. Závin potřeme rozšlehaným vejcem , vložíme do rozehřáté trouby a upečeme. Závin je vynikající ještě horký nebo naopak, vychlazený nakrájený na řezy a sypaný moučkovým cukrem.
Třešňové osvěžení
Potřebujeme: ¼ l rybízu a ¼ l třešní, 50 ml třešňové čerstvě vylisované šťávy (lze nahradit sirupem), 200 ml jemně perlivé stolní vody, 1 kávová lžička moučkového cukru, 1 cl citrónové šťávy.
Rybíz omyjeme, odstopkujeme, smícháme s moučkovým cukrem a odložíme na 2 hodiny do chladu, občas promícháme. Umyté a vypeckované třešně spolu s třešňovou šťávou (sirupem) rozmixujeme, na dno vysokých sklenic dáme rybíz, dolijeme třešňovým mixem, dochutíme šťávou z citrónu a dolijeme vychlazenou stolní vodou. Podáváme s jemně drceným ledem a s dlouhou lžičkou.

Karamelový pohár
Potřebujeme: ¼ kg třešní, 0,5 dl rumu, med, 70 g vanilkového cukru, škrobová moučka Solamyl, smetanová zmrzlina, 0,5 dl griotky
V hlubší pánvi nechte zkaramelizovat cukr, přidejte med , prohřejte a přisypte třešně. Puštěnou šťávu nechte odpařit a asi po 10 minutách směs zahustěte Solamylem rozmíchaným v trošce vody a na závěr směs dochuťte griotkou. Horké třešně vložte na dno silnostěnného poháru a přidejte zmrzlinu. Před podáváním přelijte dezert zahřátým rumem a zapalte.
Bublanina 3x jinak
Bublanina klasická
Potřebujeme: 3 dcl mléka, 30 g moučkového cukru, 6 vajec, 1 dcl oleje, 150 g hrubé mouky, 100 g jemné strouhanky, citrónová kůra, třešně
Do mléka zamícháme cukr, žloutky, olej, mouku, strouhanku a jemně strouhanou citrónovou kůru. Z bílků ušleháme tuhý sníh a zlehka jej vmícháme do těsta. Plech vymastíme, vysypeme moukou, rozetřeme na něj připravené těsto, které hustě poklademe vypeckovanými třešněmi. Vložíme do vyhřáté trouby a pomalu upečeme. Upečenou bublaninu pokrájíme a sypeme moučkovým cukrem.
Bublanina univerzální
Potřebujeme: 20 dkg jemného krystalového cukru, 3 celá vejce, 30 dkg hrubé mouky, 250 ml smetany na šlehání, 100 ml oleje, 1 prášek do pečiva, vypeckované třešně (rybíz, jahody)
Vejce s cukrem ušleháme do pěny, pak střídavě přidáváme mouku s práškem do pečiva, smetanu a olej. Těsto vylijeme na suchý nemaštěný plech, poklademe třešněmi (nebo jiným ovocem) a pečeme ve vyhřáté troubě asi 15 - 20 min . Upečení bublaniny si ověříme vpíchnutím špejle, která musí zůstat suchá.
Litá bublanina lehká jak obláček
Je nadýchaná, rychle hotová a těsto se dá použít i pro čerstvé sezónní ovoce.
Potřebujeme: 250 g moučkového cukru, 4 vejce, 280 g polohrubé mouky (nebo půl na půl smíchané polohrubé s hrubou), 1dcl vody, 1dcl oleje, ½ balíčku pečivového prášku a špetku soli.
Žloutky s cukrem vyšleháme do pěny a pak postupně přiléváme olej a vodu. Přidáme prosátou mouku smíchanou s práškem do pečiva, dotuha ušlehaný sníh a těsto jen zlehka obrátíme. Těsto vylijeme na vymazaný a moukou posypaný plech, poklademe třešněmi a upečeme.

Třešňová omeleta
Potřebujeme: 2 vejce, 30 g hrubé mouky, 20 g práškového cukru
Utřeme žloutky s cukrem a solí, pak přidáme mouku, z bílků ušlehaný tuhý sníh a spolu smícháme. Polovinu těsta vylijeme na lehce vymaštěnou pánev a z jedné strany ji zapečeme. Pak omeletu poklademe vypeckovanými třešněmi a zalijeme druhou polovinou těsta, obrátíme a dopečeme. Sypeme moučkovým,cukrem a podáváme.
Třešňová zmrzlina
Nejvíc práce zabere vypeckování třešní a vlastní přípravu zmrzliny zvládnou i děti.
Potřebujeme: 250 ml šlehačky, 200 g třešní, 2 polévkové lžíce cukru moučky, 1 polévkovou lžíci citrónové šťávy
Vypeckované třešně se rozmixují s cukrem a citrónovou šťávou, a zlehka zamíchá do dotuha ušlehané předem vychlazené šlehačky. Směs se dá zmrazit do zmrzlinovače nebo v mrazáku v nízkých plastových miskách. Před podáváním lze zmrzlinu dozdobit šlehačkou, čokoládovými hoblinkami a třešní.
Autor: Irena Forejtová
Třešně, stejně jako veškeré dužnaté ovoce, obsahují především vodu, a to až 80%. Dále obsahují draslík, vitamíny A, B i C (podporující imunitní systém), železo, měď, vápník (důležitý pro stavbu kostí a zdravých zubů), hořčík a fosfor. Třešně jsou také zásobárnou kyseliny listové, která kladně ovlivňuje naši psychiku. Třešně obsahují antokyany, které chrání cévy a srdce před poškozením a rakovinným bujením. Dále mohou pomoci při léčbě cukrovky.
Těsto rozetřeme na tukem vymazaný a strouhankou vysypaný plech (koláčovou formu) a poklademe vypeckovanými třešněmi. Třešňový koláč pečeme zvolna v mírně předehřáté troubě do zezlátnutí. Vychladlý koláč poprášíme vanilkovým cukrem a jednotlivé dílky ozdobíme kopečkem šlehačky.
Komentáře
Přehled komentářů
četla jsem v článku, že se třešně nemrazí, vypeckované mražené jsou výborné, stačí trochu nechat povolit a dají se jíst jen tak samotné, případně do bublaniny, ale samy o sobě při rozmrznutí pustí trochu šťávy a jsou jedlé, lepší než jahody
Pohanka
(Jarmi, 26. 6. 2012 22:34)Zkusil jsem pár hrstí třešní přidat při vaření pohanky. Po uvaření navrch kus másla. Bylo to překvapivě chutné i bez dalších přísad.
Mražené třešně
(Hanka, 2. 7. 2012 18:56)