Vepřové na mrkvi - variace
Vepřová panenka na medu s mrkví
Ingredience
Čerstvá jarní mrkvička dává signál k naší rodinné baště. Děláme ji z pro čtyři lidi ze dvou svazků mrkve, osmi plátků vepřové panenky, dvou tří lžic medu, stejně tolik jablečného džusu, dvou lžiček francouzské hořčice, trochy sójovky, soli, pepře a lžíce másla.
Příloha
nic, nebo brambory
Postup přípravy
Mrkev na vysoké pánvi dusíme asi 10 minut, nebo dokud není měkká. Mezitím si připravíme medovou omáčku: smícháme v malé misce med, džus, hořčici a sójovou omáčku. Panenku jemně naklepeme, stačí rukou, a dochutíme solí a pepřem. Rozpustíme máslo ve větší teflonové pánvi, přidáme vepřové a po každé straně je necháme 3 - 4 minuty, aby pěkně zhnědlo. Poté přidáme mrkev a nakonec připravenou omáčku. Až začne směs vřít, stáhneme plamen a necháme maso pár minut dodusit. Nezapomínáme míchat.
Na talíř servírujeme maso, přidáme mrkev a přelijeme omáčkou. Kdo chce, může si na maso nasypat nasekanou pažitku.
Vepřová panenka na medu s mrkví
Čerstvá jarní mrkvička dává signál k naší rodinné baště. Děláme ji z pro čtyři lidi ze dvou svazků mrkve, osmi plátků vepřové panenky, dvou tří lžic medu, stejně tolik jablečného džusu, dvou lžiček francouzské hořčice, trochy sójovky, soli, pepře a lžíce másla.
Příloha
nic, nebo brambory
Postup přípravy
Mrkev na vysoké pánvi dusíme asi 10 minut, nebo dokud není měkká. Mezitím si připravíme medovou omáčku: smícháme v malé misce med, džus, hořčici a sójovou omáčku. Panenku jemně naklepeme, stačí rukou, a dochutíme solí a pepřem. Rozpustíme máslo ve větší teflonové pánvi, přidáme vepřové a po každé straně je necháme 3 - 4 minuty, aby pěkně zhnědlo. Poté přidáme mrkev a nakonec připravenou omáčku. Až začne směs vřít, stáhneme plamen a necháme maso pár minut dodusit. Nezapomínáme míchat.Na talíř servírujeme maso, přidáme mrkev a přelijeme omáčkou. Kdo chce, může si na maso nasypat nasekanou pažitku.
Vepřové v mrkvi
Vepřové maso, nejlépe plecko, ale dá se udělat z kýty, nebo i krkovičky dle chuti, nakrájíme na kostky a opečeme na tuku. Maso osolíme, opepříme, přidáme trochu drceného kmínu a vydusíme téměř doměkka.
Mezitím očistíme kilo mrkve a nastrouháme ji na hrubém struhadle. Přidáme ji k masu. Nelekněte se, je toho plný hrnec. Necháme vydusit mrkev doměkka. Při dušení občas promícháme mrkev s masem.
Vepřové v mrkvi podáváme s vařeným bramborem nebo přílohou podle chuti. Brambory jsou ale nejlepší. V bio hrnci hotové za 15 minut.
recept z diskuze na Babinet.cz
VEPŘOVÉ S MRKVÍ A BRAMBOROVÝM KNEDLÍČKEM
Libový bůček rozkrájím na kostky,posypu kořením na vepřové maso a upeču.Nechám do druhého dne.Sádlo na povrchu seberu do kastrůlku a na něm udusím na nudličky pokrájenou a podlitou mrkev.Osolím,zakapu octem a na závěr osladím.Z uvařených rozmačkaných brambor,vajíčka a dětské krupičky udělám menší bramborové knedlíčky.Vepřové v pekáči trochu podliju a potom posypu moukou,dochutím a udělám šťávu.Tou poliju knedlíčky i mrkev.
Rendlík plný mrkve a vepřového masa
Eintopf, čili jeden hrnec. Díky tomuto pokrmu, kdy se všechno možné dá do hrnce a nechá vařit, si celý svět utahuje z německé kuchyně. Když totéž uděláme s rendlíkem a ingredience se nechají podusit na tuku, ocitli jsme se pro změnu ve Francii, kde se taková jídla nazývají různě, ragů, ratatouille, pokud jde o zeleninové jídlo... Náš rendlík je kombinací obojího, masa a zeleniny. Příprava poměrně jednoduchá a chuť? Vynikající! Vepřové a mrkvička jde zkrátka skvěle dohromady. Jen musíte na chvíli zapomenout na vepřové v mrkvi, které nám předkládaly „gurmánské“ kuchařky ve školní jídelně... | ![]() |
---|
vepřové maso z plecka | 400 – 500 g |
---|---|
libová anglická slanina | 50 g |
cibule | 1 ks |
česnek | 1 – 2 stroužky |
mletý pepř | |
sůl | |
mrkev | 750 g |
Slaninu nakrájíme na nudličky, rozškvaříme, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a osmahneme. Vmícháme na kostky pokrájené vepřové maso a po všech stranách je opečeme. Ochutíme rozetřeným česnekem a mletým pepřem, osolíme. Podlijeme vodou a podusíme. Do poloměkkého masa vmícháme očištěnou a na kolečka nakrájenou mrkev, podlijeme malým množstvím vody a podusíme doměkka. Hotový pokrm podáváme s vařenými nebo jinak upravenými brambory.
Tip: Místo vepřového masa můžete použít kuřecí či krůtí maso.
Dušená mrkev na česneku
Velké mrkve oškrábeme a nakrájíme kousky, můžeme i kolečka. Cibuli a česnek oloupeme. Cibuli nakrájíme na hrubé kostičky, česnek na plátky.
V hluboké pánvi rozpálíme kvalitní olivový olej a cibulku osmahneme dozlatova, pak přisypeme mrkev a česnek. Asi 5 - 10 minut za občasného promíchání necháme osmahnout. Zakápneme sójovou omáčkou a posypeme bylinkovou solí. Poté podlijeme horkou vodou tak, aby byla mrkev ponořená a rozdrobíme bylinkový bujón s příměsí česneku. Přikryjeme pokličkou a podusíme, dokud není šťáva z poloviny a víc vysmahnutá, a mrkev měkká.
Dušenou mrkev na česneku podáváme jako hlavní chod, ale klidně i jako přílohu k masitým pokrmům. Na talíři ozdobíme čerstvou petrželkou.
Ingredience
- 1 ks
- střední cibule
- 1 lžíce
- tmavá sójová omáčka
- 2 lžic
- olivový olej
- 1/2 kostky
- bylinkový bujón
- 8 ks
- velká mrkev
- 1 palička
- česnek
-
na ozdobu
-
podle potřeby