Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zázvor - informace, zajímavosti a recept na čaj a jiné zázraky

29. 12. 2009

Zázvor (koření)

Zázvor je koření získávané z oddenků stejnomenné rostliny, zázvoru pravého (Zingiber officinale). Má výraznou pryskyřičnou vůni a žlutou nebo černou barvu.

Je nezbytnou součástí indické a čínské kuchyně. Používá se do sladkých i slaných pokrmů: zázvorového pečiva, guláše, pečených mas, ale i piva nebo limonád. Čerstvý, sušený, vařený i nakládaný působí příznivě na lidské zdraví. Je příznivý při potlačení rakoviny[zdroj?] a je tradičním afrodiziakem.[zdroj?]

V obchodě je známý zázvor černý (oddenky neoloupané) a zázvor bílý (oddenky oloupané); v Japonsku se pak používá růžový zázvor (nakládané oddenky).

Obsah

[] Původ

Odkud zázvor přesně pochází není přesně známé. Občas se uvádí, že byl nejdříve pěstován na jihu Číny, odkud pronikl do Indie.[zdroj?] S jistotou můžeme říci, že v Indii a Číně se používá již více než tři tisíciletí. Z těchto oblastí se pravděpodobně zásluhou fénických mořeplavců rozšířil do zemí Blízkého východu a do okolí Středozemního moře.

Byl znám i ve starověkém Řecku, Římě i Egyptě, kde byl používán jako dnes - do omáček, ke kuřecímu masu nebo jako přísada k luštěninám.

Na africký kontinent přinesli tuto rostlinu Portugalci, do Jižní Ameriky jej v 16. století zavezli Španělé.

Oddenky zázvoru se v teple nekazí, a proto se stal jedním z prvních druhů koření přepravovaných arabskými obchodníky do Evropy i Afriky. Ve středověku zázvor v evropské kuchyni zdomácněl natolik, že nechyběl na žádném stole obdobně jako dnes pepř se solí.[1]

[] Rostlina

Podrobnější informace naleznete v článku Zázvor pravý.

Zázvor obecný (pravý) (Zingiber oficinale) je vytrvalá rostlina. Má květy růžovobílé nebo nažloutlé barvy. Koření ze získává z oddenku (někdy chybně uváděno z kořene).

[] Chuť

Nejvýraznější chuťovou složkou je olej obsahující aromatické látky, například zingiberen a malé množství bisabolenu, které dodávají zázvoru typickou vůni.

Ostrou a výraznou chuť má na svědomí gingerol, chemickým složením podobná látka ke kapsaicinu (v pálivých paprikách a chilli).

Při vaření se gingerol přeměňuje na zingeron, který je aromatickou látkou využívanou v potravinářském průmyslu a při výrobě parfémů.

[] Pokrmy

 

 
 
V Japonsku se používá nakládaný růžový zázvor Gari do pokrmů suši
 
 
Zázvorové pivo je oblíbené ve Velké Británii
 • Kandovaný zázvor - čerstvý zázvor se oloupe, nakrájí na plátky a ponoří do hrnce s vodou. Po třiceti minutách vaření na mírném plameni jsou plátky změklé. Voda se slije a plátky vloží do hrnce se stejným váhovým množstvím cukru a trochou vody. Vaří se za stálého míchání dokud plátky nejsou průsvitné a voda se zcela nevypaří. Nakonec plátky obalíme v cukru.
 • Perník
 • Zázvorky - staročeské vánoční cukroví[2]
 • Zázvorové pivo - slabší pivo, oblíbené ve Velké Británii.
 •  
 • Zázvorový čaj - je asijskou specialitou.
 • Zázvorová zmrzlina
 • Zázvorová káva - káva nebo čaj mohou být ochuceny zázvorem.
 • Zázvorové víno - je britský tradiční druh vína ochucený zázvorem prodávaný v zelené lahvi.
 • Gari - v Japonsku používaná forma nakládaného růžového zázvoru do pokrmů suši.
 •  

[] Koření v západní kuchyni

Používá se k osvěžení chuti jídel z mořských živočichů a odlehčení těžkých pokrmů z vepřového nebo kachního masa. Výborný je zvláště k dochucení sladkých jídel, nejčastěji perníku a vánočních zázvorových sladkostí.

[] Zajímavosti

Slovenský název této rostliny ďumbier dal název nejvyššímu vrchu Nízkých Tater.

 

[] Odkazy

Vánoční cukroví - staročeské zázvorky

[] Související články

[] Externí odkazy

 
 

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář